Dubnový pel-mel

Jaro se konečně ukazuje, cyklisté vyrážejí do ulic a kolem městské cyklistiky se děje spousta věcí. Vláďa Galas dostal za pořádání svých cyklojízd cenu Křesadlo za rok 2009, velká jarní cyklojízda se ponese (tak trochu utajeně) v duchu nákladních kol a svépomocná cyklodílna v Truhlářské se po třech měsících tuhého zimního spánku opět probouzí k pravidelné aktivitě. Pozveme vás také na jedno zajímavé promítání.

Křesadlo za Galasovy cyklojízdy

Kdo jezdíte na pravidelné cyklojízdy, určitě znáte Vláďu Galase, který v případě (v poslední době dosti pravidelné) neúčasti silného zastoupení lidí z Auto*Matu vedení cyklojízdy obětavě přebírá a s oblibou zakončuje v některé z nuselských hospůdek. Vláďa začal loni rozjíždět cyklojízdy vlastní, nejprve sobotní, teď k nim přidává i všednodenní. Jedná se o pohodové projížďky po zajímavých lokalitách Prahy a jejího blízkého okolí, které se jezdí každý měsíc z parku na Folimance pod Nuselským mostem.

Vláďa byl tak po zásluze odměněn a obdržel cenu Křesadlo 2009 jako jeden z deseti lidí angažujících se ve všemožných dobrovolnických aktivitách. Cena se uděluje již desátým rokem a Vláďa je patrně první, kdo tuto cenu obdržel za aktivitu spojenou s městskou cyklistikou.


Vláďa s Křesadlem.

Odkazy: Galasovy cyklojízdy, fotoalbum z předání Křesadla, video z předání.

Velká jarní cyklojízda tajně nákladní

Můžeme snad poodhalit, že letošní velká cyklojízda se ponese v duchu ,,co uvezeš na kole“, i když poněkud tajně. Možnost používat dětské vozíky (s dětmi), nákladní kola (s dětmi i nákladem), longtaily naložené skříněmi a podobně je samozřejmě věc naprosto normální, přirozená a dle českých zákonů legální (neboť jí nezakazují). Bohužel, riziko, že ,,v případě potřeby“ bude zákon vyložen poněkud jinak, neumožňuje vyhlásit cyklojízdu za oficiálně nákladní — kdo pojede s vozíkem nebo cargobikem, musí tak učinit na vlastní zodpovědnost. Podle posledních zpráv se ale zdá, že téma přepravy nákladů ,,prosákne“ alespoň do vizuálu akce.


Kdo si troufá, nechť vyjede takto.
 

Další informace o velké jarní cyklojízdě najdete již brzy zde.

Hledají se špuntaři

Ještě jedna důležitá věc se týká jarní cyklojízdy: Protože se očekává velká účast, je třeba mít mnoho špuntařů: cyklistů, kteří špuntováním příjezdových komunikací v době průjezdu jízdy zajistí maximální bezpečí a pohodlí ostatním. Máte-li zájem o spolupráci, ozvěte se hlavnímu špuntařovi MaTusovi na adresu spuntari@auto-mat.cz .

Pražská DIY cyklodílna se probouzí ze zimního spánku

Na podzim úspěšně rozběhnutá Pražská svépomocná cyklodílna se s jarem probouzí ze zimního spánku. Místo konání zatím zůstává stejné (Truhlářská 11), a dvoutýdenní perioda taktéž. Dny setkávání se nicméně mění v úterky, první setkání bude 13. dubna v 18:30.

Kdo si pamatuje na podzimní setkání, ví, že cyklodílna nebyla jen příležitostí nechat si na kole udělat drobnou opravu, nebo se něčemu přiučit. Součástí bylo vždy příjemné veganské občerstvení (s příchutí kolomazi chutná nejlépe!) a možnost zajímavého setkání nebo rozhovoru nejen na cyklistická témata.

truhlarska_jakub_hradilek
Cyklodílna na dvoře v Truhlářské bývá také příjemným posezením a místem k popovídání.
 

Další informace o cyklodílně najdete na její stránce na Prahou na kole, nebo na Facebooku.

(Nejen) cyklistické promítání

V pondělí 12. dubna v kině Světozor proběhne promítání tří středometrážních dokumentárních filmů o udržitelné dopravě a veřejném prostoru. První z nich ,,Londýn: Cena dopravy“ zkoumá zavedení systému, kdy jsou řidiči nuceni platit poplatky za dopravní zácpu, kterou ve městě způsobují. ,,Umění i věda Renza Piana“ ukazuje moderní přístup světoznámého architekta k designu veřejných prostor. Inspirován přírodou navrhuje budovu vhodnou pro muzeum přírodních věd 21. století.

Přímo městskou cyklistikou se zabývá poslední film, ,,Paříž: Vélo Liberté“. Ten sleduje zavádění systému veřejných automatických půjčoven kol Vélib, který přiměl lidi jezdit na kole a používat veřejnou dopravu namísto osobních automobilů. Po projekci bude možnost diskutovat tato témata se zástupci iniciativy Auto*Mat.

Další informace zde.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Výběr ze záříjové cyklokomise :)

Komise pro cyklistickou dopravu se sešla po prázdninové pauze už třetího září. Sestavu mírně obměnila..více

Adam Scheinherr: Pokud cyklodopravě prostor nezačneme dávat, tak na kole jezdit nikdy nebudeme 70

Po celé jaro jsme vám přinášeli ankety o plánech jednotlivých městských částí v oblasti cyklistické..více

Co chystají městské části: Praha 19 (Kbely) 12

22. 07. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

O cyklopruzích podruhé: k čemu jsou? 8

O potřebnosti cyklopruhů pochybují mnozí. Na potřebnost cyklopruhů na hlavních ulicích se náměstka pro dopravu..více

Co chystají městské části: Praha 7 3

17. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Přichází růžová sdílená elektrokola 7

13. 06. - Martin - Zprávy
Česká společnost pro sdílení jízdných kol Rekola představila 12. června 2019 dlouho očekávaná elektrokola. Ke klasickým..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru