Navrhněte, jak zlepšit podmínky pro cyklisty v Praze

V rámci kampaně Do práce na kole můžete kromě šance na věcnou cenu při pravidelné dojížďce také získat možnost, jak reálně zlepšit podmínky pro cyklistickou dopravu v Praze. Soutěž o nejlepší návrh pro cykloopatření v Praze už začala a běží do 20. května. Stačí popsat místo, které vás trápí, a navrhnout přibližné řešení. Výsledek pak pošlete na adresu cykloopatreni@dopracenakole.net. Šance na realizaci vítězných opatření jsou velmi slušné!

Navrhněte realizovatelné nebo cyklistický sen

Soutěž má dvě kategorie: V první budou vybrána tři opatření, která jsou jak prospěšná, tak vhodná k realizaci. Realizaci zaštítí porotci soutěže, náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek a předsedkyně Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu Monika Krobová Hášová. V porotě jsou dále dopravní speciálisté, zástupce sdružení Auto*Mat a dále cyklista, senátor a ředitel pražské záchranné služby, Zdeněk Schwarz. Také Prahou na kole se zavazuje napomoci maximálně realizaci a to nejen u vítězných opatření.

Ve druhé kategorii je jediným kritériem potenciální přínos pro rozvoj cyklistické dopravy v Praze. Zde můžete navrhnout libovolný „sen s cyklistickou tématikou.“

Vítězné návrhy v obou kategoriích budou také ohodnoceny věcnými cenami. Ale stejně, největším oceněním bude, pokud se konkrétní návrhy povede zrealizovat.

Jako příklad možného návrhu jsme dostali svolení ukázat zákres protisměrného průjezdu v Holešovicích, zakreslený do fotky Street View. Autor se ji chystá doplnit o komentář a přihlásit. Vaší fantazii se ale meze nekladou. Opatření můžete popsat slovně, vyfotit problém, nakreslit náčrtek rukou, zakreslit vedení trasy do leteckého snímku. Posuzován bude nápad a věcná stránka návrhu, provedení není tak důležité. Většina návrhů bude ale veřejně vystavena, tak se snažte, ať to vypadá k světu :-) .

Čas je do dvacátého

Podrobná pravidla soutěže najdete zde. Soutěž je omezena pouze na účastníky kampaně Do práce na kole, a termín je už 20.5, to proto, aby měla porota čas soutěž vyhodnotit do slavnostního vyhlášení výsledků začátkem června.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Trapi me to nestastne reseni na A2 v Povltavske, kde je chodnik/stezka a cyklopruh. Stezka by se mela pouzivat ve smeru z mesta, tj. k ZOO, cyklopruh ve smeru od Troje do mesta. V praxi to ale vypada tak, ze pruhem jede imho tak 10% zucastnenych a vsichni ostatni to krosi po uzke stezce s klandrem po obou stranach, slepeckym pruhem uprostred a poulicnimi lampami co dvacet metru. Obcas docela kolizni situace. Chapu to, protoze Povltavska neni zrovna prijemne misto pro kolo a za masivnim zabradlim se clovek citi bezpecneji nez v pruhu, kde je na silnici (tusim) 70ka. A az dodelaji Blanku a novy most, bude rekl bych, jeste hur..
  Idealni by bylo rozsirit stezku do vozovky o ten cyklopruh, ale je mi jasne, ze je to cira utopie… tak jsem si aspon postezoval :(

 2. Epo: Jestli můžeš, přihlas to do soutěže. Tohle místo mi pije krev už od roku 2008, kdy vzniklo (a taky to, kolik to stálo…).

 3. Nevíte někdo, proč se při rekonstrukci povrchu Jeremenkovy ulice nakreslil cyklopiktokorodor, aby se hned zase zatřel, abynebyl vidět ?

 4. sakra to už jsem prošvihl co? Měl bych návrh na Bavířskou udělat ji obousměrnou..a pak vyrvat kostky v centru prahy a dát tam asfalt, ale to asi neprojde :) .. ale takový dlažděný pruh ve středu ulice by mohl projít ne?
  A nebo jak ov Říme, nevím jak to dělaji, ale mají mezi spárami a na okrajích kostek asfalt, a dá se po tom 100 líp jezdit

 5. Na podzim roku 2010 se cykloobousměrka v Hybernské prezentovala téměř jako hotová věc a že realizace má proběhnout v roce 2011. Řekl bych, že zrovna tato ulice by byla užitečnější než ostatní navrhované cykloobousměrky.

  Jsou od té doby nějaké další informace o této ulici?

 6. Petr Dlouhý: Hybernská visí na světelné signalizaci na křižovatce s Havličkovou. Nevím, jestli je problém s tím, že nejsou peníze na rekonstrukci, nebo se tam něco zaseklo názorově.

 7. Taky nechápu, co je za problém u toho podjezdu Mánesova mostu. Dneska jsem si to tam jel podrobně prohlédnout a zjistil jsem, že by stačilo zbourat dvě mříže, vyhnat bezdomovce a udělat nějakou (klidně štěrkovou) cestu. Nechápu, jaký s tím mohou mít památkáři problém, a vlastně jak do toho vůbec můžou mluvit, protože se stavební úpravy vůbec netýkají mostu.

  Tohle opatření je uvedené jako součást jedné varianty v návrhu bypassu Smetanova nábřeží – možná by to ale stálo za to nějak oprášit samostatně, protože tohle je opatření, které by neslo nejvíc ovoce za nejméně peněz ze všech možností, které mě napadají.

  Udělal jsem taky nějaké fotky (první je nové upozornění na náplavce).

 8. 8/PD: Pozemek přímo pod mostem patří městu, ale před ním i za ním mají soukromé vlastníky. Tak jestli to nevězí na tom?

 9. pekas: Které pozemky? Podle katastru patří pozemky 699, 700, 711 patří městu a pozemek 1041 patří ČR a je ve správě Povodí Vltavy (tam by to ale šlo vést přes park).

  Aby nedošlo k nedorozumění – jde mi samozřejmě o levý břeh.

  Co jsem slyšel, tak problém byl právě s památkáři, ale to mi připadá jako naprostý nesmysl, protože pod tím mostem byl plánován průchod již od dob jeho postavení.

 10. Pokud jsou v tom památkáři, tak v tom nehledejte žádnou logiku. Stejné jako na pravém břehu předláždění sjezdů náplavky, psal jsem loni na Prahu 1 – odpověď že brání památkáři, což nechápu, dlažba stejná jako u Vyšehradu kde to šlo, pokud chtějí zachovat tu živcovou – žlutou asi nebude problém najít podobný odstín kamene, ostatně z náplavek se stává pěkné parkoviště, dnes se pod Jiráskovým mostem nedalo skoro projet, to ale památkářům nevadí, parkoviště asi památkovou zónu nijak nedegraduje. O množství nových občerstvoven výrazné arch kvality ani nemluvě, nejvíc mne zaráží, že někteří cyklisté/hosté klidně odloží během konzumace svoje kolo na ten jediný pojízdný pás. Hanba jim a 3 x fuj.

 11. Nejsou na těch pozemcích třeba nějaký dlouhodobý pronájmy? Co vim a je to vidět i z těch fotek, sídlí snad na tom starym pilíři či správněji opěře od řetězáku pod Mánesovym mostem nějakej vodáckej spolek.

 12. jonáš: Netuším, slyšel jsem jen o památkářích. Poslal jsem podnět přes Chodcisobe, takže se třeba dozvíme víc.

 13. „Podjezd Mánesova mostu na A1, zajišťující objezd nepříjemné křižovatky Klárov, se dočkal stavebního povolení na důkladnou výstavbu. To ovšem nebude použito (je to moc drahé), tak se vydá stavební povolení jiné, na dočasné řešení formou nouzové lávky, které pochopitelně vyjde podstatně levněji. Důležité je, že i zde by se věci mohly v příštím roce pohnout.“
  https://prahounakole.cz/2009/10/zpravy-z-rijnove-cyklokomise/
  Z roku 2009, stavební povolení (!) zahozeno do kanálu. Že pak památkáři nebudou souhlasit s nějakym „provizoriem“ na věčný časy je celkem logický.

 14. Původní projekt měl stát 15 milionů (podle Pražského Deníku). Vůbec nechápu, proč to mělo stát tolik a proč by se tam měla stavět nějaká lávka. Pod tím obloukem místo je, a jediné trochu užší místo je u té terasy parku – pořád by to ale mohlo být přehlednější než zákruty na A2 u Hlávkova mostu.

 15. Asiže se to chystalo za Béma? Lávka nevim, ale nejspíš je to pod stoletou ba i podstatně méněletou vodou ..

 16. Moc si to nepamatuju, ale u větších investic se tehdy počítalo s evropskými penězi, které nakonec zjevně nepřišly. Tipoval bych, že památkáři souhlasili s dostavbou na motivy původního projektu z dvacátých let, což si dovedu představit. Zemní úpravy toho svahu, dostavět kus náplavky, rampu — to je 15 milionů ještě trapná částka. Štěrková cesta (ve stylu A1 bypass Papírenské) nebo plechová lávka ve svahu na jednom z exponovaných pohledů na Pražský hrad by skutečně neměla zrovna velkou šanci…

Další z rubriky

Adam Scheinherr: Pokud cyklodopravě prostor nezačneme dávat, tak na kole jezdit nikdy nebudeme 70

Po celé jaro jsme vám přinášeli ankety o plánech jednotlivých městských částí v oblasti cyklistické..více

Nákladní cyklistika na For Bikes 2019 27

Jarní veletrh For Bikes se nesl v náladě postupující nadvlády elektrokol, která v podstatě válcovala..více

Co chystají městské části: Praha 19 (Kbely) 12

22. 07. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Co za cykloinfrastrukturu již v roce 2019 v Praze vzniklo 22

19. 07. - Martin - Inspirace
V posledních měsících se o cyklistice hodně mluví a z počtu připravovaných investic se dá..více

Rekonstrukce lávky na Roztylské usnadní léto cyklistům na Jižním Městě 10

10. 07. - Pavel Mašek - Inspirace
Od podzimu 2018 do jara 2019 probíhala kompletní rekonstrukce lávky na trase A217 podél ulice..více

Řešení podnětů Cyklisté sobě s Prahou 2 7

V březnu 2019 jsme se za Auto*Mat sešli s radním pro dopravu Prahy 2 Janem..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru