Lodě na vodě, náplavka v…

Výstava Lodě na vodě po roce opět uzavřela jižní náplavku, nejfrekventovanější cyklotrasu v historickém centru Prahy. Organizátoři letos stanovili objízdnou trasu vrchem, přes křižovatku Výtoň. Lepší něco nežli nic, nicméně trasa, na které za pěkného dne projede denně přes tisíc cyklistů, byla po celý týden tažena přes čekárnu tramvajové zastávky a po osmdesát centimetrů širokém chodníku.

Náplavka zavřená, chaos na Výtoni

Jižní náplavka, pro cyklisty pracně vybojovaná v roce 2007, je dopravně nejvýznamnější cyklotrasou v centru města. Je něčím jako pražskou cyklistickou magistrálou; ze sčítání na Podolském nábřeží a Výtoni vyplývá, že po ní v některý pracovní den projede i více než patnáct set cyklistů. Přesto se stává již tradicí, že se na jaře na týden zcela uzavře kvůli pořádání výstavy lodí.


Výstava zabrala celou náplavku. (Všechny fotografie v článku, z pracovních dnů: Tomáš Prousek)

Náplavka přitom není žádnou výletní trasou: sčítací profily v Podolí (viz zde), odkud na náplavku pokračuje přes 70% cyklistů, prokazují, že trasa je využívána především dopravně. Cyklisté, kterým je tak zkomplikovaná cesta, nejsou žádní výletníci, ale normální lidi, co normálně jedou do práce.


Sčítání cyklistů v Podolí ve třech pracovních dnech. Převažující dopravní využití je jasně patrné z podoby ranní špičky. (obrázek vygenerovaný zde)

Po loňských stížnostech na uzavření náplavky bez náhrady se letos pořadatelé výstavy pokusili o vyznačení objížďky. Dobře míněná snaha bohužel vyšla nazmar: Kdo znáte křižovatku na Výtoni nebo jste tam v inkriminovaném týdnu jeli, chápete proč: Táhnout trasu, po které ve špičce projede několik cyklistů za minutu, po zalidněném chodníku širokém na několika místech méně než metr, není zrovna nejlepší nápad. Silničním ekvivalentem takové objízdné trasy by bylo třeba, kdyby se kvůli týdenní výstavě na Nuseláku vedla objízdná trasa obousměrně ulicí Bělehradskou.


Průjezd tramvajovou zastávkou na Výtoni. Nenechte se zmást cyklisty na vozovce, objížďka je vedena po chodníku.

Vedení objížďky takhle nevyhovujícím koridorem bylo pro všechny přítomné nejen nepohodlné, ale také přímo nebezpečné. Tomáš Prousek z cyklokomise nafotil několik cyklistů, kteří se proplétají davem, nebo dokonce seskakují do v protisměru do frekventované vozovky, protože se na uzounký chodníček prostě už nevejdou. Ani se už raději neptám, jak by takovým místem projel cyklista s nákladním kolem nebo daleko běžnějším dětským vozíkem.


A takhle to vypadalo v nejužším místě.

Stačilo by málo?

Možná by stačilo rozmístit výstavu trochu jinak a v širokém místě náplavky nechat za stánky volný třímetrový průchod a průjezd. Vždyť náplavka je na to široká dost. Bohužel, nebylo TSK vynuceno — a zřejmě být nemohlo.

Náplavka patří městu, které (zastoupené Technickou správou komunikací) má ohledně využití náplavek smlouvu soukromým správcem náplavky. Ten pak podepisuje smlouvy s dočasnými i trvalými nájemci. Ovšem úřadem zodpovědným za dopravní režim (trvalý i dočasný) je Úřad Městské části Praha 2. Ve smlouvě mezi TSK a správcem je klausule, podle které nesmí být na náplavkách zrušen průchod pěších či průjezd cyklistů. Tato smlouva byla konáním akce zjevně porušena.

To ale nikoho netrápí. Pořadatelé výstavy jsou údajně známí známých na Praze 2 a známe, že známí, co se znají, si věci oznámí podle svého. Nějaká smlouva? TSK? Cyklisté? Ať si zvykají, na náplavce by stejně neměli co dělat!


Úzký prostor někdy vedl cyklisty k nebezpečné jízdě v protisměru.

Braňme náplavky

Současné využití náplavek jako páteřního průjezdu centrem pro cyklisty je na některých místech stále trnem v oku. Je to částečně oprávněná stížnost, dopravní cyklisté jezdí po náplavce rychle a někdy dost bezohledně. Vyhrazení náplavky pouze pro pěší a cyklisty výletní a pomalé by atmosféře na náplavkách jistě prospělo. Jenže dovedete si představit, že by nějaká síla zajistila vyznačení souvislých a bezpečných cyklopruhů od Vyšehradského tunelu po Štefánikův most?

