Kličkujeme uličkami III. – na Petřiny

Stoupání ze Střešovic na sídliště Petřiny. Po hlavní (tedy ulicemi Střešovická a Na Petřinách) je od nedávné rekonstrukce tramvajové trati ještě nepříjemnější, než bývalo.

Naštěstí je zde letitá boční cesta, kde na vás sice v první polovině čeká o něco prudší stoupání, zároveň ale jen s minimálním provozem. Časem je tudy dokonce plánováno vedení hlavní cyklotrasy A150. Ideální řešení, jak se vyhnout rušné Střešovické.

Tuto boční cestu doporučujeme zvláště při cestě nahoru. Při jízdě dolů do centra jsou hlavní ulice Na Petřinách a Střešovická mnohem rychlejší variantou a při jízdě z kopce jsou i vcelku snesitelné.

Vyrážíme od Brusnice

K tramvajové zastávce Brusnice lze dojet ulicemi Jelení a Mariánské hradby od Chotkových sadů a z Malostranské. Hned napravo od tramvajové zastávky Brusnice pak začíná cyklostezka, která nás skrz park dovede až k ústí Střešovické.

Stezka od tramvajové zastávky Brusnice ke Střešovické.

Zde najdete účelové návěstidlo, které vám zajistí volný průjezd skrz křižovatku naproti do Střešovické. Stačí zmáčknout tlačítko a počkat, až se červené světlo změní na žluté a obojí následně zhasne. To je signál, že je křižovatka volná a můžete rychle projet. Všem dáváte přednost, pokud by v křižovatce náhodou ještě někdo jel.

Počkejte, až návěst zhasne a vyjeďte skrz křižovatku do Střešovické.

Po Střešovické pojedete jen pár metrů (pokud se vám tedy nezalíbí a nerozhodnete se pokračovat po hlavní až na Petřiny). Hned na druhém přejezdu přes tramvajové koleje zabočte vlevo do Sibeliovy. Z té se sice v poslední době stalo jedno velké parkoviště P+R, přesto to je ale stále poměrně klidná ulice, kterou lze do kopce stoupat pomalu a v pohodě.

Největší stoupání vás čeká hned na začátku. Je prudké, ale mnohem kratší než ulicí Na Petřinách. Do kopce to je pouhých 800 metrů – kolem rezidence finského velvyslance, pak kolem kostela sv. Norberta a Tatranu Střešovice. A tam již uvidíte na konci ulice evangelický kostel na náměstí Před bateriemi, od nějž to máte v zásadě po rovině až na Petřiny, sláva.

Klidný průjezd ulicí Na Bateriích.

U evangelického kostela zabočte vlevo podél parku a dále jeďte ulicí Na Bateriích až před Vojenskou nemocnici. Jakmile před sebou uvidíte nemocnici, je třeba začít se držet vlevo a odbočit do Tallichovy. Tou projedete až na konec. Pokud nechcete ztratit žádné výškové metry, je ideální zvolit single track podél plotu nemocnice. Projet to lze na nízký převod bez sesednutí.
Pokud si netroufáte, tak raději kolo veďte, je to jen pár metrů. Magistrát výhledově plánuje zbudování cyklostezky, avšak na seznamu priorit to není. Někteří alternativně projíždějí areálem Vojenské nemocnice, nelze ale garantovat, že je vždy otevřen.

Pěšinka podél plotu Vojenské nemocnice.

Na konci pěšiny najeďte do ulice Na Větrníku. Dejte všem přednost, dávejte si pozor i na auta přijíždějící ze Stamicovy. Pak pokračujte podél kolejí, ale jen kousek – druhou odbočkou vlevo se dejte do ulice U Větrníku, minete docela příjemnou kavárnu „Do Větru“ a poté projedete až na konec k cyklopřejezdu přes Ankarskou. Elegantně se tak vyhnete nepříjemné křižovatce na Větrníku.

Odbočte vlevo do ulice U Větrníku.

Po překonání Ankarské jste v zásadě na Petřinách, dále jen záleží, kam potřebujete jet. Pokud směrem k Vypichu nebo ke Hvězdě, tak pokračujte vlevo po chodníku podél Ankarské. Je dostatečně široký a je v plánu ho zprůjezdnit i pro cyklisty (až tedy magistrát vyznačí onu cyklotrasu A150).

Přes cyklopřejezd a dále rovně, pokud jedete k Bille. Či doleva, pokud jedete na Vypich nebo ke Hvězdě.

Pokud potřebujete k Bille, poště, stanici metra nebo třeba ZŠ Petřiny – Sever, po překonání cyklopřejezdu jeďte rovně na parkoviště za stromy, sjeďte do vozovky a pokračujte vlevo kolem bývalé spořitelny až do Šantrochovy. Neboť je jednosměrná, musíte za chvíli odbočit doprava směrem k ulici Na Petřinách. Po přechodu pro chodce přejedete tramvajovou trať, místo k přejezdu cyklistů tu bohužel při rekonstrukci nikdo nevybudoval. Kdyby tam bylo hodně chodců, tak raději kolo veďte. Po překonání trati se dejte po hlavní doleva a můžete tak dojet například až k metru. Ulice Na Petřinách je zde skutečně široká a s předjíždějícími auty byste neměli mít žádný problém.

Po výjezdu ze Šantrochovy odbočte vlevo přes trať do ulice Na Petřinách.

A jste u metra i u Billy.

Bývaly tu stojany, ale přes zimu zmizely, tak snad je někdo obnoví.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

  1. Proboha, proč chcete zabetonovat tu pěknou pěšinku podél plotu nemocnice?

  2. David: Protože je o hubu a nedá se po ní jezdit za mokra a v zimě?

    Kdo chce jezdit po singletracích, najde jich plno v pražských lesích. Na spojení městských částí ale vhodné fakt nejsou.

  3. Třeba já. krom toho je to ideální cesta na Petřiny a Vypich

  4. Ta pěšina tam vznikla proto, že tam zejména chodí pěší. A měli by tam zůstat zachováni i v budoucnu a cítit se tam bezpečně.

  5. V tom nevidím problém. Drtivá většina stezek v Praze jsou smíšené pro chodce a cyklisty.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Další z rubriky

Poprvé na kole po Praze 1

Jaro je opět tady a s ním i náš pravidelný příspěvek pro ty, kteří zvažují..více

Kličkujeme uličkami II. – napříč Vinohrady :)

Ve druhém pokračování série o doporučených průjezdech se podíváme do Vinohrad. Síť zdejších jednosměrných vedlejších..více

Aplikace: které kolo si vybrat do Prahy? 9

Jaké kolo do města? Většinou můžete začít jezdit na tom, co máte doma nebo na..více

Kličkujeme uličkami: Kačerov – Jižní Město 10

Když jsem před deseti lety začínal s cyklomapou Prahou na kole, měl jsem tu myšlenku..více

Jezdíme na sněhu a ledu: pláště s hřeby 19

09. 01. - redakce - Návody
Tento detailní zimní příspěvek o pláštích s hřeby pro vás napsal Vlákno, pravidelný čtenář tohoto webu..více

Sedlo: jak zabránit krádeži? :)

Sedlo. Jedna z částí kola, které hrozí odcizení. V Praze jsme zvěsti o jejich masovém..více
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jak dlouho již jezdíte cyklodopravně po městě?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku.
nebo
Daruj
webdesign by 2046
↑ nahoru