Náš vyhledávač trasy umí mezilehlé body

Po časově náročném vývoji jsme počátkem března na mapě Prahou na kole nasadili velké vylepšení vyhledávače tras pro cyklisty. Je jím možnost zvolit si při vyhledání trasy mezilehlé body.

K čemu to je?

Nezdá se vám právě vyhledaná trasa? Máte obvyklý směr, kudy vyjíždíte z domova? Chcete se vyhnout kopci, který vám vyhledávač doporučil překonat? Nyní stačí „vzít“ trasu a přetáhnout na místo, přes které chcete jet. Trasa se přepočítá na mezilehlý bod. Také můžete zjistit, o kolik je takto vyhledaná trasa kratší nebo delší.

Další možné použití je hrubé „naklikání“ trasy, kterou jste jeli (třeba abyste zjistili, jak to bylo daleko), nebo kterou někomu chcete poradit: v místech, kde se vyhledávač oproti vašemu požadavku odlišil, trasu prostě přetáhnete na správné místo.

Postup v několika krocích

1. Vyhledávač trasy otevřete přes položku „Najít trasu“

2. Zvolíte počáteční bod (zadáním adresy – musíte zadat celé jméno ulice – nebo kliknutím do mapy)

3. Zvolíte koncový bod (stejným způsobem). Vyhledá se trasa mezi body A a B.

Nyní chcete změnit vyhledanou trasu, aby vedla jinudy:

4. Najedete kursorem na trasu. Na trase se objeví černý praporek a po chvíli i bublina informující, že přetažením změníte trasu.

5. Stisknete tlačítko myši a „přetáhnete“ trasu do požadované alternativní ulice. Pustíte myš a trasa se sama vyhledá přes nově definovaný mezilehlý bod.

Stejným způsobem můžete přidat libovolný počet mezilehlých bodů.

Tipy a triky

 • Chcete-li přetáhnout mezilehlý bod do místa, které aktuálně leží mimo obrazovku, posuňte si výřez mapy tak, aby vámi požadované místo bylo ve výřezu na monitoru.
 • Mezilehlý bod nelze zrušit; vytvoříte-li si omylem mezilehlý bod navíc, vraťte se v prohlížeči dvakrát(!) zpět.
 • Buďte opatrní při scrollování mapy, abyste omylem nechytili místo mapy vyhledanou trasu. Raději příliš nespěchejte, zvlášť na méně výkonných strojích.
 • Nezdá-li se vám vyhledaná trasa nebo máte potíže s nějakou funkcí vyhledávače, klikněte na položku menu „Poslat komentář“, která se objeví pod itinerářem vyhledané trasy.

Vývoj pokračuje

Vývoj naší cyklomapy pokračuje i nadále. Naše aplikace je OpenSource, takže umíte-li programovat v Pythonu či Javascriptu, můžete se do jejího vylepšování pustit sami. Zdrojové kódy a návod na instalaci vývojového prostředí najdete na adrese https://github.com/auto-mat/prahounakole. Případně nás můžete kontaktovat přímo na adrese redakce@prahounakole.cz .

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Používám Chrome. Vlaječka po přejetí trasy kursorem sice může zmizet, ale to neznamená, že se při kliknutí do mapy za účelem jejího posunu opět neobjeví a nedojde tak k překreslení trasy. Např. na mapy.cz bych použil pravé tlačítko a „odebrat průjezdní bod“ a omyl by byl vyřešen. To zde není možné. Tlačítko „zpět“ pokud zabere, tak až na několikeré kliknutí. Už jsem vyhledávání i vzdal. Chtělo by to doladit.

 2. Mirek2: Odebírání průjezdních bodů jsme tam samozřejmě chtěli, potíž je s časem, který tomu můžeme věnovat. Kdo by nám chtěl pomoct, je vítán na githubu zmíněném na konci článku.

 3. Tlačítko zpět by mělo zabrat vždy, na 2 kliknutí. Pokud ne, zkus prosím zadat přesný popis chyby s postupem, jak ji reprodukovat na https://github.com/auto-mat/prahounakole/issues

  Jak se píše v úvodu, vývoj byl náročný. Začal jsem na tom dělat o Vánocích a do března našetřil pár večerů/nocí k dotažení do současného stavu. Odebírání bodů je v plánu, ale další volný večer budu mít někdy v květnu. Hodně moc bychom potřebovali, aby někdo s vývojem pomohl, ale od opensourcování se zatím nikdo nepřidal. Hlavně nějaký JavaScriptař by se hodil.

 4. Na Facebooku někdo hlásil, že mu tam naskakují vlaječky omylem při posunu mapy. Stává se to i ostatním? Máme to nějak řešit?

  Pokud se Vám to stává, prosím také o test, zda stejný problém máte i na mapy.cz a Google Maps, které používají v principu stejné řešení.

 5. To co popisuji v 1 nastává (ne vždy) při přejetí trasy kurzorem směrem nahoru a pokusu o posun mapy a to i ve značné vzdálenosti od trasy (to bude ta vlaječka omylem). Dokonce se mi objevily i 2 nebo 3 vlaječky. Vymazání jedné vlaječky lze provést dvojím kliknutím na tlačítko zpět, k případnému vymazání další předešlé vlaječky je potřeba kliknout zpět 4 krát.
  Na Google Maps ani na mapy.cz jsem to nepozoroval.

 6. Aha, tak už to vidím. Jde o chybu, která se projevují tím, že kurzor zůstane v režimu posouvání vlaječky (vypadá jako čtyřšipka). Bohužel teď nebudu mít čas to opravit :(

Další z rubriky

Malý úklid v cyklomapě 7

Po delší době se trošku uklízelo v cyklomapě Prahou na kole. Částečně na základě odezvy..více

Dva roky Instagramu Prahou na kole :)

V červnu uběhly dva roky od založení instagramového účtu Prahou na kole. Ten v podstatě ihned..více

Pozvánka: Cyklistický mapathon :)

Tento příspěvek vychází netradičně v odpoledních hodinách, konkrétně v 17:30. Za týden v pondělí 15...více

Přidejte se do týmu PNK! :)

Naši dlouholetí příznivci jistě vědí: obsah cyklistického serveru Prahou na kole je zajišťován především nadšenými..více

Anketa o cyklostavbu roku 2016 3

Zvolte pražskou cyklistickou stavbu uplynulého roku 2016! Která stavba z Prahy a blízkého okolí vám..více

TOP10 článků roku 2016 :)

Rok 2016 je za námi. Publikovali jsme přes 130 článků, komentářů a příspěvků. Typicky nejčtenější..více
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jak dlouhá bývá vaše obvyklá trasa na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku.
nebo
Daruj
webdesign by 2046
↑ nahoru