Rozpočet cyklo v roce 2014: 30 milionů?

Rada Hlavního města Prahy dnes schválila rozpočet na rok 2014 s přímými investicemi na cyklostezky 30 milionů Kč. Oproti předchozímu roku se jedná o nárůst o 5 mil. Kč.

Pro naplnění koncepce rozvoje cyklistické dopravy do roku 2020 by bylo žádoucí investovat do rozvoje nejméně 150 mil. Kč (odhad vychází z odhadu nákladů na dostavbu infrastruktury uvedeného v Krajském programu snižování emisí – 1,3 mld. Kč – a cíle dokončit v roce 2020 základní infrastrukturu). Dopravní investice tvoří v rozpočtu na rok 2014 17,8 mld. Kč, navržená částka tak tvoří jen 0,17% dopravních kapitol. Iniciativa Auto*Mat přitom žádala při velké podzimní cyklojízdě, aby se na podporu cyklodopravy vyčlenil podíl odpovídající podílu cyklistické dopravy v Praze, tedy zhruba 2% dopravních investic.

Prahou na kole běží s podporou Citybikes:
Elektrokola, skládací kola, městská kola

Přesný rozpočet včetně komentáře bude zveřejněn v nejbližších dnech. V tuto chvíli proto není jasné, nakolik jsou další investice do cyklodopravy skryty v jiných kapitolách návrhu rozpočtu. Historicky se část zejména integračních opatření realizuje z rozpočtu TSK, nově může jít zejména o výdaje navržené v kapitole pro Institut plánování a rozvoje, bývalý Útvar rozvoje města. Je také pravděpodobné, že se teprve nyní projevuje defacto zastavení přípravy nových záměrů, ke kterému došlo po roce 2010. Není tedy zřejmě ani reálně možné investovat v roce 2014 o mnoho více.

Praha využívá pro rozvoj cyklodopravy jen velmi málo finance z jiných zdrojů, například ze strukturálních programů EU nebo Státního fondu dopravní infrastruktury. První vlaštovkou po několika letech je zde příspěvek SFDI na aktuálně realizované rampy v Komořanech.

Rozpočet o celkové výši 38 mld. Kč bude schvalován na jednání zastupitelstva, které proběhne ve čtvrtek 12.12. Veřejnost se nepochybně bude moci vyjádřit formou interpelace, zastupitelé mohou podat návrh na změnu rozpočtu. Je ale velmi vzácné, že by se v rozpočtu předloženém Radou věci měnily.

Příloha: Prezentace k rozpočtu z dnešní tiskové konference HMP.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

  1. Taky kde by na to vzali. Blanka, Blanka II, tramvaje, zastupovani, konzultace, outsorcing,…. Politickych kamosu je hodne a tech soukrome vydelavajicich (tj. nas uzitecnych idiotu) je cim dal min.
    Tfuj…

  2. A na co se použil rozpočet za rok 2013? Je někde nějaké podrobné vyúčtování? Na jaře se slibovala stezka Zbraslav – Jarov a Záběhlická – Hostivařská. Pokud vím, tak ani jedna nestojí. Kam tedy peníze zmizely?

  3. Bohužel těch 30 mil je opravdu výsměch. Vzhledem k těm desítkám miliard co se lije neefektivně do betonu navíc s obrovskými náklady na každoroční údržbu a provoz :-(
    Co se s tím dá dělat? Psát, demonstrovat nebo počítat o kolik je efektivnější dávat peníze do tunelů apod..
    Mám pocit, že většina lidí snad vůbec nepřemýšlí…holt obraz dnešní doby.

Další z rubriky

Co chystají městské části: Praha 7 3

17. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Přichází růžová sdílená elektrokola 7

13. 06. - Martin - Zprávy
Česká společnost pro sdílení jízdných kol Rekola představila 12. června 2019 dlouho očekávaná elektrokola. Ke klasickým..více

Co chystají městské části: Praha 4 33

06. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Co chystají městské části: Praha 2 12

03. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Co chystají městské části: Praha 20 (Horní Počernice) 25

27. 05. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Bike Kitchen Praha 2

Na pražské Štvanici u cyklostezky přes Hlávkův most postupně roste nová komunitní cyklodílna Bike Kitchen..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru