Video: Nové cyklopruhy na vlastní oči

Tak máme v širším centru Prahy konečně další cyklopruhy – a to hned na dvou úsecích. Shodou náhod vznikly oba přibližně ve stejnou dobu, i když každý úplně jinak. Navázání Rohanského nábřeží na Voctářovu ulici je první dokončenou novostavbou, která v celé své délce uvažuje řešení pro cyklisty. Cyklopruhy ve Vršovické ulici pak vznikly v rámci dávno připravené rekonstrukce, na kterou celý rok nebyly peníze. Že by až teď, před týdnem mobility…?

Nu, ať je tomu, jak chce, Prahou na kole vám nabízí jejich virtuální projížďku.

Rohanské nábřeží

Dostavbou Rohanského nábřeží se prodlužují stávající pruhy, které vedou v jeho části už od loňského roku. Dostavbou se celý úsek vybavený pruhy prodlužuje na zajímavých 1,2 km. Skutečná délka pruhů v každém směru bude ovšem poněkud menší, protože pruhy neprocházejí křižovatkami.

Praha tak získala prozatím nejdelší úsek ulice počítající s cyklistickou dopravou, nabízející rychlou alternativu vůči cyklostezce A2. Vzhledem k existenci této alternativy není příliš bolavá absence napojení na jiné, od provozu oddělené cyklostezky. Uživatelé této trasy budou i nadále převážně ti, kteří pohyb v provozu bez obtíží zvládají.

V naší mapě jsou už pruhy zakreslené – podívejte se sem.

Vršovická

Nové pruhy byly namalovány na úseku ulic Otakarova a Vršovická od křižovatky s Bělehradskou po ulici Petrohradskou, v úseku asi 800 metrů. Úsek leží na důležité trase, spojující centrum s Vršovicemi, Strašnicemi a dalšími čtvrtěmi na východě města a je cyklisticky velmi frekventovaný. Oproti předchozímu vedení trasy A23 Petrohradskou ulicí a parkem Gröbovka je vedení trasy Vršovickou ulicí výrazně kratší a bez zbytečných převýšení.

Vršovická ulice je v daném úseku velmi široká, takže vyznačení pruhů nebylo příliš problematické. Křižovatkám se pruhy (jak je v Praze zvykem) zdvořile vyhýbají, zakončování do řadících pruhů ve směru do centra působí ovšem poměrně zdařile. Největší význam mají ovšem pruhy v nedlouhém úseku mezi Vršovickým nádražím a Petrohradskou: Zde vytvářejí relativně bezpečný cyklistický koridor mezi jedoucími a zaparkovanými auty, který, ač vede dveřní zónou parkujících aut, je výrazně bezpečnější než předchozí nulové řešení.

Vyznačení cyklopruhů v Otakarově ulici zvýrazňuje existenci problematického úseku Otakarovy mezi křížením s Bělehradskou a začátkem cyklostezky na Sekaninově a zvyšuje tlak na jeho brzké vyřešení.

V mapě jsou nové pruhy včetně přetrasování trasy A23 zakreslené zde.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. Dnes dělají pruhy v dalším úseku ulic Vršovická a navazující V Olšinách v oblasti od Bělocerkevské přes Kubánské náměstí (které opět přeskakují) po Ruskou. Cyklopruhy umístěné v dveřní zóně a ignorující velké úseky kolem křižovatek mi moc sympatické nejsou, ale je to určitě lepší než nic.

 2. Pruhy ve východní části Vršovické a v západní části V olšinách jsou dokončené. S tou dveřní zónou to nakonec není tak zlé: je tam poměrně dost místa a pokud budou auta stát v části vyhrazené k parkování a cyklista se bude držet v levé části pruhu, nemělo by to být nebezpečné. Opticky se pruh pro auta trochu zúžil, takže to snad přiměje řidiče k opatrnější (když už ne pomalejší) jízdě.

  Červenou barvu s protiskluzovým povrchem má pruh jen na křižovatkách nebo jinak nebezpečných místech, jinde zůstal pruh bez barvy jen s vyznačením bílých čar. (Nebo že by se ještě chystali červenou dodělat?) Celkově je to ale dobře viditelné a nakreslené pruhy i svislé značky nemůže nikdo přehlédnout.

  Horší už to je s vedením pruhu. Cyklopruh je v téhle části udělaný jen v místech, kde v pravém pruhu parkují auta, takže přeskakuje Kubánské náměstí a celý dlouhý kritický úsek kolem Edenu až ke Koh-i-nooru. Tam jsou navíc v každém směru dva jízdní pruhy a auta tam často jezdí neurvale, jak se řidiči snaží rychlým předjížděním „dohnat“ to, co v jednoproudých částech nemohli. Tady by byl cyklopruh nejužitečnější, už by to ale nešlo realizovat jednoduchým přemalováním pruhů, tolik místa tam není (i když to jsem si doteď o celé Vršovické myslel taky:).

  V každém případě to celé hodnotím pozitivně, jen tak dál!

 3. Bezva pruhy na Vršovický, dneska sem poprvý zkusila. Sice to zničehonic končí, ale i tak sem za zlegalizování mý dveřní cyklozóny:) ráda. Řidiči v autech si červený barvy jistě občas všimnou.

 4. Projela jsem si tu trasu teď už několikrát (jezdím z Vršovic na Smíchov a do centra), a zlepšila se myslím díky těm pruhům situace na samotné Vršovické. Otakarova od křižovatky s Bělehradskou však zůstává velmi problematická přinejmenším po Divadlo na Fidlovačce (nepočítám-li samotnou křižovatku).

 5. Zážitek ze dneška: řidiči si pruhu všímaj až moc, páč když sem z něj sjela před křižovatkou doleva do kolony aut abych odbočila, pán přede mnou otevřel dveře a vykazoval mě zpátky na něj anebo na chodník. Ha.

 6. Poněkud se zpožděním jsem našel dost ostrou kritiku cyklopruhů na Vršovické na horydoly.cz. Diskuse pod článkem ukazuje, že cyklopruhy jako takové zatím nebyly cyklistickou veřejností příliš pochopeny.

 7. No jo, Kubu Turka nesmí nikdo brát moc vážně. Je to typický novinář, který se snaží propagovat svůj server tím, že píše co nejbombastičtější články. Co na tom, když si kvůli tomu přiohne fakta podle potřeby.

  Jinak po cyklopruhu jsme jel včera poprvé, cestou z cyklojízdy a musím říct, že minimálně psychicky to hodně pomůže. Člověk si říká, že třeba alespoň trochu s ním řidiči počítájí. A s tou dveřní zónou se to zbytečně přehání, pruh je dost široký na to, aby cyklista držící se v levé části byl v bezpečí.

 8. Včera jsem si z tramvaje všimla na semaforech na křižovatce s Bělehradskou předsazeného stání pro cyklisty. Vypadá to dobře.

Další z rubriky

Cyklostezka na Rohanském ostrově získá asfalt. Rekonstrukce zamrzla na 2,5 roku :)

Pravobřežní cyklotrasa A2, vedoucí po cyklostezce na Rohanském ostrově a spojující Karlín a Libeň, získá..více

Cyklodepo v Praze prosperuje. Vedení města uvažuje o další lokaci :)

Pražské cyklodepo zhruba 64 dní po svém otevření hlásí výsledky. Za dva měsíce provozu odsud bylo..více

Londýňané si přejí snižování počtu aut v sousedstvích, ukázal průzkum :)

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal..více

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce :)

Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část..více

Modernizace stanice Opatov :)

08. 01. - Pavel Mašek - Zprávy
Dlouho trvající modernizace zastávky Opatov je téměř u konce, podívejme se, jak se změnila. Nové..více

Nový cyklopřejezd Blanická / Francouzská – Uruguayská 19

V rámci obnovy světelné signalizace na křižovatce ulic Blanická, Francouzská a Uruguayská na Praze 2..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru