V pondělí 20.5. od 18 hodin v Truhlárně v Rokycanově ulici proběhne první ze dvou schůzek. Setkání má za cíl nastartovat soustavnější snahu o zlepšování podmínek pro jízdu na kole v různých částech města. K účasti na některé ze schůzek se přihlásilo už přes čtyřicet zájemců (kdo chcete, přijďte i bez přihlášení :-) ) a Prahou na kole s pomocí Auto*Matu usilovně pracuje na přípravách.
Na stránce iniciativy už tak najdete předběžný program schůzky, a současně připravujeme manuály, které vám pomohou v začátcích jakékoliv aktivity na podporu cyklistické dopravy (přihlášeným účastníkům je pošleme předem). Do dnešního článku jsem připravil stručný výběr z připravovaného manuálu: Jak práce ve skupině dává sílu a výběr možných činností místních iniciativ.
V čem je vaše síla
Co dělá rozdíl mezi tím, když se na radnici obrátíte jako jednotlivec a když tam jdete jako skupina, zaštítěná podporou s dobrým know-how?
- Vytrvalost: Tím, že jste se spojili, deklarujete, že se tématem chcete zabývat dlouhodobě a (přinejmenším napohled) chcete věci dotahovat do konce. Jednotlivci to mohou zabalit, ale do skupiny přicházejí noví lidé a jede se dál.
- Zázemí odborné: Své návrhy máte promyšlené, konzultované a rozumné. Nejde je odmítat zástupnými nebo nepodloženými argumenty.
- Zázemí mediální: Pokud vás někdo odpálkuje, máte k dispozici nástroje zajišťující, že se o tom dozví opravdu hodně lidí.
- Potenciál růstu: Když budete dělat zajímavé věci, přidají se k vám další lidé a budete stále akceschopnější a silnější.
- Akceschopnost: můžete dělat věci, kterými zaujmete média – opět, dozví se o tom dost lidí a tudíž je to efektivní.
- Hlídací pes: Můžete z hlediska cyklodopravy dlouhodobě sledovat záměry, u kterých není zájem, aby byly příliš podrobně sledovány z jakéhokoliv hlediska.
Místní úroveň nebo specifické téma?
V zásadě existují dvě cesty: Jednou je pustit se na místní úroveň a snažit se o zlepšení podmínek pro jízdu na kole tam; druhou je nalezení příležitosti na celopražské úrovni. Aktivit, které se zde zatím nedějí, nebo se dějí jen nárazově a v nízké kvalitě, je i tady totiž celá řada.
Směr první: Politici, úřady, cykloopatření
Proč: Nic nezvýší počet lidí jezdících na kole tak, jako zlepšení podmínek. Je pak žádoucí, aby se podpora cyklodopravy na radnicích stala součástí systému. Pak jde cokoliv podstatně lépe.
Čeho dosáhnete: Práce na místní úrovni má dva cíle – jednak prosadit konkrétní změny a zlepšení pro jízdu na kole, jednak posunout názor místních politiků na cyklodopravu tak, aby ji začali sami více podporovat. V lepším případě pak pomůžete radnici dělat ty pozitivní věci dobře. Připravte se ale, že míra úspěchu na tomto poli není vysoká a oceňujte proto vysoko každý ústupek či drobný úspěch, kterého se vám při jednání s radnicemi podaří dosáhnout.
Co můžete udělat?
- Domluvit si úvodní schůzku na radnici. Seznámit je se skutečností, že je zde nová skupina, která má dobré nápady, odborné zázemí, a schopnost informovat o své činnosti početnou komunitu. Zjistit, zda jim s něčím můžete pomoct. Zjistit, co městská část připravuje, abyste se nevlamovali do otevřených dveří.
- Chtít po městské částí systémovou podporu cyklodopravy:
- Aby se městská část připojila k Uherskohradišťské chartě,
- aby městská část vypracovala generel cyklo nebo akční plán cyklodopravy. S přípravou mohou začít kdykoliv,
- žádat konkrétní rozpočet na cyklodopravu v roce 2014,
- Oslovit postupně všechny relevantní politické strany, najít na městské části lidi, kteří by chtěli dělat víc.
- Chtít zřizovat stojany. Můžete je chtít zřídit i od soukromníků – soukromník je může zaplatit a městská část „jen“ svolí k instalaci.
- Chtít menší věci, které nevyžadují dopravní projednání, třeba vybavit schodiště lištami.
- Hlídat, jak se vyvíjejí různé investiční záměry městské části z hlediska cyklodopravy (rekonstrukce parků, náměstí, dopravní zklidňování, nová radnice, apod.)

Odbočení vlevo pro cyklisty bylo městskou částí Praha 1 umožněno po opakovaných návrzích ze strany veřejnosti.
Směr druhý: Osvěta, práce s médii, advokacie
Proč: Většinový názor na jízdu na kole po městě je stále ještě často neinformovaný nebo zkreslený. Mezi lidmi kolují mnohé bludy, zvlášť ke vztahu cyklistické a individuální motorové dopravy. Ani sami cyklisté často nevědí, jak se bezpečně chovat v provozu. Město (magistrát) a organizace zabývající se bezpečností provozu (BESIP) zde přitom ve své osvětové roli naprosto selhávají.
Čeho dosáhnete: Lidé mají k jízdě na kole po městě různý vztah, osvětou zapůsobíte na různé skupiny lidí. Neopominutelným výsledkem jsou i samotné produkty (texty, videa), jejich vytvoření se vyplatí díky mnohonásobné použitelnosti.
Co můžete udělat?
- Pořádat diskusní setkání o cyklodopravě pro veřejnost s politiky a odborníky,
- točit instruktážní videa k bezpečné jízdě, nebo propagační videa o přínosech jízdy na kole,
- tipovat problémová místa na městské části, dokumentovat fotografiemi nebo na video,
- zkvalitňovat cyklomapu Prahou na kole, vkládat fotografie
- jít s věcmi do médií, do kterých máte přístup, psát vlastní texty o jízdě na kole,
- vytvářet argumentační zázemí pro udržitelnou dopravu – shromažďovat informace, vyvracet „automobilistické bludy“.
I poloamatérské video pranýřující mizernou infrastrukturu může zaznamenat desítky tisíc shlédnutí.
Směr třetí: Akce, intervence, gerily
Proč: Někdy je nemožné dosáhnout zlepšení úřední cestou a změna vlastními silami je na místě. Někdy je to jediná cesta, jak k neřešenému problému přitáhnout pozornost.
Čeho dosáhnete: U menších případů zlepšíte podmínky pro jízdu na kole daleko účinněji než ročním obíháním úřadů. Spektakulárním happningem pak připoutáte pozornost médií a veřejnosti k problému, uděláte si jméno a posílíte svou pozici při vyjednáváních.
Co můžete udělat?
- Uspořádat úklid cyklotrasy pro veřejnost,
- provádět drobné trvalé pozitivní intervence (gerily): odstranění fyzické překážky, nájezdy na obrubníky, bezpečnostní čáry na cyklochodnících,
- pořádat happeningy a akce s přímou výzvou vůči radnici:
- provokativní gerily,
- lokální cyklojízdy cílené na městskou část.
Směr čtvrtý: Práce na pozadí (pro individualisty)
Proč: Veškeré organizované činnosti vyžadují nějaké pozadí, které skupině umožňuje efektivně pracovat.
Čeho dosáhnete: Podpoříte fungování jiných skupin, usnadníte jim dosažení konkrétních cílů
Co můžete udělat?
- Zjistit, zda můžete svými dovednostmi podpořit některou ze vznikajících skupin.
- Zapojit se do koordinační činnosti na Prahou na kole a dělat zázemí pro skupiny
Sejdeme se v Truhlárně?
Kdo tedy máte zájem, zastavte se v pondělí v šest večer v Truhlárně (Rokycanova 33). Vezměte si s sebou všechny své dobré nápady a hromádku inspirace (a chcete-li, tak i drobné občerstvení pro sebe i ostatní). Věřím, že výsledek bude stát za to!