Nová cyklotrasa přes Folimanku

Nová cyklotrasa, či spíše legalizace dosavadního nedovoleného průjezdu, vznikla v parku Folimanka. Trasa stoupá z Nuslí od Botiče, do Vinohrad k ulici Lublaňská. Návrh této trasy byl součástí vítězného návrhu soutěže o nejlepší cykloopatření pro Prahu, uspořádané v rámci loňské kampaně Do práce na kole.

V neděli proto Auto*Mat uspořádal na místě menší oslavu formou happeningu, kterého se zúčastnila navrhovatelka trasy Tereza Kučerová, zástupci iniciativy Auto*Mat a také pražský cyklopolitik, který přislíbil začít v těchto smutných časech jednoduchými, levnými opatřeními jako jsou jednoduché legalizace, cykloobousměrky, a podobně, současně ale slíbil začít připravovat připravit důkladnou koncepci rozvoje cyklodopravy, která jasně řekne, kde, co, kdy a za kolik bude potřeba udělat. Jeho cílem je, aby opatření pro cyklisty tvořila v Praze ucelený systém, který odstraní současný strach cyklistů z jízdy v provozu.

Nová trasa vede z Nuslí, od cyklostezky A23 u Botiče, od ulice Nezamyslovy, stoupáním pod Nuselským mostem na Vinohrady, a ústí do ulice Lublaňská. Je to důležitá nástupovka pro jihovýchodní oblast centra (Karlov, Vinohrady), kde umožňuje překonat necelých 40 metrů stoupání v klidném prostředí městského parku. Stoupání Folimankou nemá dobré alternativy, jiná možnost je buďto stoupat až přes Karlovo náměstí (kam se ale nedá pořádně dostat), nebo z části dlážděnou Bělehradskou ulicí. Trasa tak vyplňuje velkou mezeru v napojení městského centra na dosavadní síť městských cyklotras. Na trasu by mělo navázat zobousměrnění Lublaňské ulice, které se dlouhodobě připravuje.

Technicky nejde o cyklostezku, ale o komunikaci s vyloučením motorové dopravy, je zde smíšený pohyb pěších a cyklistů. Směrem do Nuslí vede trasa poměrně velkým klesáním. V dolní části parku je proto žádoucí, aby cyklisté zpomalili, na což je upozorňuje několik výstražných tabulí. Součástí více než půlkilometrové realizace bylo pouze svislé a vodorovné dopravní značení (asi deset svislých značek, piktogramy a výstražná plocha v křížení se schodištěm od Nuselského mostu). Celkové náklady na realizaci se odhadují pod sto tisíc korun.

A malý kvíz pro znalce na závěr: jestlipak uhádnete, značkou ze kterého zahraničního velkoměsta byla inspirována tato tabule? (Nápověda: Prahou na kole ji použilo jako titulku k odkazu na fotoalbum.)

Za fotografie děkuji Tomáši Cachovi.
Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat
Fotogalerie – cyklostezka
Fotogalerie – happening otevírání

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Komentáře - uzamčeny

 1. Jak je vyřešeno vyústění cyklostrasy nahoře do Lublaňské, je z něj cyklistům jasné, že dál už pokračují normálně po ulici (až k Wenzigově legálně) anebo to svádí k pokračování jízdy po chodníku?

 2. Bohužel ne moc dobře. Vjezd do ulice sice má starou asfaltovou záplatu, ale obrubník je zrovna v tom místě na cucky a samotný vjezd je v modré parkovací zóně (tam tedy zpravidla naštěstí poloprázdné). Piktogramy končí kus před koncem. Zkrátka, klasická „hranice projektu.“

 3. Z tohohle mě vždycky může vzít čert, když se někde vyrobí cyklostezka tím, že se pomaluje chodník. Proč není možné prostě paušálně povolit jízdu po chodnících širších než X? To by narozdíl od obecních omalovánek bylo zadarmo…

 4. Povolit jízdu po chodníku je dobrá myšlenka. Já bych ji doplnil o srozumitelná pravidla:
  Chodec má absolutní přednost. Pokud v náhlém hnutí mysli chodec nečekaně změní směr, či v parku dítě vběhne do cesty zpoza křoví a vy nezastavíte, je to vaše chyba. Cyklista musí být v libovolném případě schopen zastavit a zabránit tak kolizi.
  Víc snad ani není třeba. Proč stanovovat třeba minimální šířku? I do vyšehradského tunelu se cyklista v pohodě vejde, byť formálně nelegálně. A naopak projíždět pěší zónu Příkopy, či Národní je často pro davy nekoordinovaných turistů minimálně nevhodné, byť formálně tam smí.
  A protože jsem rozumný člověk, tak se výše uvedeným řídím a netrpím výčitkami, že porušuji zákon :-)

 5. Lukáš, Ivoš: Přece jen to není takhle dobré, jsou místa, kde je žádoucí oddělit provoz pěších a cyklistů, a i s tou podmínkou absolutní přednosti chodců to stejně snižuje už tak mizerný komfort pěších, což je věc, ke které bychom se neměli uchylovat.

 6. Vráťo, souhlasím,
  jsou místa, kde je žádoucí oddělit provoz pěších a cyklistů a tam nechť je provoz oddělen. Na to máme zákazovou značku zákaz vjezdu cyklistů (kulatá s červeným okrajem a obrázkem kola uvnitř – docela dodržovaná) a stezka pro cyklisty (chodci naprosto nerespektovaná). A pak je zbývajících odhadem 95% chodníků, kde provoz oddělovat netřeba a vzhledem k rozsahu by paušální legalizace byla optimálním řešením.
  Pokud cyklista bude dodržovat pravidlo neohrozit, ani neomezit chodce, tak se rozhodně nebude zbytečně cpát na chodník, kde je chodců více než málo a kde nelze bezpečně projet rychleji než rychlostí chůze. A pokud je z nějakých důvodů ochoten jet rychlostí chůze, nechť jede. Komu to vadí, když neohrožuje ani neomezuje chodce.
  Stávající zákaz je klasickou ukázkou příkrého rozporu mezi zákonem a realitou. Po chodnících jezdí minimálně občas hodně cyklistů. Není to nedostatek infrastruktury. Na totéž jsem narazil třeba v Düsseldorfu a tam si na nedostatek cyklostezek rozhodně stěžovat nemohou.
  Vzhledem k počtu chodců přejetých cyklisty na chodnících, považuji plošné povolení cyklistů na chodnících za akt ryze formální. Ale pokud normální občan nebude mít každodenní potřebu, až nutnost porušovat nedobré zákony, tak možná, doufám, začne dodržovat zákony dobré. Moje osobní přesvědčení je, že až třeba na rovném širokém a přehledném úseku nebude omezení na 90 km/h (ani žádné jiné, to je důležité), tak lidí začnou používat mozek a dodržovat výrazně důležitější rychlostí limit „přizpůsobit rychlost svým aktuálním schopnostem, vozidlu, povětrnostním podmínkám, stavu vozovky, provozu a dalším okolnostem“.

Další z rubriky

Co přinese pražský bikesharing v roce 2019 14

21. 01. - Martin Šnobr - Zprávy
Sdílení jízdních kol, neboli bikesharing, čeká v Praze na jaře 2019 další expanze. V roce..více

IPR: Nové vize pražských veřejných prostranství 4

18. 12. - Martin Šnobr - Zprávy
Během uplynulého podzimu představil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) výsledky několika architektonických..více

Oprava cyklostezky na Rohanském ostrově bude dokončena v květnu 2019 7

V srpnu jsme informovali o začínající rekonstrukci cyklostezky na páteřní cyklotrase A2 na Rohanském ostrově...více

Praha spustila první veřejný sčítací totem 25

Praha v pondělí 17. září slavnostně spustila první veřejný sčítací totem. Totem je umístěn na..více

Hájek – Netluky: Byla potřebná stezka předražená? 8

V poli mezi Hájkem a Netluky v městské části Praha 22 vzniklo 400 metrů bezmotorové..více

Klíčov: ochranné cyklopruhy k předělání 12

V ulici Ke Klíčovu na hlavní cyklotrase A267 byly mezi ulicemi Vysočanská a Nad Klíčovem..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jaký je nejčastější typ dlažby na vašich cestách po Praze?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Martin Šnobr: Zprávy z únorové (nové) cyklokomise

  Při volbách tuším P sobě nebo Piráti povídali o zavedení funkce „cyklo architekta" nebo nějakého celkového „cyklo koordinátora". Co je…

 • újezďák: Novinky v mapě a další mapathon

  Pavel Mašek, Praha není Vídeň, Praha je terén :( . Jinak pocity z silničky máme asi stejné, jenže…

 • Pavel Mašek: Novinky v mapě a další mapathon

  @ újezďák - jj, teď jsi to přesně trefil: "Na žiletce člověk po pražských silnicích musí být pořád ostražitý".…

webdesign by 2046
↑ nahoru