Kodaňské novinky

Kodani jsme se naposledy více věnovali téměř před dvěma lety. Od té doby se některé věci opět změnily. Asi nejpřekvapivější je, že se zvýšil podíl cyklodopravy z roku na rok z 35 % na 40 % . Proč? Prostě proto, že město staví najednou šestnáct stanic metra a proměnilo centrum v jedno velké staveniště.

To ale není jediná novinka. Video StreetFilms ukazuje speciální koše u cyklostezek, zelenou vlnu pro dvacetikilometrovou rychlost: tedy pro jedoucí kola. Uvidíte, že Kodaň si svou nejvelkolepější lávku nepostavila pro rekreaci někde na periferii, ale pro vyřešení zajížďky a schodiště v blízkosti městského centra. A staví další, přímo v místech, které jsou v Praze srovnatelné s těsnou blízkostí Vyšehradu. A starý přístav, že den ode dne ožívá podobně jako pražské náplavky.

Ovšem to nejlepší najdete v polovině: uvidíte, že pražský problém s kočičími hlavami byl v Kodani právě vyřešen!


Doprovodný článek na SteetFilms najdete zde.

A ještě jeden graf z Kodaně, který rozhodně nestárne:

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Patrně v Kodaňském městském zastupitelstvu nemají hlavní slovo pánové typu Veselého a Lomeckého. Patrně se obyvatelé Kodaně ve volbách řídí jinými prioritami a volí jiné politiky.

 2. Ta zelená vlna je naprosto parádní.
  Dojížděl jsem denně půl hodiny na kole do centra v Antverpách podél hlavní silnice, a tam mi to vycházelo při 25 km/h taky, ale nebylo to nijak značené. Tohle je super!

 3. Brahma: No, jak se to vezme. V Kodani jsem byl v roce 2012, kdy zrovna probíhal v oblasti cyklodopravy docela útlum. I lidi z města nám to tehdy potvrzovali, že mají horší období a že plán dosáhnout 50% cest v roce 2015 určitě nenaplní. Že nemůžou začínat větší akce v provozu, tehdy tam pořád měli asi 50 km hlavních ulic bez „kodaňských“ pásů, ale mají obrovské potíže s místy, kde by to znamenalo ubrat parkování. Lávky politicky nevadily, ale jejich výstavba se pořád odkládala z finančních důvodů. Dost to připomínalo pražskou situaci od rok 2010… Jak je to teď, nevím, ale také tam mají kontroverzní záměry (Harbour tunnel) a staví to metro, na které se Colville dívá hodně skrz prsty.

 4. Mosquit: Je to skvělé. Jen si vhledem ke „spojitosti“ pražských cyklotras ani nedovedu představit, kde by se nějaká taková zelená cyklovlna dala i jen teoreticky ralizovat. Je to z úplně jiného světa.

 5. Brahma: Na Vršovické by se dala realizovat v pohodě. V současnosti mi to tam pro rychlost 20-25 vychází spíš na červenou vlnu.

 6. Mě zaujala zmínka, že jen 12% kodaňanů jezdí po městě autem, nevím jestli to byl modal share automobilů, nebo jinak pojatá statistika, ale ve chvíli, kdy to číslo klesne pod 10%, tak to podle mě překoná jistou pomyslnou hranici, kdy se začne ještě víc uvažovat, proč věnovat tolik veřejného prostoru méně než desetině obyvatel….

 7. Sch: Modal share pro území města bude nejspíš někde mezi 25 a 30 % ( http://en.wikipedia.org/wiki/Modal_share uvádí 28 %). U obyvatel města ale může být výrazně nižší. Nezapomínejme, že Kodaň má městské hranice hluboko uvnitř aglomerace, asi tak, jako kdyby Praha měla hranice na Jarově, Spořilově a Vypichu. Takže těch 12 % u obyvatel města je reálně možných.

 8. Všimli jste si na videu, že většina cyklistů jezdí bez helmy? V Čechách to vídám naopak.
  Jinak i v Praze máme pár super cyklo staveb, třeba zavěšené lávky pod dálničním okruhem nad Berounkou a Vltavou jsou parádní.

Další z rubriky

reTyre: Recenze zipových plášťů na zimu 1

21. 02. - Peter Halaj - Inspirace
Původním cílem bylo přinést již třetí článek na téma plášťů od čtenáře Vlákno, který se..více

Na kole s kamerou 24

Pokud jezdíte v provozu, určitě jste se setkali se situacemi, které zažívat prostě nechcete. Těsná..více

Auto*Mat: Sborník pro podporu cyklodopravy v Praze 6

Spolek Auto*Mat uspořádal v listopadu 2018 jednodenní seminář se zahraniční účastí Cyklisticka v kopcovitých městech (autor..více

Zvětšete boční odstup 18

Těsné předjíždění je v silnějším provozu tak běžné, že jej zkušený cyklista ani neregistruje. Současně..více

Do školy na kole 29

28. 11. - Do školy na kole - Inspirace
Medailonky studentů dojíždějících do školy na kole jsou publikovány ve spolupráci s projektem Do školy na..více

Vánoční dárky pro městské cyklisty, cyklistky i cyklističata 1

Máte doma zarytého městského cyklistu a přemýšlíte, čím mu udělat radost pod stromečkem? Jezdíte na..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jaký je nejčastější typ dlažby na vašich cestách po Praze?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru