Jak na jarní cyklojízdu?

jiriho z podebrad Pravidelné cyklojízdy se konají každý třetí čtvrtek v měsíci. Obvyklý začátek je v 18 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Tipy, jak se nejpohodlněji na místo dopravit najdete shrnuté v tomto článku.

Dozvíte se, jak nejsnáze přijet na náměstí Jiřího z Poděbrad po vlastní ose, nebo (pokud jste ze vzdálenějších míst) jak využít k cestě do centra MHD či vlak.

Příjet můžete:

Jak zpátky?

Přijezd po vlastní ose

Na náměstí Jiřího z Poděbrad začínají pravidelné každoměsíční cyklojízdy. Máme tedy připravených 22 doporučených příjezdových tras z celé Prahy. Trasy jsou defensivní, určené pro méně zkušené cyklisty — vyhýbají se frekventovaným ulicím a v provozu s auty vedou jen tehdy, když to opravdu jinak nejde. Je to občas za cenu menší zajížďky, takže kdo se ve městě vyzná, může jet podle svého.

Do centra už vede několik tras prakticky izolovaných od silniční dopravy (z Modřan, Libně, Jihozápadního města) — ty můžete využít. Z mnoha městských částí vedou trasy po klidných ulicích a málo užívaných chodnících, které hlavní ulice překonávají na světelných přechodech pro chodce. Bohužel, existují také cyklisticky ,,zabité“ zóny (např. Košíře), odkud nelze s klidným svědomím cestu na kole doporučit.

Svou trasu si můžete vybrat přímo v upravené verzi naší mapy, která nabízí vyznačení všech tras na cyklojízdy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Nebo si vyberte trasu podle čtvrtí, kterými prochází.

Na mapce klikněte na čtvrť, ze které chcete vyjet — dostanete se přímo na popis doporučené trasy.

Nebo si vyberte trasu ze seznamu:

1. Čimice, Bohnice, Trója, Libeň,
2. Kobylisy, Letňany, Střížkov
3. Kbely, Vysočany
4. Počernice, Černý Most, Kyje, Hloubětín, Hrdlořezy, Malešice
5. Žižkov
6. centrum, Vinohrady, Žižkov
7. Malá Strana, Staré Město
8. Uhříneves, Petrovice, Měcholupy, Hostivař, Strašnice, Zahradní Město
10. Pankrác, Vyšehrad, Karlov
11. Kunratice, Krč, Nusle, Vršovice
12. Jižní Město, Chodov, Spořilov
13. Libuš, Novodvorská, Krč
14. Lhotka
15. Komořany, Modřany, Braník, Podolí, Výtoň
16. Radotín, Chuchle
17. Barrandov
18. Jihozápadní město, Řeporyje, Stodůlky, Zličín
19. Jinonice, Radlice
20. Řepy, Bílá Hora, Petřiny, Břevnov, Strahov
21. Ruzyně, Červený Vrch, Dejvice, Letná, Holešovice
22. Suchdol, Lysolaje, Troja

Máte to daleko? Přijeďte metrem

Pokud to máte do centra trošku víc z ruky, je MHD velmi vhodný způsob, jak dorazit na začátek cyklojízdy. Kolo se v metru vozí zdarma (podrobnosti viz náš článek), srazy jsou jen pár kroků od stanice trasy A Jiřího z Poděbrad. Ze vzdálenějších čtvrtí můžete dorazit kteroukoliv linkou — vhodné stanice jsou kousek, přestupovat se v podstatě nevyplatí. Totéž platí o nádražích.

Z trasy A vystoupíte přímo na Jiřího z Poděbrad.

Z trasy B je nejlepší vystoupit ve stanici Křižíkova a vyjet na Žižkov Vítkovským tunelem. Z Tachovského náměstí za tunelem je asi nejlepší vystoupat ulicemi Chlupova a Milíčova do Bořivojovy a pak na náměstí ulicí Ondříčkovou. U televizní věže zahnete vpravo a jste tam.

Z trasy C vystupíte na Muzeu. Musíte prokličkovat podchody až za Muzeum, k zastávce tramvaje č. 11. Kdo se nebojí aut, může odsud prostě vyrazit Vinohradskou nahoru. Klidnější trasa vede jednosměrkami Španělskou, Mánesovou, Italskou, Polskou, Třebízského a opět Mánesovou.