Do doby, než se takový zázrak stane, jsou náplavky to nejlepší, co máme — a musíme si je hájit. Proto se nebojte projevit svůj názor, a byli-li jste v týdnu, kdy probíhala výstava lodí, při průjezdu na Výtoni vmanipulováni do nebezpečné situace, nerozpakujte se sdělit tuto skutečnost odboru dopravy na Praze 2 společně s důrazným přáním, aby se taková situace už nikdy neopakovala (obecný návod najdete zde) . Nepotěšíte je — ale oni vás také nepotěšili.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Taky me to pekne nastvalo, s kamaradem jsme tam jeli a bylo to dost narvane. Nastvani nebyli jen cykliste ale i chodci kteri prisli o prochazku u vody a museli cuchat auta

 2. A co do pristiho roku udelat cyklostezku na opacnem brehu (tam, co je ted divoke parkoviste) a vest objizdku tamtudy? Schody na zel. mostu se daji 3 dny vydrzet.

 3. To uzavření by bylo samozřejmě nejlepší ale bohužel tam je silnice s jednim pruhem. Pochybuju ze by kvuli nam automatu zavreli nabrezi v jednou smeru :-)

 4. Bomba, takze jedina poradna a v lete dost precpana cyklostezka s dirou uprostred bude jeste vic precpana. Good job Prague !

 5. Tohle je podpora cyklistiky v praxi. A zvlášť toto:

  „Na náplavce se také objeví více automobilů. Mimo zásobovacích vozů místních lodních restaurací totiž přibudou i vozy stánkařů…. Kapacita parkovacích míst by se v době konání bleších trhů mohla naplnit. V současnosti je na náplavce k dispozici 105 míst pro auta. Několik z nich však zaberou i stánky.“

  Z jediné cyklostezky v centru vyženeme cyklisty a prostor zaplníme auty a stánky.

  Já bych podobné akce uvítal, pokud by ale po dobu jejich konání byla ulice nad náplavkou uzavřena pro auta. Stejně zhruba v polovině případů jedu radši nahoře než abych se motal mezi výletníky dole – mezi auty dokážu předvídat, co se bude dít, u davu turistů čekajících na loď ne.

 6. Prujezd (respektive jeho problematicnost) kolem Vltavy v SJ smeru, je bohuzel blokujici faktor pro me kazdodenni dojizdeni do prace. Jezdim tamtudy pouze vyjimecne behem pracovniho tydne a casteji o vikendech – pokazde je to dost hruza. Po letech stravenych v jihozapadnim Nemecku je to dost ledova sprcha. Pokud by byl schopen nekdo poradit ci ukazat cestu stredem mesta (priblizne Karlin-Branik) pro kazdodenni dojizdeni, byl bych vdecen. Zatim se marne pokousim i dle rad na tomto serveru najit klidnejsi trasu bez ohrozeni ze strany bezohlednych ridicu (jedoucich i parkujicich).

  Co se tyce vystavy lodi – nevedel jsem o ni a naplanoval jsem si cestu tamtudy o vikendu. Puvodne s 9 letym synem – jesteze ten nakonec nejel! Projet neslo, musel jsem velky kus jit pesky a navic jsem byl skoro „inzultovan“ pani, ktera se rozhodla mi ustedrit lekci v pravidlech a fyzicky mi zabranit jet dale. Jel jsem pomalu za ni nekolik kroku (i nekolik lidi bylo mezi ni a mnou) a stejne jsem ji vadil!Dost absurdni situace.

Další z rubriky

Další soudní rozhodnutí ve prospěch cykloobousměrek v Karlíně :)

Obytné ulice pražské čtvrti Karlín na Praze 8 jsou od roku 2012 v režimu „zóny..více

Rekonstrukce křižovatky U Plynárny a Chodovská odstranila cyklistický „špunt“ 7

Na Bohdalci v Praze 10 došlo k rekonstrukci křižovatky ulic U Plynárny a Chodovská. Složitá..více

První pražské cyklodepo otevřeno. Má pokrýt třetinu všech zásilek v centru města. 16

18. 11. - redakce - Zprávy
Dnes bylo otevřeno první pražské cyklodepo a kurýři odtud začali zákazníkům rozvážet balíčky menších rozměrů..více

Nové cykloobousměrky na Šestce 8

Na Praze 6 byla v uplynulém roce realizována další řada cykloobousměrek, tedy jednosměrných ulic průjezdných..více

Zastupitelstvo hlavního města Prahy odmítlo časově neomezené buspruhy 14

Na čtvrtečním jednání zastupitelstva bylo dlouze debatováno opatření obecné povahy, kterým se rušilo časové omezení..více

Praha 10 bude mít cyklomagistrálu. Vznikne jako součást drážní promenády 13

Od roku 2018 probíhá výstavba nového železničního koridoru „Hostivař“, který napřímí koleje, zkrátí cestu a..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru