Náš vyhledávač trasy umí mezilehlé body

Po časově náročném vývoji jsme počátkem března na mapě Prahou na kole nasadili velké vylepšení vyhledávače tras pro cyklisty. Je jím možnost zvolit si při vyhledání trasy mezilehlé body.

K čemu to je?

Nezdá se vám právě vyhledaná trasa? Máte obvyklý směr, kudy vyjíždíte z domova? Chcete se vyhnout kopci, který vám vyhledávač doporučil překonat? Nyní stačí „vzít“ trasu a přetáhnout na místo, přes které chcete jet. Trasa se přepočítá na mezilehlý bod. Také můžete zjistit, o kolik je takto vyhledaná trasa kratší nebo delší.

Další možné použití je hrubé „naklikání“ trasy, kterou jste jeli (třeba abyste zjistili, jak to bylo daleko), nebo kterou někomu chcete poradit: v místech, kde se vyhledávač oproti vašemu požadavku odlišil, trasu prostě přetáhnete na správné místo.

Postup v několika krocích

1. Vyhledávač trasy otevřete přes položku „Najít trasu“

2. Zvolíte počáteční bod (zadáním adresy – musíte zadat celé jméno ulice – nebo kliknutím do mapy)

3. Zvolíte koncový bod (stejným způsobem). Vyhledá se trasa mezi body A a B.

Nyní chcete změnit vyhledanou trasu, aby vedla jinudy:

4. Najedete kursorem na trasu. Na trase se objeví černý praporek a po chvíli i bublina informující, že přetažením změníte trasu.

5. Stisknete tlačítko myši a „přetáhnete“ trasu do požadované alternativní ulice. Pustíte myš a trasa se sama vyhledá přes nově definovaný mezilehlý bod.

Stejným způsobem můžete přidat libovolný počet mezilehlých bodů.

Tipy a triky

 • Chcete-li přetáhnout mezilehlý bod do místa, které aktuálně leží mimo obrazovku, posuňte si výřez mapy tak, aby vámi požadované místo bylo ve výřezu na monitoru.
 • Mezilehlý bod nelze zrušit; vytvoříte-li si omylem mezilehlý bod navíc, vraťte se v prohlížeči dvakrát(!) zpět.
 • Buďte opatrní při scrollování mapy, abyste omylem nechytili místo mapy vyhledanou trasu. Raději příliš nespěchejte, zvlášť na méně výkonných strojích.
 • Nezdá-li se vám vyhledaná trasa nebo máte potíže s nějakou funkcí vyhledávače, klikněte na položku menu „Poslat komentář“, která se objeví pod itinerářem vyhledané trasy.

Vývoj pokračuje

Vývoj naší cyklomapy pokračuje i nadále. Naše aplikace je OpenSource, takže umíte-li programovat v Pythonu či Javascriptu, můžete se do jejího vylepšování pustit sami. Zdrojové kódy a návod na instalaci vývojového prostředí najdete na adrese https://github.com/auto-mat/prahounakole. Případně nás můžete kontaktovat přímo na adrese redakce@prahounakole.cz .

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Používám Chrome. Vlaječka po přejetí trasy kursorem sice může zmizet, ale to neznamená, že se při kliknutí do mapy za účelem jejího posunu opět neobjeví a nedojde tak k překreslení trasy. Např. na mapy.cz bych použil pravé tlačítko a „odebrat průjezdní bod“ a omyl by byl vyřešen. To zde není možné. Tlačítko „zpět“ pokud zabere, tak až na několikeré kliknutí. Už jsem vyhledávání i vzdal. Chtělo by to doladit.

 2. Mirek2: Odebírání průjezdních bodů jsme tam samozřejmě chtěli, potíž je s časem, který tomu můžeme věnovat. Kdo by nám chtěl pomoct, je vítán na githubu zmíněném na konci článku.

 3. Tlačítko zpět by mělo zabrat vždy, na 2 kliknutí. Pokud ne, zkus prosím zadat přesný popis chyby s postupem, jak ji reprodukovat na https://github.com/auto-mat/prahounakole/issues

  Jak se píše v úvodu, vývoj byl náročný. Začal jsem na tom dělat o Vánocích a do března našetřil pár večerů/nocí k dotažení do současného stavu. Odebírání bodů je v plánu, ale další volný večer budu mít někdy v květnu. Hodně moc bychom potřebovali, aby někdo s vývojem pomohl, ale od opensourcování se zatím nikdo nepřidal. Hlavně nějaký JavaScriptař by se hodil.

 4. Na Facebooku někdo hlásil, že mu tam naskakují vlaječky omylem při posunu mapy. Stává se to i ostatním? Máme to nějak řešit?

  Pokud se Vám to stává, prosím také o test, zda stejný problém máte i na mapy.cz a Google Maps, které používají v principu stejné řešení.

 5. To co popisuji v 1 nastává (ne vždy) při přejetí trasy kurzorem směrem nahoru a pokusu o posun mapy a to i ve značné vzdálenosti od trasy (to bude ta vlaječka omylem). Dokonce se mi objevily i 2 nebo 3 vlaječky. Vymazání jedné vlaječky lze provést dvojím kliknutím na tlačítko zpět, k případnému vymazání další předešlé vlaječky je potřeba kliknout zpět 4 krát.
  Na Google Maps ani na mapy.cz jsem to nepozoroval.

 6. Aha, tak už to vidím. Jde o chybu, která se projevují tím, že kurzor zůstane v režimu posouvání vlaječky (vypadá jako čtyřšipka). Bohužel teď nebudu mít čas to opravit :(

Další z rubriky

Co si myslíte o našem webu? 7

Přes 150 respondentů bylo na začátku roku 2020 součástí našeho průzkumu, jehož cílem bylo zjistit..více

Mapu neustále aktualizujeme: v regionech 6

V minulém článku jsem Vám představil, jak pravidelně aktualizujeme mapu na území Prahy. Poukázal jsem..více

Mapu neustále aktualizujeme: Praha 8

K našemu online magazínu o městské cyklistice patří také mapa. V ní můžete vyhledat trasu..více

Příjemné svátky a šťastný nový rok 2020 3

Redakce online magazínu Prahou na kole přeje všem svým čtenářům, přispěvatelům, diskutujícím i příznivcům co..více

Praktické trasy v cyklomapě Prahou na kole 13

Cyklomapa Prahou na kole nabízí v Praze řadu praktických průjezdů po neznačených trasách. V srpnu..více

Ohlédnutí za jarem s cyklistickými mapathony 7

Letos na jaře proběhly další tři cyklistické mapathony. Nutno podotknout, že účast postupně slibně rostla...více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru