Kodaňské novinky

Kodani jsme se naposledy více věnovali téměř před dvěma lety. Od té doby se některé věci opět změnily. Asi nejpřekvapivější je, že se zvýšil podíl cyklodopravy z roku na rok z 35 % na 40 % . Proč? Prostě proto, že město staví najednou šestnáct stanic metra a proměnilo centrum v jedno velké staveniště.

To ale není jediná novinka. Video StreetFilms ukazuje speciální koše u cyklostezek, zelenou vlnu pro dvacetikilometrovou rychlost: tedy pro jedoucí kola. Uvidíte, že Kodaň si svou nejvelkolepější lávku nepostavila pro rekreaci někde na periferii, ale pro vyřešení zajížďky a schodiště v blízkosti městského centra. A staví další, přímo v místech, které jsou v Praze srovnatelné s těsnou blízkostí Vyšehradu. A starý přístav, že den ode dne ožívá podobně jako pražské náplavky.

Ovšem to nejlepší najdete v polovině: uvidíte, že pražský problém s kočičími hlavami byl v Kodani právě vyřešen!


Doprovodný článek na SteetFilms najdete zde.

A ještě jeden graf z Kodaně, který rozhodně nestárne:

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Patrně v Kodaňském městském zastupitelstvu nemají hlavní slovo pánové typu Veselého a Lomeckého. Patrně se obyvatelé Kodaně ve volbách řídí jinými prioritami a volí jiné politiky.

 2. Ta zelená vlna je naprosto parádní.
  Dojížděl jsem denně půl hodiny na kole do centra v Antverpách podél hlavní silnice, a tam mi to vycházelo při 25 km/h taky, ale nebylo to nijak značené. Tohle je super!

 3. Brahma: No, jak se to vezme. V Kodani jsem byl v roce 2012, kdy zrovna probíhal v oblasti cyklodopravy docela útlum. I lidi z města nám to tehdy potvrzovali, že mají horší období a že plán dosáhnout 50% cest v roce 2015 určitě nenaplní. Že nemůžou začínat větší akce v provozu, tehdy tam pořád měli asi 50 km hlavních ulic bez „kodaňských“ pásů, ale mají obrovské potíže s místy, kde by to znamenalo ubrat parkování. Lávky politicky nevadily, ale jejich výstavba se pořád odkládala z finančních důvodů. Dost to připomínalo pražskou situaci od rok 2010… Jak je to teď, nevím, ale také tam mají kontroverzní záměry (Harbour tunnel) a staví to metro, na které se Colville dívá hodně skrz prsty.

 4. Mosquit: Je to skvělé. Jen si vhledem ke „spojitosti“ pražských cyklotras ani nedovedu představit, kde by se nějaká taková zelená cyklovlna dala i jen teoreticky ralizovat. Je to z úplně jiného světa.

 5. Brahma: Na Vršovické by se dala realizovat v pohodě. V současnosti mi to tam pro rychlost 20-25 vychází spíš na červenou vlnu.

 6. Mě zaujala zmínka, že jen 12% kodaňanů jezdí po městě autem, nevím jestli to byl modal share automobilů, nebo jinak pojatá statistika, ale ve chvíli, kdy to číslo klesne pod 10%, tak to podle mě překoná jistou pomyslnou hranici, kdy se začne ještě víc uvažovat, proč věnovat tolik veřejného prostoru méně než desetině obyvatel….

 7. Sch: Modal share pro území města bude nejspíš někde mezi 25 a 30 % ( http://en.wikipedia.org/wiki/Modal_share uvádí 28 %). U obyvatel města ale může být výrazně nižší. Nezapomínejme, že Kodaň má městské hranice hluboko uvnitř aglomerace, asi tak, jako kdyby Praha měla hranice na Jarově, Spořilově a Vypichu. Takže těch 12 % u obyvatel města je reálně možných.

 8. Všimli jste si na videu, že většina cyklistů jezdí bez helmy? V Čechách to vídám naopak.
  Jinak i v Praze máme pár super cyklo staveb, třeba zavěšené lávky pod dálničním okruhem nad Berounkou a Vltavou jsou parádní.

Další z rubriky

Pozor! Žena na kole! 3

19. 08. - Markéta Fillerová - Inspirace
Přenesme se nyní v duchu do Anglie ve viktoriánské době. Cyklistika teprve začínala a pomalu..více

Nákladní cyklistika na For Bikes 2019 27

Jarní veletrh For Bikes se nesl v náladě postupující nadvlády elektrokol, která v podstatě válcovala..více

Co za cykloinfrastrukturu již v roce 2019 v Praze vzniklo 22

19. 07. - Martin - Inspirace
V posledních měsících se o cyklistice hodně mluví a z počtu připravovaných investic se dá..více

Rekonstrukce lávky na Roztylské usnadní léto cyklistům na Jižním Městě 10

10. 07. - Pavel Mašek - Inspirace
Od podzimu 2018 do jara 2019 probíhala kompletní rekonstrukce lávky na trase A217 podél ulice..více

Inspirace z vídeňské periferie 5

Vídeň je městem, které stále inspiruje. V dokončení sbírky postřehů z letošní návštěvy využiji toho,..více

Inspirace z vídeňského centra 3

Vídeň je městem, které stále inspiruje – i při desáté návštěvě tam narazíte na něco,..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru