Auto*Mat: Pražské cyklojízdy se zůčastnil rekordní počet čtyř tisíc lidí

Hynek Hanke

Podzimní cyklojízda 2008Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat: K velké pražské cyklojízdě, která projela v neděli metropolí, se i přes chladné počasí připojil rekordní počet lidí. Organizátoři odhadují počet účastníků na čtyři tisíce. Mezi nimi byla i řada známých osobností veřejného života. Peloton projel centrem města od vltavského nábřeží na Pankrác a zpět. Cyklojízdy požadují po magistrátu účinná opatření ke zlepšení dopravní situace v Praze.

„Potěšilo nás, že cyklojízdy se rok od roku účastní stále více Pražanů. Oproti loňskému roku přibyl více než tisíc lidí. Celkový počet odhadujeme na čtyři tisíce, což je vzhledem k chladnému počasí mimořádný úspěch,“ uvedla Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat. „Je skvělé, že cyklojízdy se účastní lidé všech generací. Největší radost máme z rodin s malými dětmi, které se do pelotonu zapojují ve stále hojnějším počtu. Nejstarším účastníkům bylo určitě více než šedesát let,“ řekla.

Kdo se také připojil k nedělní cyklojízdě Prahou?

Martin Bursík, ministr životního prostředí

Marie Hakenová, dramaturgyně

Petr Hannig, režisér

Ladislav Hrabal, starosta Klánovic

Helena Ilnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR

Kateřina Jacques, poslankyně Parlamentu ČR

Vlastimil Ježek, bývalý ředitel Národní knihovny ČR

Pavel Klener, profesor Karlovy univerzity

Michael Kocáb, hudebník

Zdeněk Schwarz, ředitel Záchranné služby hl. m. Prahy

Cyklojízda odstartovala ve tři hodiny odpoledne z náměstí Jana Palacha a zamířila po severojižní magistrále na Pankrác. „Zvolená trasa vyvrací mýtus, že v Praze není možné používat k dopravě jízdní kolo kvůli kopcovitému terénu,“ pokračuje Tereza Vohryzková. „Vyjeli jsme z vltavského nábřeží až na Pankráckou pláň, která je jedním z nejvýše položených bodů Prahy. Tuto trasu bez problému zvládli i senioři a malé děti. Po celou dobu akci vládla výborná nálada, při přejíždění Nuselského mostu dokonce na účastníky z jinak temného nebe na chvíli vysvitlo slunce,“ dodala Vohryzková.

Iniciativa Auto*Mat ocenila práci městské i státní policie, jejíž příslušníci dohlíželi na bezpečný průběh celé akce, zejména při přejíždění rušných křižovatek. Řada policistů se do pelotonu zapojila na jízdních kolech a pomáhala řídit dopravu.

Auto*Mat se zároveň distancoval od festivalu, který na Smetanově nábřeží organizoval magistrát. „Mnoho lidí si nám stěžovalo na nekvalitní program. Přestože jsme se snažili předat pořádající agentuře naše zkušenosti z úspěšného organizování této akce před dvěma lety, na nábřeží se neobjevily prakticky žádné akce související s myšlenkou Evropského dne bez aut. Prostoru dominovaly stánky s alkoholem a klobásami, nábřeží připomínalo spíše bavorské pivní slavnosti,“ vysvětlil Michal Křivohlávek z Auto*Matu. Podle něj odráží bezzubý pouťový program nezájem města o téma dopravy a kvality veřejného prostoru.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Řešení podnětů Cyklisté sobě s Prahou 2 7

V březnu 2019 jsme se za Auto*Mat sešli s radním pro dopravu Prahy 2 Janem..více

Setkání Cyklisté sobě na Praze 11 7

V neděli 19. května proběhlo na Praze 11 neformální setkání zájemců o řešení cyklistické dopravy..více

Záhady signalizace u Mánesa 25

V listopadu loňského roku jsme stručně informovali o úpravě tlačítka na výjezdu z Novoměstské náplavky..více

Cyklisté sobě se probouzejí z volebního spánku 8

Stránky Cyklisté sobě fungují od roku 2013 jako shromáždiště námětů na zlepšení podmínek pro jízdu..více

Připomínky k územnímu plánu v oblasti cyklodopravy 1

Návrh nového územního plánu, takzvaného Metropolitního, prochází první fází připomínkování. Do čtvrtka 26. 7. je..více

Letní podněty Cyklisté sobě s reakcí 2

Od srpna do září jsem poslal na magistrát a městské části další várku podnětů Cyklisté..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru