Naše cyklomapa v mobilu

V týdnu mobility si pro vás Prahou na kole připravilo milé překvapení v podobě cyklomapy v mobilu. Máte-li telefon se systémem Android, možná víte že v Google Play si můžete pořídit výbornou aplikaci Locus, do které si od středy můžete v obchodě Locus Shop přidat aktuální mapové podklady nejpodrobnější pražské cyklomapy Prahou na kole. 10 000 čtverců mapy si můžete pro offline použití stáhnout za příjemných 99 eurocentů.

Locus

Locus nabízí kromě nejrůznějších mapových podkladů také nástroje jako je natáčení mapy kompasem, či vyznační úhlu pohledu, záznam trasy, navigace po importované trase atd.

Při aktivaci GPS se mapa vycentruje na místě kde se nacházíte a můžete se snadno rozhodnout kterým směrem je nejbližší cyklotrasa, když se dáte do pohybu, okolo vaší pozice se vykreslí šipečka, která ukazuje kterým směrem jste se vydali, snadno se tak můžete držet vyznačených tras a neminete žádnou důležitou odbočku.

V kombinaci s držáčkem na mobil se můžete pražskou řídkou cykloinfrastrukturou prohánět jako autoři mapy.

Mobil přidělaný na řidítka takovou spojkou nespadne a můžete ho ovládat i za jízdy.

Jak si mapu stáhnout?

V aplikaci Locus otevřte tlačítkem menu hlavní nabídku a tapněte na obchod, v záložce mapy najděte mapu Prahou na kole a můžete začít stahovat. Mapu najdete v sekci „Správce map“/záložka „Online“/OSM – Regional, kde je v seznamu „Prahou na kole“. V době stahování doporučujeme připojení k síti Wi-Fi.

Tip: Stáhněte si trasu Velké podzimní cyklojízdy ve formátu GPX, importujte do Locusu a buďte v obraze kudy se pojede.

A co dál?

Nabídka mobilní cyklomapy není zdaleka poslední inovací, na které jsme v poslední době usilovně pracovali. Do konce roku vypustíme do ověřovacího provozu vlastní vyhledávač tras pro cesty na kole. Bude vyladěný speciálně pro pražské podmínky, jež svou kombinací kopců, dlažby a nesouvislé infrastruktury kladou na nalezení optimální trasy specifické nároky.

Podpořte nás

Komentáře - uzamčeny

 1. Ze by prvni aplikace, kvuli ktere dam Google Play moji platebni kartu?
  Dobra prace.

 2. Dostat to do mapy OruxMap, bylo by to na Androidu zadarmo. Tradicni OSM/OCM mapy tam uz jsou.

 3. Neplanuje se spoluprace se Seznamem, ktery by mohl mapu zpristupnit v ramci Smartmaps (online i offline)? Mohli by mit zajem ji distribuovat pomoci sve platformy, ziskat tak pro sve zakazniky neco navic (offline verze) a delat urcity public service (online verze jejich map jsou dostupne i zdarma).

 4. Na ostatní telefoní systémy se to neplánuje ?

 5. Standa: Začali jsme tím, co bylo v danou chvíli nejjednodušší. Zda půjdeme i na jiné platformy, teď nevím, záleží i na tom, jak si cyklomapa povede tady. Plány máme spíš ve smyslu doplnění značek (points of interest) nebo podobném zprovoznění Zelené mapy.

  TomasN: Se Seznamem jsem byl osobně v kontaktu dávno a nepřímo, zatím jsme šli touhle cestou, ale jestli nás někdo kontaktuje, můžeme se dohodnout.

  zemze: O zpřístupnění map offline zdarma jsme uvažovali jako o možnosti. Nakonec jsme se rozhodli pro velmi malý poplatek (komerční mapy v Locusu jsou zpravidla za 3€/10 000 dlaždic), který kromě zakoupení služby znamená také podporu aktivitám Prahou na kole.

 6. Boží,
  tak takovou rychlou reakci jsem nečekal :) Cena je super, už jsi to jdu stáhnout!
  Let’s go!

 7. Na ten plánovač tras jsem zvědavý, doufám, že to bude mít fascinující trojúhelníkový výběr preferencí jako je na nedávno spuštěném bikeplanner.org :-) Ale samozřejmě jde hlavně o kvalitu vstupních dat…

 8. Super!!! Děkuji a gratuluji!!
  Pokud bude aplikace někdy v budoucnu i pro iphone, budu rad. Prahu uz mam projetou, ale zahranicni navstevy by to asi ocenily.
  Jeste jednou diky!

 9. Parada – jenom: planujete prosim prosim v blizke dobe moznost taky pro iphonisty? Nebo moznost jak to ted do iphonu narvat?

  Kazdopadne jako cerstve zacinajici prazske cyklistce je cely blog a predevsim mapa jiz v soucasne web podobe neocenitelnou pomoci, dekuju moc.

 10. Nikdo z vývojového týmu nemá iPhone, takže je pro nás obtížné posoudit, co se dá udělat. Kdyby dal někdo tip na dobrou mapovou aplikaci, můžeme se podívat, jestli by to nějak šlo.

  Michal: V nejbližší době ne. Pokud by někdo chtěl upravit stávající webovou mapu, aby byla použitelnější na mobilu, zdrojáky jsou na GitHubu. Vývojový tým je převážně dobrovolnický a na kapacita je hodně omezená.

 11. Dobrý den, skvělá věc, právě jsem si těch 10000 dlaždic koupil :) Poradí mi někdo jaký výsek mapy a na jakém zoomu stáhnout? Nejraději bych měl pokrytou celou oblast Prahy + kam dojdou linky S (Beroun, Kutná Hora apod.). Díky!

 12. Zdravím, mapu jsem zaplatil, stáhnul a zobrazuje jen nějaké zřejmě vrstevnice, jinak je prázdná, jak offline tak online, přestože ostatní mapy fungují. Mám Android, Motorola Razr MAXX, poradíte někdo ? A to jsem ITák :-)

Další z rubriky

Novinky v doporučených trasách po aktualizaci pro IPR :)

13. 05. - Mapa
Synergie je skvělá věc. Díky pravidelné aktualizaci databáze cyklistické infrastruktury pro Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy můžeme pravidelně aktualizovat a zkvalitňovat cyklomapu Prahou..více

Tištěná cyklomapa Prahy 2016 3

21. 04. - Mapa
Jako každý rok, tedy až na drobné výjimky, i letos město vydalo aktualizovanou cyklomapu Prahy. Pokud jste se vypravili na veletrh For Bikes v Letňanech,..více

Novinky v mapě Prahounakole :)

03. 03. - Mapa
Naše mapa přináší se začátkem jara opět pár zlepšení. Ta by vám měla pomoci jak při plánování vašich cest, tak například v hledání podnětů pro..více

Strava Heatmap 2014 vs. 2015 4

18. 01. - Mapa
V minulosti jsme Vám již aplikaci Strava a její veřejné mapy představili ve dvou článcích (1 a 2). Strava je mobilní sportovní aplikace, ve které..více

Podněty Cyklisté sobě v mapě Prahou na kole 5

19. 10. - Kampaně, Mapa
Stránky Cyklisté sobě slouží k řešení problémových míst pro jízdu na kole. Většinou je asi znáte, koneckonců podněty i výstupy z jejich blogu sdílíme na..více

Cyklomapa v Praze s přesným výškopisem 15

14. 10. - Mapa
Díky otevření dat Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy jsme mohli do naší cyklomapy začlenit výrazně zpřesněnou kresbu vrstevnic. Dosavadní výškopis byl značně nepřesný,..více

Anketa

Jak se vám jezdí na kole po čerstvě zrekonstruované Vršovické?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru