Sněhové království

Fejeton

Prahu zasypal sníh. Nejprve jí tedy zavál vichr, pak přišel déšť, pak sníh, pak mráz a pak znovu vítr. Ulice, evokující ještě ve středu odpoledne poslední záchvěvy babího léta, se do soboty proměnily v ledové kaňony zasypané bílým prachem. Průvodní jevy této změny mě natolik zastrašily, že jsem se po oba všední dny konce týdne pokorně připojil k občanské většině, obsazující autobusy veřejné dopravy a protékající tunely pražského metra.

V sobotu se ukázalo slunce jen na to, aby nakrátko osvětlilo výsledky třídenní činy. Sníh na trávnících se zaperlil, ve zmrzlých loužích probleskla modř protrhané oblohy. Bylo to zřejmé pozvání, jako by se ulice města ptaly: ,,Kde ses ty dva dny flákal?“ A mně bylo v tu chvíli jasné, že cestou na návštěvu, kterou jsme měli to odpoledne realizovat, se bez metra rád obejdu.

Cesta tam, za denního světla, připomínala nejvíc nepovedený výlet. Ověřil jsem si, že na zimních ulicích ještě umím jezdit, a pak jsem už jen bojoval s nepříjemným protivětrem. Všude sněhová břečka odstřikující od kol předjíždějících aut a poezie veškerá žádná. Na návštěvě jsem si musel dát pořádné kafe a než ze mne vypadlo kloudné slovo, půl hodiny jsem rozmrzal. Návštěva byla nakonec příjemná, poseděli jsme do setmění a hostitelé nás vyprovodili před dům.

Venku bylo čerstvě nasněženo — jen tak, aby naše nohy zanechávaly na chodnících stopy. Rozloučil jsem se a vyrazil k domovu. Jel jsem prakticky po své pravidelné trase z centra na sídliště, po trase, kterou znám málem poslepu. Led, sníh, vítr a světlo pouličních lamp ale mojí trasu nečekaným způsobem přetvořili.

Vychutnal jsem si úseky vedoucí uličkami poslední kategorie, kam sypači soli dosud nedorazili. Dva milimetry poprašku stačily k tomu, aby bylo poznat, kdo za poslední hodinu ulicí prošel nebo projel. Mohl jsem spočítat šlápoty promrzlých chodců, a přes dva přechody jsem sledoval stopy kočárku. Nespěchal jsem. Zkusil jsem záběr zadní brzdy, zpomalil takřka do kroku a zvětšil poloměr zatáčení.

Mírně překvapeně jsem zjistil, že sluchem rozeznám, jestli sníh napadl na vyfoukaný, suchý povrch (ticho pod koly), nebo na zbytky zmrzlého deště z pátečního podvečera (slabé praskání). Hlubší návěje se prozradily takřka neslyšným loupáním. A díky té fujavici zůstávalo dost míst vlhkého, nebo dokonce suchého asfaltu. V tu chvíli mě napadlo, že každý metr té ulice s fádním názvem musí mít vlastní individualitu; ulice to ale dává najevo jen jednou, dvakrát za rok — a jen těm, kdo mají čas se dívat. Vychutnával jsem si tohle náhodné štěstí.

Zase jsem se dostal na hlavní ulici. Sněhový koncert se změnil v šustění odstřikující prosolené vody, které se vzápětí ztratilo v hluku ostatní dopravy. Snažil jsem se vcítit do mysli řidiče, který v tak mizerném počasí spatří zjevení městského cyklisty. Pokud mě nepovažuje za idiota, jistě se mnou soucítí, říkal jsem si. A těšilo mě, že pokud je tomu tak, šeredně se mýlí. Já právě objevil, že těch několik kilometrů nenápadné městské čtvrti, kterou jsem už považoval za důvěrně známou, se může projevit zcela novým způsobem: A toto poznání mne nesmírně potěšilo.

Na chodníku k domu se znovu lehce rozchumelilo. Jednotlivé vločky se snášely ve světle pouličních lamp na vyfoukaný chodník a mne posedla touha projet se ještě alespoň jednou kolem bloku. Odolal jsem. S posledním pohledem z proskleného vchodu mne přišlo správné, aby takhle bylo celou zimu.

Vím, že tomu tak nebude, Vánoce na blátě jsou skoro jisté. A proto říkám: Jezděme! Jezděme po ulicích, dokud ten poprašek ve městě máme. Je to kouzelné.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Cykloboxy na Praze 10 skončily 18

Příběh cykloboxů pro individuální uschování kol v desáté městské části se po dvou letech provozu..více

Patočkova: ochranné cyklopruhy u střešovické vozovny 10

Na rozhraní ulic Patočkova a Milady Horákové u zastávek tramvají Vozovna Střešovice vznikly na konci..více

Cyklomagistrála na Hlávkově mostě? Zatím jen apel na řidiče 31

Zhruba třicet lidí se ve čtvrtek 26. září účastnilo happeningu „Otevíračka cyklomagistrály“ pořádaného kolektivem Bike..více

Cyklostojany ve vozovce 2

Cyklostojany umisťované ve vozovce. V jiných městech a zemích běžná praxe, v Praze po dlouhou..více

Adam Scheinherr: Pokud cyklodopravě prostor nezačneme dávat, tak na kole jezdit nikdy nebudeme 70

Po celé jaro jsme vám přinášeli ankety o plánech jednotlivých městských částí v oblasti cyklistické..více

Co chystají městské části: Praha 19 (Kbely) 12

22. 07. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru