Ohlédnutí za cyklojízdou

Velká jarní cyklojízda projela v sobotu 16. dubna z náměstí Jiřího z Poděbrad, přes magistrálu do Holešovic a po Libeňském mostě zase zpět na Žižkov. Přinášíme vám v jeden článek pospojované zážitky redaktorek Prahounakole doplněné o fotografie Antonína Matějovského.

Po 12:00 hodin se začínají scházet první cyklisté, někteří to berou jako výlet a jsou podle toho sportovně i ležérněji oblečeni, jiní celkem elegantně na půjčených kolech od Rekol, která jsou čím dál více vidět nejen v pražských ulicích.

am_cyklojizda_00

Díky tomu, že jízda tradičně začíná na Náměstí Jiřího z Poděbrad a je také sobota, čas pro dříve přijíždějící se dá využít nákupem nebo pokukováním po farmářském tržišti. Před jednou hodinou je již náměstí zaplněné nejednou stovkou účastníků a jako na zavolanou začíná mrholit, tak pozvolna.

Počasí jako by prostě chtělo letos cyklistům dokázat, že jezdit se dá pořád. Nahoře na Žižkově začalo lehce poprchat, na Bubenském nábřeží už lilo jako z konve a než se průvod dostal na Libeňský most, vyčasilo se a cestou na cyklostezku na Krejcárek stihla většina účastníku oschnout.

am_cyklojizda_01

Vyrážíme za cinkotů zvonků. Někdy si říkám, že být jako „ovce v davu“ není na škodu, navíc když tento dav cyklistů projíždí jindy neprůjezdnými silnicemi, lidé z aut a tramvají vám mávají. No mohlo nás být klidně 500 a více. Je fajn, mít pro sebe ulice a silnice jindy plné aut.

am_cyklojizda_08

am_cyklojizda_06

Trasa vede rušnějšími i klidnějšími částmi Žižkova, Karlína, Libně a Holešovic. Wilsonova, Štefánikův most, Bubenské nábřeží s výhledem na Štvanici, jedinečným zážitkem se stává přejezd přes Libeňský most, s jehož přítomností to až tak jisté není. Z Palmovky se dostáváme do klidnější lokality Na Krejcárku.

am_cyklojizda_02

am_cyklojizda_03

Závěr cyklojízdy vedl po cyklostezce A257 z Krejcárku na Seifertovu, což byla skvělá volba, protože se jedná o jeden z nejhezčích cykloúseků v Praze. Díky tomu, že se táhne po staré železniční trati, je nejen prostorný, ale nabídne i krásný výhled na Prahu, průjezd tunelem a pohled na Žižkov tak trochu „zezadu“, na dvory a zadní fasády domů.

am_cyklojizda_07

Doslova nabíjecími místy se stává průjezd v tunelech, užívají si ho nejen děti, které v tunelu zpívají, křičí, cinkají, jako by se rozezněla historie každého tunelu a ožil v plné své tajemnosti.

am_cyklojizda_04

Jízdu slavnostně zakončujeme kolem 15:30 na Náměstí Winstona Churchilla. Půlka cesty nám počasím nepřála a jemný deštík se změnil v mírný liják, zjistili jsme, že když kolem sebe máte nadšené lidi a když je vás opravdu hodně, tak přečkat se dá i liják na kole.

Nevšimla jsem si, že by déšť někoho z přítomných odradil, i když při průjezdu deštivými Holešovicemi skupinka cyklistů za mnou intenzivně rozebírala, jak hezky musí být v nějaké suché, žižkovské hospodě.

am_cyklojizda_05

Více fotografií v albu na Flickru nebo Facebooku.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Představujeme YouTube kanál Prahou na kole :)

Prahou na kole, to není jen tato stránka, soubor návodů, analýzy, cyklomapa, Facebook, Twitter či..více

Předání podnětů z „Cyklisté sobě“ městským částem Praha 1–3 3

Stránky Cyklisté sobě se za tři roky své existence staly solidní databází cyklistických problémů. Fungují..více

Jarní cyklojízda povede po mementech bezmotorové dopravy 16

Velká jarní cyklojízda se bude konat v Praze v sobotu 22. dubna. Letos bude vést..více

Tři různé longtaily 2

Jak jsem slibil, představím tři různé longtaily, se kterými mám dlouhodobé zkušenosti. Elektrifikovaný citybike se..více

Co musíte vědět před pořízením longtailu 12

Když chcete po Praze vozit na kole víc než svůj zadek, notebook a triko na..více

Přání do nového roku 2

28. 12. - redakce - Inspirace
Redakce Prahou na kole přeje všem svým čtenářům i ostatním obyvatelům Prahy co nejvydařenější nový..více
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Ukradli vám v Praze jízdní kolo nebo koloběžku?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku.
nebo
Daruj
webdesign by 2046
↑ nahoru