Ohlédnutí za rokem 2013

Jaký byl rok 2013 pohledem Prahou na kole? Jako vždy vám na přelomu roku nabízíme přehled nejzajímavějších článků Prahou na kole z uplynulého roku.

Praha

Analýzy roku 2012 potvrdily oproti roku 2011 nárůst cyklodopravy o 14% a stagnaci nehodovosti. Prezentovali jsme unikátní výsledky průzkumu cyklistických preferencí z roku 2012, podle kterého se od roku 2010 v Praze zdvojnásobil počet dopravních cyklistů.

Věnovali jsme se cykloobousměrkám, které jsou levným, bezpečným a účinným způsobem na zlepšení plošné prostupnosti města pro kola.

Novým tématem, kterému jsme se věnovali, byl úspěch chráněných cyklopruhů v USA (tzv. americké cyklopruhy) a možnostem jejich realizace v českých podmínkách.

V článku Kolo, město a kopce jsme se věnovali mýtu pražské kopcovitosti.

Návody

Návody napsané jako články v roce 2012 (a některé starší) jsme přepracovali do podoby stránek a celou strukturu návodů zpřehlednili. Návody se nyní dělí na skupinu obecnou a na návody pro jízdu v provozu.

Bohatou sérii našich návodů jsme rozšířili o tipy pro jízdu v cykloobouměrkách současných i budoucích. Věnovali jsme se i tipům na klidná a pohodlná stoupání, která umožňují dostat se na pražské kopce s překvapivě málo úsilím.

Inspirace

Vydali jsme sérii pěti článků o kvalitní infrastruktuře pro cyklisty. Zásady z německy mluvících zemí jsou pro Prahu možná vhodnější než nizozemský přístup.

V roce 2012 vyšla odborná kniha o městské cyklistice City Cycling. Knihu jsme pořídili a popsali v pochvalné recenzi. S výstupy z knihy se budou čtenáři Prahou na kole setkávat zejména v roce 2014.

Přeložili jsme článek popisující výstupy z průzkumu sledujícího pomocí GPS každodenní trasy cyklistů v Portlandu: co cyklisté opravdu chtějí?

Publikovali jsme redakční i čtenářské reportáže z Varšavy, Bukurešti a Salzburgu. Prostor čtenářům jsme dávali ve větší míře než dříve. Vaše příspěvky mají vyhrazenou vlastní rubriku — vycházejí zde postřehy a úvahy z Prahy či okolí, i reportáže ze zahraničních měst.

Přeložili jsme také tři příspěvky ze sborníku k dvaceti letům cyklojízd Shift Happens.

Osvěta

Nedostatečnou osvětu v cyklodopravě jsme se snažili alespoň trochu zaplnit. V diskusi se čtenáři Prahou na kole a dalšími praktickými cyklisty se nám podařilo definovat pravidla cyklistické etikety, k jejichž dodržování se může přihlásit každý, komu není lhostejné, jak je na chování cyklistů ve městě pohlíženo.

Prahou na kole běží s podporou Citybikes:
Elektrokola, skládací kola, městská kola

Cyklomapa

Na přelomu roku jsme spustili vyhledávač tras pro cyklisty nad mapami Prahou na kole. Během roku 2013 bylo vyhledáno přes 30 000 tras.
Díky stabilizovanému mapovému podkladu bylo možné nabídnout informaci o vyhledávači tras pro mobily s Androidem.

V cyklomapě jsme opět vylepšili rozhraní, levý panel je nyní skrývací a umožní vám tak zobrazit mapu téměř na celý monitor. Zavedli jsme profily mapy:

Po povodních jsme zavedli liniové značky pro uzavírky.

Cyklisté sobě

Rozklad magistrátní podpory cyklistické dopravy nás vedl k iniciaci aktivity na městských částech. Je na veřejnosti, aby se více zajímala o zlepšování podmínek pro jízdu na kole: Prahou na kole k tomu připravilo nejlepší možný nástroj: platformu Cyklisté sobě určenou právě k řešení problémových míst. Jezdíte po městě na kole a štvou vás některá místa? V tom případě je zapojení se do vznikající komunity pro vás takřka nezbytností.

Během roku proběhla tři větší setkání a řada menších schůzek místních skupin, u kterých jsme byli. Skupiny, které se snaží zlepšit podmínky pro cyklodopravu, vznikly na řadě městských částí.

Dění na magistrátě a městských částech

Informovali jsme o rozkladu cyklokomise i vzniku oddělení pro bezmotorovou dopravu. Dění na magistrátě tak nyní sledujeme sice zpovzdálí, ale neméně intenzivně.

Zpravili jsme vás o přípravě generelu cyklistické dopravy na Praze 3 a 10. Prezentovali jsme také video popisující situaci v pražské podpoře cyklodopravy.

Aktivity PNK v roce 2013

Redakci vede Vratislav Filler, asistují mu Václav Kříž, Jiří Motýl a další. O vývoj cyklomapy se stará zejména Petr Dlouhý.

Václav Kříž jako rezident na Praze 8 jedná s místními úřady a daří se jim ve spolupráci odstraňovat drobné problémy, které lze snadno řešit.

Dalším tématem byly stojany před obchody. Korespondence Vaška Kříže s provozovateli obchodních řetězců poodkryla, že majitelé obchodů v tom, jak dostat na nákupy lidi pohybující se na kole, zatím spíše tápou.

Co máme zlepšit?

V květnu jsme oslavili pětileté fungování webu a jedeme dál: jsme tu pro vás, kdo jezdíte po Praze na kole. Jaká témata vás zajímají? Na co se máme soustředit v následujícím roce? Prosíme vás o vyplnění následující ankety:

Čemu byste chtělí, aby se PNK v novém roce více věnovalo? (zvolte max. 3 možnosti)

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podpořte nás

Provoz webu a cyklomapy se ale neobejde bez finanční podpory. Nyní můžete Prahou na kole věnovat dar na provoz během jediné minuty — odkaz najdete přímo pod článkem.

(Technicky jde o dar na účet iniciativy Auto*Mat. Vyúčtování Prahou na kole bude, počínaje rokem 2013, uváděno ve výroční zprávě iniciativy Auto*Mat.)

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Do celoměstského systému přibyly nadřazené cyklotrasy 8

Rada hlavního města Prahy schválila v úterý 26. 2. usnesením č. 261/2019 rozsáhlou aktualizaci celoměstského..více

Co přinese pražský bikesharing v roce 2019 14

21. 01. - Martin - Zprávy
Sdílení jízdních kol, neboli bikesharing, čeká v Praze na jaře 2019 další expanze. V roce..více

IPR: Nové vize pražských veřejných prostranství 4

18. 12. - Martin - Zprávy
Během uplynulého podzimu představil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) výsledky několika architektonických..více

Oprava cyklostezky na Rohanském ostrově bude dokončena v květnu 2019 7

V srpnu jsme informovali o začínající rekonstrukci cyklostezky na páteřní cyklotrase A2 na Rohanském ostrově...více

Praha spustila první veřejný sčítací totem 25

Praha v pondělí 17. září slavnostně spustila první veřejný sčítací totem. Totem je umístěn na..více

Hájek – Netluky: Byla potřebná stezka předražená? 8

V poli mezi Hájkem a Netluky v městské části Praha 22 vzniklo 400 metrů bezmotorové..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jaký je nejčastější typ dlažby na vašich cestách po Praze?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru