Cyklistická hláška

svrsek_marias Hrajete mariáš? Pokud ne, pak asi víte, že je to karetní hra s pravidly, která jsou na první pohled dost složitá. Pokud ano, tak pravidla znáte, víte, co se při hře stává a dost často se pro vás stane stereotypem. K partiím s přáteli se pak scházíte proto, abyste potěšení ze hry spojili s pokecem, posezením při pivu a tak podobně. Hra se stává zábavnou rutinou, kterou pro plný požitek spojujete s dalšími zážitky.

S jízdou na kole v městském provozu je to podobné. Všichni vědí, že k bezpečnému zvládnutí této činnosti na území Prahy je třeba dost vysoká úroveň znalostí a dovedností. Potřebujete znát pravidla silničního provozu, svou nelogičností často těm mariášnickým podobná. A musíte mít dostatek zkušeností, abyste věděli, kterou protisměrku můžete projet durch a kde si raději zahrajete chodníčkářského betla. Na své obvyklé cestě často potkáte několik hezkých partií, někdy vysoko vyhrajete předjetím kolony a někdy vás stíhá několik desetníkových proher za zebou, když vám špatně padají ta světla. Občas si pomůžete hláškou, když ve hře plné červených vyhodíte zeleného panáčka. Jenom si musíte dát pozor, abyste ty fleky nehnali moc vysoko — za partii, ve které vás položí řada ,,kolových“ trumfů, byste mohli platit ještě hodně dlouho.

Hodně lidí mariáš hraje. A dost ho nehraje, protože ta pravidla jsou na ně příliš složitá a taková hra je nebaví. Raději by si zahráli třeba downlihlové vočko, to je takové rychlejší, jak říká klasik — a o duše se zde přichází snáze. A jiní zase dají přednost ,,prší“ na cyklostezce, protože při mariáši, ať to člověk má zažité sebevíc, se prostě musí pořád hlídat.

Taková je městská cyklistika — mariáš mezi cyklistickými styly.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

  1. Krásnej příměr, byť mariáši vůbec nerozumím, nehraju ho, nikdy jsem ho ani nezkusil… Naštěstí s kolem si tykám od malička, mám ho jako mateřskej jazyk, takže jsem se pak ani návyky jízdy v (hustym) silničnim provozu nemusel moc učit za pomoci gramatiky, mám to od mala zažitý, odposlouchaný, odcítěný! Chudák ten, kdo se to musí učit až v dospělosti, to už se totiž většinou bez notné dávky znalosti gramatiky neobejde…

  2. Taky si s kolem tykam od malicka, netreba se nicemu ucit … ale do provozu ne a ne a ne :-)

Další z rubriky

Výběr ze záříjové cyklokomise 7

Komise pro cyklistickou dopravu se sešla po prázdninové pauze už třetího září. Sestavu mírně obměnila..více

O cyklopruzích podruhé: k čemu jsou? 8

O potřebnosti cyklopruhů pochybují mnozí. Na potřebnost cyklopruhů na hlavních ulicích se náměstka pro dopravu..více

Výběr z květnové a červnové cyklokomise 28

Čím jsou jednání cyklokomise (poradní orgán Rady hl. m. Prahy, pozn. red.) svižnější, tím víc vám..více

Patočkova: cyklopruh na radiále s odstupem času 6

Na podzim 2017 se mediálním prostorem prohnala kauza vyznačování ochranného cyklopruhu během rekonstrukce povrchu Patočkovy..více

Bikesharing: parkování bez stanic 14

Sdílená kola Freebike již přes měsíc brázdí ulice Prahy a s nimi začalo opět probublávat..více

Snižují pruhy pro kola bezpečnost cyklistů? 4

Rádio Wave zveřejnilo článek prezentující výsledky australské studie, podle které na komunikacích s cyklopruhy předjíždějí..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru