Video: Nové cyklopruhy na vlastní oči

Tak máme v širším centru Prahy konečně další cyklopruhy – a to hned na dvou úsecích. Shodou náhod vznikly oba přibližně ve stejnou dobu, i když každý úplně jinak. Navázání Rohanského nábřeží na Voctářovu ulici je první dokončenou novostavbou, která v celé své délce uvažuje řešení pro cyklisty. Cyklopruhy ve Vršovické ulici pak vznikly v rámci dávno připravené rekonstrukce, na kterou celý rok nebyly peníze. Že by až teď, před týdnem mobility…?

Nu, ať je tomu, jak chce, Prahou na kole vám nabízí jejich virtuální projížďku.

Rohanské nábřeží

Dostavbou Rohanského nábřeží se prodlužují stávající pruhy, které vedou v jeho části už od loňského roku. Dostavbou se celý úsek vybavený pruhy prodlužuje na zajímavých 1,2 km. Skutečná délka pruhů v každém směru bude ovšem poněkud menší, protože pruhy neprocházejí křižovatkami.

Praha tak získala prozatím nejdelší úsek ulice počítající s cyklistickou dopravou, nabízející rychlou alternativu vůči cyklostezce A2. Vzhledem k existenci této alternativy není příliš bolavá absence napojení na jiné, od provozu oddělené cyklostezky. Uživatelé této trasy budou i nadále převážně ti, kteří pohyb v provozu bez obtíží zvládají.

V naší mapě jsou už pruhy zakreslené – podívejte se sem.

Vršovická

Nové pruhy byly namalovány na úseku ulic Otakarova a Vršovická od křižovatky s Bělehradskou po ulici Petrohradskou, v úseku asi 800 metrů. Úsek leží na důležité trase, spojující centrum s Vršovicemi, Strašnicemi a dalšími čtvrtěmi na východě města a je cyklisticky velmi frekventovaný. Oproti předchozímu vedení trasy A23 Petrohradskou ulicí a parkem Gröbovka je vedení trasy Vršovickou ulicí výrazně kratší a bez zbytečných převýšení.

Vršovická ulice je v daném úseku velmi široká, takže vyznačení pruhů nebylo příliš problematické. Křižovatkám se pruhy (jak je v Praze zvykem) zdvořile vyhýbají, zakončování do řadících pruhů ve směru do centra působí ovšem poměrně zdařile. Největší význam mají ovšem pruhy v nedlouhém úseku mezi Vršovickým nádražím a Petrohradskou: Zde vytvářejí relativně bezpečný cyklistický koridor mezi jedoucími a zaparkovanými auty, který, ač vede dveřní zónou parkujících aut, je výrazně bezpečnější než předchozí nulové řešení.

Vyznačení cyklopruhů v Otakarově ulici zvýrazňuje existenci problematického úseku Otakarovy mezi křížením s Bělehradskou a začátkem cyklostezky na Sekaninově a zvyšuje tlak na jeho brzké vyřešení.

V mapě jsou nové pruhy včetně přetrasování trasy A23 zakreslené zde.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Komentáře - uzamčeny

 1. Dnes dělají pruhy v dalším úseku ulic Vršovická a navazující V Olšinách v oblasti od Bělocerkevské přes Kubánské náměstí (které opět přeskakují) po Ruskou. Cyklopruhy umístěné v dveřní zóně a ignorující velké úseky kolem křižovatek mi moc sympatické nejsou, ale je to určitě lepší než nic.

 2. Pruhy ve východní části Vršovické a v západní části V olšinách jsou dokončené. S tou dveřní zónou to nakonec není tak zlé: je tam poměrně dost místa a pokud budou auta stát v části vyhrazené k parkování a cyklista se bude držet v levé části pruhu, nemělo by to být nebezpečné. Opticky se pruh pro auta trochu zúžil, takže to snad přiměje řidiče k opatrnější (když už ne pomalejší) jízdě.

  Červenou barvu s protiskluzovým povrchem má pruh jen na křižovatkách nebo jinak nebezpečných místech, jinde zůstal pruh bez barvy jen s vyznačením bílých čar. (Nebo že by se ještě chystali červenou dodělat?) Celkově je to ale dobře viditelné a nakreslené pruhy i svislé značky nemůže nikdo přehlédnout.

  Horší už to je s vedením pruhu. Cyklopruh je v téhle části udělaný jen v místech, kde v pravém pruhu parkují auta, takže přeskakuje Kubánské náměstí a celý dlouhý kritický úsek kolem Edenu až ke Koh-i-nooru. Tam jsou navíc v každém směru dva jízdní pruhy a auta tam často jezdí neurvale, jak se řidiči snaží rychlým předjížděním „dohnat“ to, co v jednoproudých částech nemohli. Tady by byl cyklopruh nejužitečnější, už by to ale nešlo realizovat jednoduchým přemalováním pruhů, tolik místa tam není (i když to jsem si doteď o celé Vršovické myslel taky:).

  V každém případě to celé hodnotím pozitivně, jen tak dál!

 3. Bezva pruhy na Vršovický, dneska sem poprvý zkusila. Sice to zničehonic končí, ale i tak sem za zlegalizování mý dveřní cyklozóny:) ráda. Řidiči v autech si červený barvy jistě občas všimnou.

 4. Projela jsem si tu trasu teď už několikrát (jezdím z Vršovic na Smíchov a do centra), a zlepšila se myslím díky těm pruhům situace na samotné Vršovické. Otakarova od křižovatky s Bělehradskou však zůstává velmi problematická přinejmenším po Divadlo na Fidlovačce (nepočítám-li samotnou křižovatku).

 5. Zážitek ze dneška: řidiči si pruhu všímaj až moc, páč když sem z něj sjela před křižovatkou doleva do kolony aut abych odbočila, pán přede mnou otevřel dveře a vykazoval mě zpátky na něj anebo na chodník. Ha.

 6. Poněkud se zpožděním jsem našel dost ostrou kritiku cyklopruhů na Vršovické na horydoly.cz. Diskuse pod článkem ukazuje, že cyklopruhy jako takové zatím nebyly cyklistickou veřejností příliš pochopeny.

 7. No jo, Kubu Turka nesmí nikdo brát moc vážně. Je to typický novinář, který se snaží propagovat svůj server tím, že píše co nejbombastičtější články. Co na tom, když si kvůli tomu přiohne fakta podle potřeby.

  Jinak po cyklopruhu jsme jel včera poprvé, cestou z cyklojízdy a musím říct, že minimálně psychicky to hodně pomůže. Člověk si říká, že třeba alespoň trochu s ním řidiči počítájí. A s tou dveřní zónou se to zbytečně přehání, pruh je dost široký na to, aby cyklista držící se v levé části byl v bezpečí.

 8. Včera jsem si z tramvaje všimla na semaforech na křižovatce s Bělehradskou předsazeného stání pro cyklisty. Vypadá to dobře.

Další z rubriky

Co přinese pražský bikesharing v roce 2019 14

21. 01. - Martin Šnobr - Zprávy
Sdílení jízdních kol, neboli bikesharing, čeká v Praze na jaře 2019 další expanze. V roce..více

IPR: Nové vize pražských veřejných prostranství 4

18. 12. - Martin Šnobr - Zprávy
Během uplynulého podzimu představil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) výsledky několika architektonických..více

Oprava cyklostezky na Rohanském ostrově bude dokončena v květnu 2019 7

V srpnu jsme informovali o začínající rekonstrukci cyklostezky na páteřní cyklotrase A2 na Rohanském ostrově...více

Praha spustila první veřejný sčítací totem 25

Praha v pondělí 17. září slavnostně spustila první veřejný sčítací totem. Totem je umístěn na..více

Hájek – Netluky: Byla potřebná stezka předražená? 8

V poli mezi Hájkem a Netluky v městské části Praha 22 vzniklo 400 metrů bezmotorové..více

Klíčov: ochranné cyklopruhy k předělání 12

V ulici Ke Klíčovu na hlavní cyklotrase A267 byly mezi ulicemi Vysočanská a Nad Klíčovem..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jaký je nejčastější typ dlažby na vašich cestách po Praze?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Martin Šnobr: Zprávy z únorové (nové) cyklokomise

  Při volbách tuším P sobě nebo Piráti povídali o zavedení funkce „cyklo architekta" nebo nějakého celkového „cyklo koordinátora". Co je…

 • újezďák: Novinky v mapě a další mapathon

  Pavel Mašek, Praha není Vídeň, Praha je terén :( . Jinak pocity z silničky máme asi stejné, jenže…

 • Pavel Mašek: Novinky v mapě a další mapathon

  @ újezďák - jj, teď jsi to přesně trefil: "Na žiletce člověk po pražských silnicích musí být pořád ostražitý".…

webdesign by 2046
↑ nahoru