Příjezd od jednotlivých tras metra a obou hlavních pražských nádraží ukazuje následující přehledná mapka (po kliknutí se zvětší):

ckj_prijezd

Z okrajových částí vlakem

Z okrajových částí Prahy (Radotín, Kolovraty, Klánovice), nebo z jejího okolí, je to na Jiřího z Poděbrad nejšikovnější vlakem. Přeprava jízdního kola vlakem stojí 25 korun za každý vlak (placeno ve vlaku, opět více zde). V příměstském ,,panťáku“ nebudete mít problém, pokud od vás jezdí motoráky, platí jistá omezení.

Z Masarykova nádraží je nejlepší vyvést kolo do ulice Hybernské. Následuje průjezd křižovatkou U Bulhara, kde doporučujeme držet se na pravém chodníku. Projedete podjezd pod železniční tratí a zabočíte vpravo do Italské. Teprve když máte u Riegerových sadů nastoupáno, dá se jet po silnici. Na konci Riegerových sadů zahnete vlevo do Polské a ulicemi Třebízského a Mánesovou dokličkujete až k cíli. Z Hlavního nádraží vyjedete směrem k Masarykovu nádraží a Opletalovou dojedete až do Hybernské, kde odbočíte vpravo a pokračujete jako od Masaryčky.

Návrat

Cyklojízday končí obvykle po hodině až hodině a půl jízdy, v různých částech Prahy. Doporučujeme proto mít světlo. Pokud po Praze nejezdíte často, volte při návratu mírnější tempo; jedete po dlouhém dni, lehce unaveni, z míst, kde jste třeba ještě nebyli. Nepřeceňujte své síly a pozornost. Proto žádný spěch, a pokud jsme neodolali a dali si nějaké to pivko, tak sejděte na Vltavskou a vemte to metrem!

Pro návrat po 20 hodině můžete také s výhodou využít tramvajové ,,výtahy“, které vás vyvezou na požadovaný kopec. Smíte nastoupit do tramvají, které nejsou garantované jako nízkopodlažní, a to v především následujících trasách:

 • Nádraží Holešovice – Sídlišťe Ďáblice / Vozovna Kobylisy
 • Hradčanská (v době výluky ze zastávky Královský Letohrádek) – Petřiny
 • Dejvická – Divoká Šárka
 • Anděl – Řepy
 • Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov
 • Nádraží Modřany – Sídliště Modřany
 • Palmovka – Spojovací (pouze linka 1)

Další informace o tramvajových výtazích najdete také v našem článku o kole v MHD.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Praktické trasy v cyklomapě Prahou na kole 13

Cyklomapa Prahou na kole nabízí v Praze řadu praktických průjezdů po neznačených trasách. V srpnu..více

Ohlédnutí za jarem s cyklistickými mapathony 7

Letos na jaře proběhly další tři cyklistické mapathony. Nutno podotknout, že účast postupně slibně rostla...více

Hospodaření Prahou na kole v roce 2018 1

Již několikátým rokem představujeme podrobně naše hospodaření z loňského roku. Chceme o hospodaření našeho webu..více

Cyklistický mapathon pro začátečníky 1

Další setkání nad cyklistickými mapami se blíží. Cyklistický mapathon je naplánován na 25. června v..více

Informační leták pro městské cyklisty a cyklistky 1

Po dvou a půl letech vydáváme aktualizovanou verzi našeho letáku pro nováčky v sedle. Leták..více

Novinky v mapě a další mapathon 14

Cyklistická mapa Prahou na kole letos oslaví 14. narozeniny. Historie mapy je již docela dlouhá,..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • vlákno: Ochranné cyklopruhy na Mariánských hradbách

  V rámci pouhé opravy povrchu se podle fotek dosáhlo slušného výsledku. Ideální řešení je ale opravdu obousměrná cyklostezka, místa je…

 • újezďák: Skončeme závodění s auty

  Nevím jestli jsem rozuměl, ale rozhodně si nemyslím, že lidé " závodící na cyklostezkách" mají nastartované ze silnice od aut…

 • VencaM: Skončeme závodění s auty

  Zdravím vás z jiného světa. Popadl jsem svoji skládačku a vyrazil na advent do Vídně. S auty v provozu jsem…

webdesign by 2046
↑ nahoru