USA na exkurzi v Nizozemsku

Václav Kříž

Zemi s nejlepší sítí tras pro jízdu na kole mohu doporučit. Vybírám několik postřehů z následujícího videa. Plánovač Mike Amsden z Chicaga považuje za zajímavé, že tu pohyb na kole řeší v každé ulici. „Není to jen ulice tu a tam.“ Infrastruktura je spojitá a návodná. Kolega Mike Goodno z Washingtonu DC vyzkoušel, jak mají vyladěnou signalizaci, považuje za dobrý nápad odpočítávání před padnutím zelené, které chce přenést do USA.

Ruud Ditewig, místní dopravní plánovač uvádí, že 60 % cestujících ve vlacích se dostává na nádraží v Utrechtu na kole.  Jedno z parkovišť poblíž je vybaveno speciálním systémem, který eviduje cenná volná místa. Nedochází ke zbytečným zdržením velmi vytíženého parkoviště.

Nová lávka s cyklodálnicí v Nijmegenu přimknutá k železničnímu mostu je důležitá pro budoucnost. Spojuje centrum s oblastí, kde se staví nová čtvrť. „Tohle je způsob, jak myslíme, že by to mělo být: bez aut, bezpečné, v klidu a rychlé samozřejmě.“, prohlašuje o cyklodálnici místní poradce pro dopravní politiku Martijn J. Te Lintelo.

Most v Nijmegenu.


Rotterdam má široké ulice, více aut a mrakodrapů.  Pro Američany byla návštěva více americky vypadajícího města důležitá. Navštívili i menší a méně známá města jako Zwolle či Tilburg. Také Groningen, který byl vždy trochu v rámci Nizozemska napřed.

Danny Solis, radní z 25. obvodu v Chicagu potvrzuje význam podobných exkurzí.  Téměř doslova: „Předtím, než jsem přijel na tuto exkurzi jsem kolo považoval za spíše rekreační záležitost, ale teď jsem si uvědomil, zvlášť v téhle zemi,  že jde o dostávání se z místa A do B. Je to skvělé, zdravé, šetrné k prostředí, víc to sbližuje lidi mezi sebou. Takže chci zkusit být velkým propagátorem, až se vrátím.“

Při pohodové jízdě z A do B v Rotterdamu.


Exkurzi pořádala People for bikes (dříve Bikes Belong), organizace výrobců a prodejců kol USA. V Česku vzniká něco podobného. Nový projekt Česko na kola se nechává inspirovat právě od People for bikes.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Soutěž Do práce na kole startuje již podeváté 6

Spolek Auto*Mat (PNK je nezávislým projektem spolku, pozn. red.) pořádá v květnu již devátý ročník..více

KOLárna: budoucnost parkování u železničních stanic 8

Pod názvem KOLárna se skrývá nový koncept magistrátu na zřízení bezpečnějších úschoven kol při stanicích vlaku..více

Ochutnávka z For Bikes 17

Přinášíme vám krátkou ochutnávku z veletrhu For Bikes v podobě vybraných fotografií. Veletrh pokračuje v..více

Reportáž z obhlídky městských stojanů 7

18. 03. - Pavel Mašek - Inspirace
Při čtení příspěvku o Mapathonu jsem se proklikal až na historický článek o městských stojanech..více

reTyre: Recenze zipových plášťů na zimu 9

21. 02. - Peter Halaj - Inspirace
Původním cílem bylo přinést již třetí článek na téma plášťů od čtenáře Vlákno, který se..více

Na kole s kamerou 24

Pokud jezdíte v provozu, určitě jste se setkali se situacemi, které zažívat prostě nechcete. Těsná..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru