Ottawa: cyklopruh mezi mrakodrapy

Václav Kříž

V hlavním městě Kanady byl v červenci 2011 zrealizován cyklopruh skrz centrum města, v trase, která svým významem (i když ne charakterem) odpovídá pražskému Smetanovu nábřeží. Došlo zde k propojení slepých konců nejdůležitějších cyklostezek vedoucích do centra v jeden funkční celek. Tedy to, na co Praha zatím čeká (vytvoření pěší zóny mezi Karlovým mostem a Národním Divadlem můžete podpořit zde). Velmi zajímavé je pak provedení pruhu, od aut jej oddělují betonové obrubníky a parkování. Pruh je navíc doveden až ke křižovatkám a zeleně podbarven při jejich průjezdu.

Celoměstský význam

Pruh na Laurier Avenue spojuje koridory vedoucí z různých světových stran do centra. Na východě navazuje další úsek s pruhy a piktokoridory, který nedaleko odsud napojuje stezku podél vody a dále parky na jih. Na západním konci již navazují vedlejší zklidněné ulice, kudy navádějí piktokoridory na hlavní ulici, také s pikťáky, směřující na západ. A kolik je na té ulici v květnu kol, lidí a pouličního života ještě několik kilometrů od centra, můžete posoudit sami.

Zvětšit mapu

Na východním konci navazuje na náš cyklopruh jiný pruh, který se dvěma ulicemi dostává na stezku. Následující Street view snímek z vícepruhové komunikace nabízí cestování v čase. Posouváním do protisměru či o několik metrů dál si zjistíte, jak vypadalo místo před rekonstrukcí. Na křižovatce chyběly nejen částečně oddělené cyklopruhy až ke stopčáře, ale i přechody pro chodce.


Zvětšit mapu

Segregovaný cyklopruh

Pruh vede po obou stranách rušné třídy v úseku 1300 metrů.  V úrovni vozovky ho od aut oddělují betonové obrubníky a parkující auta. Oddělení zvyšuje vnímanou bezpečnost a umožňuje tak jízdu více skupinám uživatelů.

V křižovatkách jsou cyklopruhy zřetelně zeleně podbarvené, řešení je nicméně naprosto souvislé. Právě absence řešení průjezdu řadícími pruhy a křižovatkami je největší bolestí pražských cyklopruhů, která od jejich použití mnoho lidí odrazuje. V Ottawě je přitom riziko při odbočení vozidel přes cyklopruh maximálně sníženo: Již zmíněné zelené podbarvení doplňují svislé dopravní značky upozorňují řidiče odbočující vpravo na přednost cyklistů a pěších. Pěší a cyklisté dostanou zelenou o okamžik dříve než odbočující auta. Nezbytné je také zajištění dobrého výhled řidičů do cyklopruhu. Květináče proto vymezují místo, odkud už se s blížící křižovatkou nesmí parkovat.

Odbočení cyklistů vlevo zajišťují nepřímá levá odbočení. Protože je v Kanadě autům dovoleno odbočovat na červenou doprava, musí zde být takové odbočení zvlášť zakázáno, aby řidiči nevjížděli do cyklistů čekajících na odbočení vlevo. V některých, především špičkových, obdobích dne jsou autům zakázána i vybraná levá odbočení, aby se neblokovala křižovatka a zvýšila plynulost provozu. Řešení v křižovatkách tak aplikuje (až na několik detailů) osvědčené postupy z Kodaně.


Zvětšit mapu

Starosta: cyklodoprava roste

Starosta města s 883 tisíci obyvateli Jim Watson v informačním videu říká: „Cyklodoprava je od roku 2005 nejrychleji rostoucím druhem dopravy v Ottawě. V posledních letních měsících vykonali denně cyklisté po městě přibližně 60 tisíc cest.  Tenhle cyklopruh je jedním z letošních opatření. Díky němu se stane centrum bezpečnějším a přívětivějším pro všechny.  Tenhle projekt pomáhá obchodu, prostředí, turistice a vašemu zdraví.“

Jedná se o pilotní projekt, který bude monitorován a vyhodnocen s použitím různých zdrojů. Radnice žádá zpětnou vazbu od obyvatel, obchodníků, majitelů nemovitostí, byla zřízena speciální emailová adresa. Využití měří jako součet obou směrů automatický sčítač, jehož data jsou stejně jako v Praze dostupná online. Loni od května do září běžně dosahoval hodnot přes 2000 průjezdů denně, tedy je srovnatelný s pražským nejsilnějším Podolským nábřežím. Rekordní počet 2939 byl naměřen, jistě ne náhodou při ročním výročí slavnostního otevření. V zimních měsících se hodnoty pohybují okolo dvou stovek průjezdů.

Cyklopruh mezi mrakodrapy. Foto: urbancommuter.wordpress.com

Potíže růstu

Česko, Kanada i jiné země sdílejí podobné problémy. Složitě muselo být vysvětlováno, že ubraná parkovací místa byla přesunuta do vedlejších ulic. Některým obchodníkům nevyhovuje změněný způsob zásobování. Jiní si myslí, že jim cyklopruh ubírá zákazníky, a volají po jeho zrušení.

Došlo k několika nehodám při odbočování doprava. Oponenti prezentují jako vážný problém to, že cyklopruh láká nové, nezkušené cyklisty, a pak dochází k nehodám. Lze předpokládat, že časem se bude relativní počet nehod spíš snižovat s tím, jak se opatření zaběhne a cyklistů dále přibude (safety in numbers). Potíž je samozřejmě ta, že se jedná o jediné podobné řešení v celém městě, a je tudíž třeba si na něj zvyknout. Bude-li ovšem podobných opatření přibývat, stane se pozornost řidičů při křížení cyklopruhu standardem.

Optimální by samozřejmě bylo nevynalézat znovu kolo a aplikovat přímo nejlepší možnou praxi, v tomto případě nizozemskou nebo dánskou. Infrastruktura v městech, která začínají cyklodopravu podporovat, připomíná často spíše polotovary či nedokončení torza, někde více (Praha), někde méně (Ottawa). Podrobné návody na provedení například v nizozemském stylu se ale do norem (a zejména do hlav lidí o konkrétních řešeních rozhodujících) nedostanou okamžitě pouhým lusknutím prstů. Někdy ani za desítky let, bohužel.

Přehled o projektu na webu města.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

Další z rubriky

Co za cykloinfrastrukturu již v roce 2019 v Praze vzniklo 11

19. 07. - Martin - Inspirace
V posledních měsících se o cyklistice hodně mluví a z počtu připravovaných investic se dá..více

Rekonstrukce lávky na Roztylské usnadní léto cyklistům na Jižním Městě 10

10. 07. - Pavel Mašek - Inspirace
Od podzimu 2018 do jara 2019 probíhala kompletní rekonstrukce lávky na trase A217 podél ulice..více

Inspirace z vídeňské periferie 5

Vídeň je městem, které stále inspiruje. V dokončení sbírky postřehů z letošní návštěvy využiji toho,..více

Inspirace z vídeňského centra 3

Vídeň je městem, které stále inspiruje – i při desáté návštěvě tam narazíte na něco,..více

Soutěž Do práce na kole startuje již podeváté 7

Spolek Auto*Mat (PNK je nezávislým projektem spolku, pozn. red.) pořádá v květnu již devátý ročník..více

KOLárna: budoucnost parkování u železničních stanic 8

Pod názvem KOLárna se skrývá nový koncept magistrátu na zřízení bezpečnějších úschoven kol při stanicích vlaku..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru