Do města na kole: Pro bezpečí svého bicyklu

Zamykání kola ve městě není žádná věda. Skládá se vlastně ze tří věcí: Správné volby zámku, kvalitní rutiny zamykání a uznání skutečnosti, že kolo ve městě prostě odkládáte. A ani jedna z těchto tří věcí není obtížná.

Orientace v zámcích

Nabídka zámků v Českých zemích nás zpravidla zavaluje hromadami laciné bižuterie, na kterou můžeme pro město předem zapomenout. Dlouhodobé zkušenosti doporučují jako základní zámek do města solidní „podkovu“ (zámek ve tvaru „U“), s cenou začínající na 300 Kč. Podobnou službu udělají flexibilnější zámky typu „skládací metr“, případně opravdu kvalitní lanka, obalená trubičkami proti proříznutí. Lanka jsou ovšem zranitelnější, hodí se spíš jako druhý, záložní zámek. Při výběru dejte přednost ověřeným značkám (Abus, Trelock). Dražší kola zamykejte kvalitnějším zámkem, který umí odolat i některým sofistikovanějším útokům.

Žádný zámek není nepřekonatelný, jde o spíš to, aby výše překážek, které zájemci o vaše kolo vložíte do cesty, byla tak vysoká, že se krádeže vzdá. Ještě víc než správný zámek tak vaše šance uchovat kolo dlouhý čas celé, zajistí správná volba místa a způsobu zamykání.

Podkova na předním. Řetěz na zadním. Případnému zloději komplikuje práci.

Boj se stojany, aneb technika

Kolo zamknete jednoduše za rám a přední nebo zadní kolo k pevnému předmětu: stojanu, tyči, zábradlí. Hlídejte si dopravní značky, někdy jdou až příliš snadno vytáhnout. Zábradlí nebo značka ale někdy bývá lepší než ubohý stojánek na přední kolo.

Když chcete extra bezpečí, použijte dva různé zámky. Pak se vyplatí nechat si těžší „železo“ prostě zamčené k tomu stojanu nebo značce, abyste ho nemuseli pořád tahat s sebou.

Výběr místa, kde kolo zamknete, má podobný význam jako volba zámku či způsobu přivázání. Preferujte místa uzamčená, pod dohledem kamery či strážce. Když to nejde, tak naopak živá veřejná prostranství, kde se nenechavcům hůř pracuje.

Pevným řetězem k lampě. Ideálně na lidmi frekventovaném místě.

Kolo odolné městu

Pokud jste typ, který dvěře od bytu raději zabezpečuje druhým zámkem anebo kdo raději auto zamkne a ještě zablokuje volant, můžete jít ještě o krok dál. Rychloupínáky se dají nahradit pevnými šrouby, zvlášť u sedlovky.

Atraktivitu pro nenechavce snižuje také vybavení kola identifikační sadou (registrací u městské policie či systémy Krimstop a podobnými). Pro snížení pravděpodobnosti krádeže je nejpodstatnější štítek o zajištění, umístěný na dobře viditelném místě.

Poslední radou se již dostáváme k onomu psychickému rozpojení jezdce a bicyklu. Totální atyp či vyladěný tuning odradí nenechavce stejně dobře jako úmyslně zaneřáděný vzhled, maskující úspěšně solidní osazení.

Takové kolo klidně necháte celý den u metra a nemusíte se bát.

Přivažte – a odvažte se

Jezdíme na kole rádi a stejně rádi máme své bicykly. Někdy je to ale pro městskou praxi kontraproduktivní. K čemu gramařit, když pak musíte kolo všude přivazovat pětikilovým zámkem?

I proto je u jezdců hobíků dobrou volbou pro město buďto druhé domácí kolo (starší, hůře osazené, „zimák“), nebo rovnou koupě jiného, přiměřeně kvalitního, nicméně nepříliš drahého kola, ať už nového nebo z bazaru, v ceně, která vás nepoloží.

Takové kolo vám umožní si představit, že o něj jednou za deset let přijdete a nic tak strašného se nestane. A díky tomu, že ho budete zamykat dobře, se daleko dřív rozpadne, než aby ho někdo ukradl.

Čtyři úrovně zamykání

Ochrana, kterou svému kolu při zamykání nabídnete, se totiž liší podle toho, kde, a na jak dlouho ho zamykáte. Každá situace má odpovídající postup a je to právě kvalita zámků a umění zamykat, které vám zajistí minimalizaci rizika krádeže při dostatečném komfortu.

Při nekolikaminutovém parkování se zpravidla ani nemusíte obtěžovat hledáním kandelábru. Kolo stačí znehybnit. Mezi více koly hrozí riziko nejslabšímu zámku a tak se i pro krátkodobé stání vyplatí mít něco už na pohled solidnějšího.

Na jednu dvě hodiny (například při jednání, větším nákupu či návštěvě kulturní události) už musíte přivazovat za rám k pevnému předmětu. Volbu místa k zaparkování zde můžete zpravidla dost ovlivnit a je proto velmi důležitá.

Pro pravidelné zamykání (v práci či doma) se vyplatí najít uzavřený či hlídaný prostor. I ve sklepě zamykejte k pevnému předmětu (není-li, přivrtejte si do zdi oko). V zaměstnání jsou nejlepší místa pod dohledem kamerového systému či vrátného. Dbejte na zajištění snadno odnímatelných částí (hlavně kol a sedla). Na veřejném prostranství budete muset ještě přitvrdit.

Zvláštní zajištění vyžaduje, necháváte-li své kolo na veřejném prostranství přes noc, několik dnů nebo pravidelně. Takové parkování už nesnesou na pohled atraktivní bicykly. Demontovatelné díly musejí být zajištěné. Pro opakované dlouhodobé parkování na veřejném prostranství se vyplatí dva vysoce kvalitní zámky různého charakteru (vyžadují odlišné nástroje), kdy každým z nich zajistíte jedno z kol bicyklu. Před koupí prozkoumejte pozorně i to, zda jsou zvolené zámky odolné vůči méně obvyklým způsobům překonání.

Tady neparkujete na dlouho. Vyberete značku či zábradlí na zalidněném místě.
Ve škole či zaměstnání je vhodné zřídit místo v uzamykatelném prostoru pro dlouhodobé parkování.

 

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. Kamarátke ukradli bicykel. Hlásila na polícii a hovorila, že má na ňom (podobný ???) identifikačný kód. Policajti sa zadivili, že niečo takého existuje. Nemajú na to čítačky, nikdy o tom nepočuli. A to bolo v Prahe.

 2. Policajtum se neda v tomhle verit.
  Verit jim muzete ze vas budou prudit ze jezdite na kole a ze kdyz vam ho ukradnou tak se vam vysmejou, ze uz ho neuvidite. Vzivote sem neslysel o tom ze by policajti nekomu vratili kolo. Me ukradli 3 a prd.
  Ted jezdim na ukradenym kole policajta, kterej si ho pak zase koupil v bazaru nazpet za 1000. Proc ho kupoval kdyz bylo jeho je ted jedno :) asi jeste nebyli ty policejni nalepky :)
  Doufam ze jeste dlouho muj Ulock nebude nikdo chtit pokouset, protoze sice pisete ze se vyplati koupit kolo ktery kdyz nam ukradnou nebude takovej oser, ale az na jedno z tech 3 ukradenejch, sem mel vsechny hodne rad, a nerad bych prisel o svoje aktualni.

  Jerste jedna mala „rada“ zamykejte kolo tak aby bylo zrejme ze to nepujde oddelat. ja mam takovou svoji vychytavku prez zadni kolo mezi ramem. coz je takovej puzzle. Lidem co sou trosku chytry dojde ze to nejde ven. Jenze zlodeji nejsou moc chytry, a kdyz zjistej ze sou paka, ze na to neprisli hned alespon vam neco znicej..v mem pripade sem prisel o osu ze zadniho kola.. naststi stoji 100 a zarohem byl kram.

  Njelepsi reseni co delam kdyz chci odjet na obou kolech je ze sundam predni kolo (s rychloupinakama je to snadny, jak pro me tak pro zlodeje) a prinu ho k zadnimu. Prace na rekneme 20sec (+ trosku spiny na rukou, nekdy).

 3. Zázraky se dějí, moje ukradené kolo policajti po půl roce našli v jednom bazaru. Ale je fakt, že to bylo doma stavěné mtb v černém laku bez nálepek, které asi nešlo moc dobře prodat. Nicméně od té doby jsem přestal používat zámky typu spirála a zamykám těžkým řetězem. Zloděj na něj musí použít pilku a to chvilku trvá.

 4. Co si budeme povídat, nákup kola v bazaru je minimálně ve městech rada spíš na koledu… ve své podstatě je to podpora zlodějny.

 5. No taky jsem o kolo prisel… A to to byl vrak, co mi kamarad dal zadarmo a bylo zamcene v cinzaku u pritelkyne u sklepa. Zamek nebyl nic moc (lanko, resitelne kombinackama), ale asi to musel byt nekdo z baraku. :-( Spis me to nastvalo, nez ze by to byla nejaka skoda…
  Zamrzi hlavne to, ze musim kupovat nove a moc nevim kde – nejaky stary vrak. :-( Jinak jednou jsem ztratil klicek od docela dobre vypadajiciho lankoveho zamku. Nemel jsem nic nez obycejne kombinacky… Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zamek zlikvidoval za cca 20 sec na tri poradna stlaceni klesti. :-( Od te doby vim, ze lanka jsou dobra tak na zahradku do hospody, aby vam na nem nekdo neujel. Nic vic. Leda, kdyz ma clovek kolo pod dohledem kousek od sebe.

Další z rubriky

Co musí znát městský cyklista – neřidič? 14

I když cyklista není povinen mít řidičské oprávnění, je podle zákona řidičem bezmotorového vozidla a..více

Posviťme si na podzim a zimu 25

Prahu ovládlo babí léto a podzimní mrholení, lidé začínají vstávat za tmy a domů se..více

Základní předpisy a cyklistická infrastruktura pro laiky :)

I když cyklista není povinen mít řidičské oprávnění, je podle zákona řidič bezmotorového vozidla a..více

Přivedl vás koronavirus na kolo? Několik tipů do začátku 2

Teploty se již definitivně přehouply přes nulu, sdílená kola opět lemují zábradlí – v časech..více

Uzavřený cykloservis? Ověřte si situaci po telefonu 42

15. 03. - redakce - Návody
[aktualizace 27.3.] Definitivně potvrzeno přímo od Ministerstva průmyslu a obchodu, že cykloservisy otevřeno mít mohou...více

Kolo jako nástroj prevence během pandemie 26

Je obecně známo, že jízda na kole je zdraví prospěšná. Během pandemie koronaviru, která v..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru