Cyklochodník na Rašínově nábřeží

Přinášíme fotografie nově vzniklého cyklochodníku na Rašínově nábřeží. Jako by bylo vzato za slovo naše varování z pondělka, o tom, jak cyklostezky nemají vypadat. Pozadí vzniku zcyklostezkování tohoto úseku nábřeží jej ale snad aspoň částečně ospravedlňuje. V zásadě se jedná o permanentní objížďku pro případ akcí na náplavce, zvlášť pravidelných trhů a uzavírek typu lodě na vodě. Trapná je ovšem skutečnost, že se tam prostřednictvím směrových cedulí převádí páteřka A2, místa neznalí cyklisté si při jízdě podél cedulí (zvlášť směrem do centra) budou oprávněně myslet, že si z nich město dělá prču.

Kladný bod lze přičíst snad jedině za v Praze přelomové využití kombinace dopravních značek „stezka pro chodce + cyklistům vjezd povolen,“ která byla až doposud tabu. Uvedené řešení bez jakýchkoliv pochybností neomezuje jízdu v hlavním dopravním prostoru a je tak velmi vhodné pro situace, kdy není možné vytvořit jednu infrastrukturu vyhovující všem skupinám cyklistů (určitě v kombinaci s piktokoridory, a možná i s cyklopruhy).

Otázka je, zda to stálo za to. Mám docela obavu, že by toto řešení mohlo inspirovat jinak velmi žádoucí objížďku náplavky pro jezdce neochotné dodržovat v pěší zóně i pro cyklisty povinnou dvacítku. I když právě tento kus chodníku je široký a pustý, o těch ostatních úsecích to rozhodně neplatí…

Fotografie laskavě poskytl Tomáš Cach.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Komentáře - uzamčeny

 1. Povolit vjez na chodník ok ale ty nové A2 značky jsou fakt matoucí :-/

 2. Musim rict, ze i kdyz Naplavku znam, tak ty oranzove znacky od Vytone vubec nechapu. A k prujezdu tudy… Jedu-li na Naplavku (trh, Bajkazyl, kochani) jedu spodem a pomalu. Projizdim-li, jedu s autama horem. Sem tam se nekdo rve cumakem neprijemne blizko za zadni kolo, ale rychle ubere, kdyz se pred nim musim vyhnout nejake dire nebo kanalu. Nastesti me jeste nikdo neslozil :-)

 3. Vlada: Jezdím úplně stejně, po všech těch chodcích a retardérech a kostkách na rampách u náplavek je hladká horní silnice vysvobození. A pokud opravdu šlapeš, řidiči za tebou se chovaj většinou decentně.

 4. takze po novom sa uz nemoze jazdit po celej dlzke rasinovho nabrezia? to uz fakt nechapem, preco sa tam musi kluckovat. rasinovo nabrezie povazujem za jednu z najkrajsich cyklosteziek v prahe. skoda, ze ju pani z hora takto likviduju. ak toto vyzaduju od cyklistov tak nech najprv upravia krizovatky na bezbarierove. osadit tam nejake znacky teda moc prace nie je.

 5. matissek: nene, spodek je pořád pěší zóna s provozem cyklistů, takže spodem OK, jen s omezením na 20 km/h, které na pěší zóně platí pro všechna vozidla, která tam mají povolený vjezd.

 6. souhlasim s [2] a [3]. Nez naplavku, to se radeji zaradit nahore do provozu a zatim (klep, klep) zadny problem.

 7. Vratislav: vdaka! tak to ma potesilo! 20 km/h je luxusne! pekny den.

 8. Mám v tom z pohledu chodce guláš:
  Příkazová značka – „Stezka pro chodce“ přikazuje chodcům v daném směru užití takto označeného pruhu nebo stezky. Ostatním účastníkům silničního provozu je jejich využití zakázáno.“
  Když kouknu na ty fotky v článku, tak chodcům je přikázáno jít po chodníku, tedy nemohou projít pěší zónou na náplavce.
  Protože smysl obsažený v předchozí větě je nesmysl, tak buď
  a) špatně chápu význam značky
  b) uvedená značka tam nepatří
  Pomozte :-)

 9. 9 Vratislav – Náplavka ale jinam nevede. Mohu jít na náplavku, mám-li tam cíl, třeba Bajkazyl. Pokud však jdu od Vyšehradského tunelu k Mánesu, tak mi tam podle značky vychází příkaz použít chodník.
  Nečekám, že by mě snad kdokoliv zakazoval jít pěšky do pěší zóny. Jde mi pouze o smysl a význam značky, která přikazuje použít chodník.
  Analogickou stezku pro cyklisty je povinné použít i

 10. V předchozím příspěvku jsem udělal chybu v tagu. Tedy znovu poslední větu:
  Analogickou stezku pro cyklisty je povinné použít i

 11. No mně by docela zajímalo, kdy je cyklostezka s komunikací „souběžná“ a kdy už ne .. a náplavka mi přijde jako jiná komunikace, než horní nábřeží. To by třeba nesměli cyklisti jezdit po Podolské, protože za zelenym pásem a čtyřproudovkou s tramvajovym pásem je cyklostezka (pomiňme, že smíšená?) — tady se prostě všechno legislativně postupně zesložití k naprostý nepřehlednosti a nepoužitelnosti.

 12. 13 – Vratislav: Já to bral částečně jako vtip a hlavně jako nesmyslné označování zjevného chodníku jako chodníku. Cedulí je prostě moc.
  Já ve středu projížděl náplavku oběma směry a poctivě přiznávám, že jsem si vůbec žádné z cedulí nevšiml :-( Kdybych se snažil všechny cedule zahlédnout, přečíst a pochopit, tak musím jet zásadně pomaleji, než mých cca 20 km/h. A pravděpodobně bych někoho zajel :-(

  A abych odpověděl na otázku: Pokud nebude protější chodník označen stejnou značkou, či příkazovou značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, tak jej, čistě formálně, opravdu nesmím použít. Tedy pokud neplatí bod a) z mého příspěvku 8.

Další z rubriky

Londýňané si přejí snižování počtu aut v sousedstvích, ukázal průzkum :)

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal..více

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce :)

Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část..více

Modernizace stanice Opatov :)

08. 01. - Pavel Mašek - Zprávy
Dlouho trvající modernizace zastávky Opatov je téměř u konce, podívejme se, jak se změnila. Nové..více

Nový cyklopřejezd Blanická / Francouzská – Uruguayská 19

V rámci obnovy světelné signalizace na křižovatce ulic Blanická, Francouzská a Uruguayská na Praze 2..více

Úprava pražských náplavek 4

TSK Praha na podzim 2020 začala dokončovat předláždění pražských náplavek v chybějících úsecích. Konkrétně se..více

Prodloužená cyklostezka podél ulice Červeňanského 7

Letos došlo k prodloužení cyklostezky podél ulice Červeňanského, nacházející se na sídlišti Velká Ohrada poblíž..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru