Drobné legalizace a opravy na Praze 8

Václav Kříž

Za poslední týdny se na Praze 8 objevilo několik zlepšení pro jízdu na kole. Konkrétně deset legalizovaných průjezdů na cestách vhodných ke stoupání z horní Libně na Ládví a v bočních ulicích na Invalidovně, v Čimicích a Kobylisích. Dále byly opraveny kanály na A2 přes Rohanský ostrov a záplatovány díry na A26 u Rokytky. Vysvětlím smysl těchto opatření a proces jejich realizace.

Drobné legalizace

Pod zákazy vjezdu a slepé ulice byly namontovány dodatkové tabulky “mimo kol”. Jde o boční ulice na Invalidovně, v Čimicích a Kobylisích,  a cesty vhodné ke stoupání z horní Libně na Ládví.

Jak se upravené značení projeví, si ukážeme na konkrétní cestě. Po Praze na kole jezdíte už rok. Teď potřebujete na Ládví. Tušíte jak se tam dostat metrem, tramvají i autem, ale na kole tam zavítáte poprvé. Našli jste si trasu ve vyhledávači, ale každou zatáčku a uličku si nepamatuje, na Bulovku víte kudy, ale dál budete tipovat. Na Bulovce odbočíte na trochu nešikovnou Zenklovu. Stoupání v provozu po hlavní není nic moc, chcete uhnout někam víc do klidu. První boční ulice je slepá a vede do nějakých garáží, asi nikam nepovede, jedete dál.

Prahou na kole běží s podporou Citybikes:
Elektrokola, skládací kola, městská kola

Střih, prosinec 2013. Dodatkovou tabulku sem asi někdo nedal jen tak zbytečně, usoudíte, a skutečně, průjezd v zaslepeném konci je pro kolo široký dost.

Nezabloudíte, budete si jistí.

I v parku Okrouhlík vám značení poradí, že na Ládví vystoupáte.

Také o kus dál ke školské zahradě vystoupáte legálně.

Na cestě zpátky do Davídkovy rovněž legálně.


Pokud pro jízdu dolů nezvolíte rychlejší Davídkovu, pamatujte prosím na to, že průjezdy nebyly legalizovány, abyste děsili ve sjezdu chodce. Tak či tak se nevyhnete spodní části Davídkovy, kde je případná úprava složitější. Davídkova je již tzv. vybraná komunikační síť, o které rozhoduje Odbor dopravních agend magistrátu. I tady uvítáme pomoc prosadit řešení a rádi poradíme jak podněty psát.

Úpravy značení nechal provést odbor dopravy Prahy 8. V září dostal návrhy předložené. V druhé půlce listopadu už bylo domluvené, kde TSK dodatkové tabulky namontuje. TSK má ve správě většinu ulic v Praze, hlavních i vedlejších, pokud nejsou soukromé, stará se tedy o dopravní značení. Některé místní ulice městským částem patří, ale není jich mnoho. Odbor dopravy Prahy 8 je vůči podnětům otevřen. Ví o mnohých dalších, nejen od nás. Pracuje na nich postupně, i úprava značek zabírá víc času a práce, než by se mohlo na první pohled zdát. Všechno obejít, vyjádření policie atd.

Přesné umístění všech legalizovaných míst:

Zkontrolováno v terénu:
stoupání Na Pěšinách
Malý Okrouhlík
Na Okrouhlíku – Nad Okrouhlíkem
Davídkova – Na Okrouhlíku
vjezd do ulice Kočova, Nedomická a Pešinova

Neověřeno
Hovorčovická – Chotovická
vjezd k metru Ládví po A283
Na Kopečku
U Invalidovny – Molákova
U Vlachovky

Lidem na Odboru dopravy Prahy 8 děkuji za vstřícný postoj. Navíc na Praze 8 by do konce roku (či alespoň do jara) mělo přibýt 50 kusů městských stojanů. Čeká se, až je TSK namontuje.

Úředníkům by jistě dlouhodobě ušetřilo práci, kdyby česká legislativa znala verzi značky „Slepá pozemní komunikace“ na které je zároveň vyznačena možnost pokračování pěších či cyklistů, které často skutečně existuje. Informační značka by plnila svou funkci hned při osazování nové značky.

V Německu, Dánsku, Nizozemsku značku používají. Nedaleko Kodaně.


Vystouplé kanály

Červnové povodně nějak uvolnily kanály na Rohanském ostrově, jeden z nich vystupoval až o deset centimetrů nad zem. Kdyby jel někdo po neosvětlené stezce za tmy aniž by si místo předtím prohlédl za světla, nemusel by si kanálu všimnout. Stezka byla zúžená, při míjení musel jeden počkat.

Na konci září jsem problém nahlásil na TSK. Reagovali mailem a udělalo mi radost, že nejsem první, kdo se ozval. Nějakou dobu zjišťovali komu kanál patří a přeposlali na provozovatele vodohospodářské infrastruktury hl.m. Prahy -– PVK. Z  info@pvk.cz mi poděkovali, je pravděpodobné že sami o závadě nevěděli. Do půle prosince byly nově opraveny všechny kanály v okolí, nikoliv jeden či dva nejhorší.

TSK patří poděkování za to, že aktivně řešila podnět, který se netýká komunikací v její správě. Stezka A2 není ve správě TSK v úseku hotel Hilton – protipovodňová vrata na Rokytce. Z vyjádření TSK vyplývá, že úsek zřejmě stále zůstává u investora – OMI MHMP. Případné další podněty k vylepšení stezky přes Rohanský ostrov tedy směřovat OMI s pomocí návodu.

Ještě odstranit bloky, vyrovnat panely a hrboly. Přidělat osvětlení a lepší odvodnění.


Poděkování a výzva

Děkuji všem, kteří pomáhají s podněty na Cyklistech sobě. Podnětů přibývá a bude hodně práce s tím sledovat, jestli se něco změnilo. I takhle můžete jízdě na kole v Praze pomoci, zaregistrovat se a sledovat svou oblast.

Děkuji všem, kteří se na akci kanály a dodatkové tabulky podíleli. V Praze jistě existují desítky, spíše stovky podobných zákazů vjezdu či značek průjezd zakázán. Všude tam na kole nemůžete legálně. Ještě více je slepých, do kterých sice můžeme, ale nevíme, jestli někam dojedeme. Boční ulice, lesní, polní a parkové cesty však tvoří logická a pohodlná spojení. O mnohých  místech vhodných na úpravu víme, ale jistě ne o všech. Pomozte nám je zmapovat na Cyklistech sobě (jak na to). Rádi poradíme, jak sami navrhnout změnu značení.

Výše prezentované nejsou jediné pozitivní změny, které na Praze 8 za posledních několik let proběhly. Jmenujme plošné cykloobousměrky v Karlíně, zprůjezdnění Palmovky, odstranění starého přejezdu betonárky. I přes promarněné příležitosti (cyklopruhy na Čimické, obnovené zábradlí u Divadla pod Palmovkou). Politici zjevně mají vůli svou městskou část měnit k lepšímu. Spoustu nápadů je ještě nezrealizovaných, především pořádné stojany u metra Ládví, zprůjezdnění Sokolovské, další várky stojanů a cykloobousměrek.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: cyklisté sobě

Komentáře - uzamčeny

 1. Sláva na výsostech, že aspoň někde.
  Jinak bychom se mohli inspirovat třeba v Norsku, kde stačí na všechno jedna věta v dopravnim předpise:
  „Cycling on footpaths, pavements or on pedestrian crossings is permitted if there is little pedestrian traffic and the cycling does not endanger or obstruct pedestrians.“
  Ostatně ten jejich kodex stojí za to celej, už proto že se vejde na 20 stránek a platí bez novelizací třicet let.
  http://www.vegvesen.no/_attachment/61989/binary/15308?fast_title=Norwegian+traffic+rules+in+English
  Přeju pěknej novej rok a hodně bezpečných kilometrů.

 2. Pokud shrnete to nejdůležitější a nejzajímavější z těch norských pravidel, může z toho být zajímavý článek a diskuse. Uvítáme zaslaný na redakce@prahounakole.cz

  Můžete se na tom podílet, aby to šlo i jinde. Ať už s návrhem či pochvalou oslovit úřady, s radami odsud: https://prahounakole.cz/cykliste-sobe/napiste-svym-politikum/
  tak návrhem na zlepšení přidaným zde: http://www.cyklistesobe.cz/
  Jak na to: https://prahounakole.cz/2013/11/cykliste-sobe-8-novy-web-ve-zkusebnim-provozu/
  Mnohá místa navržená čtenáři na zlepšení se chystám navštívit a zařadit si je na svojí mentální mapu možných zlepšováků.

 3. No já tam podle toho nikdy nejezdil, tak bych těžko psal něco co by nebyly pohádky. Autem jo, a to mi přišlo extrémně v pohodě, nikdo nezávodil .. asi tam maj všichni dlouhýho ;-)
  A srovnat čistě paragrafově by to chtělo zas přes víc států, a na to nejsou kapacity, dal jsem to sem jen pro inspiraci.

Další z rubriky

Průzkum ukázal, že si Londýňané přejí snižování počtu aut v sousedstvích :)

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal..více

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce :)

Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část..více

Co si myslíte o našem webu? 7

Přes 150 respondentů bylo na začátku roku 2020 součástí našeho průzkumu, jehož cílem bylo zjistit..více

Modernizace stanice Opatov :)

08. 01. - Pavel Mašek - Zprávy
Dlouho trvající modernizace zastávky Opatov je téměř u konce, podívejme se, jak se změnila. Nové..více

Nový cyklopřejezd Blanická / Francouzská – Uruguayská 19

V rámci obnovy světelné signalizace na křižovatce ulic Blanická, Francouzská a Uruguayská na Praze 2..více

Úprava pražských náplavek 4

TSK Praha na podzim 2020 začala dokončovat předláždění pražských náplavek v chybějících úsecích. Konkrétně se..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru