Jaro, radost vyrazit

Slunečné počasí, které každým dnem ohřívá Prahu o několik desetin stupně, znamená jediné: I když se zima ještě možná vrátí, městská sezóna 2015 už v zásadě začala. Samozřejmě, jednomu nejmenovanému redaktorovi Prahou na kole, který používá k nablížení do centra super příjemné uličky Türkova, Chodovská a Bohdalecká, to musela připomenout až ranní návštěva centra a zjištění, že vám společnost na cestě nebudou od nynějška dělat jen zarostlí jezdci obrnění přilbami a připravení stejně tak na jízdu do práce jako na polární expedici, ale i zjevení, která byla ještě před deseti lety v Praze nepravděpodobná, nyní ale stále více potvrzují, že účelový Cycle Chic zde může zakořenit stejně jako v Berlíně nebo Drážďanech.

Slunce tak vytáhne nahoru jak chladná čísla intenzit cyklistické dopravy, tak náladu bezsezónního jezdce, který už zase nemusí mávat na toho jediného, stejně postiženého borce, se kterým se celou zimu potkával na rušné výpadovce, ale že se opět stává součástí podstatně početnějšího provozu sezónního.

květiny a kolo

Kazem na této kráse nicméně zůstává, zjistí-li ostřílený jezdec, že neožívají ani tolik silnice, jako spíš různé chodníky, přechody a podobné dopravní prostory, kterými, mrazem ošlehán a slanou břečkou ocákán, celoroční cyklista opovrhuje. Potěšení ze setkání s nymfou na měšťáku tak dosti pokazí skutečnost, že se toto stvoření před vás protáhlo po úzkém chodníku, zatímco vy aplikujete zimní status-quo dopravního partnerství s motoristy, a právě blokujete pruh, aby kolega za volantem před vámi mohl vycouvat z řady parkujících aut. Zděšení se dále prohlubuje ve chvíli, kdy se před vašima očima zcela zjevně jarní jezdec na své druhé letošní vyjížďce pustí napříč křižovatkou na signál barvy, kterou následně vidíte všude kolem sebe. A vše dorazí bezstarostnost, se kterou vás za brzkého večera v temné uličce o pár centimetrů mine stín, jenž mylně předpokládal, že bude protijedoucím cyklistou spatřen i bez funkčních světel.

Jistě: bídné podmínky, které ke srozumitelné jízdě zrovna nevedou, dopravní stres, malá zkušenost a nedbalost vlastní většině populace to mohou lehce vysvětlit a do značné míry i omluvit — vždyť stejně nedbale, byť jiným způsobem, se chováme i při chůzi nebo za volantem. Jenže redaktorovi Prahou na kole tímto s jarními radostmi přibývá i obava, kdy si na výše zmíněné vzpomene i některý z programovcýh cyklohaterů a splodí na toto téma článek, po jehož vydání se boční odstup motorových vozidel při předjíždění jízdních kol sníží v průměru o patnáct centimetrů. Mohl by si zaparafrázovat na slova klasika: „to zase bude v komentářích nablito,“ ale nebude na to mít čas, protože ho čeká pár týdnů konfrontace se zastánci dosti omezeného postoje, podle kterého je Prahou na kole zodpovědné za každého, kdo jel kdy po Praze na kole na červenou.

Ale to jsou jarní starosti redakce, vy si s tím začátek sezóny kazit nenechávejte. Dozvíte-li se nicméně, že se některý z vašich přátel pokouší o novou aktivitu spočívající v tom, že si pořídil do města kolo, dejte mu najevo, že čím dřív s ním sjede z chodníku a začne brát motoristy ne jako potenciální vrahy, ale jako partnery, tím lépe. Nejen, že se brzy bude líp jezdit jemu samotnému. Nakonec se bude lépe po městě pohybovat nám všem, bez ohledu na právě použitý dopravní prostředek.

Pro ten účel máme v archivu několik užitečných návodů:
První šlápnutí v provozu
Jezdíme zřetelně a předvídavě
Cyklistická etiketa: Jezděme slušně!

jak_prahou_na_kole_letak_spojene_540

A další návody zde.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Přijde mi to velice trefné – slanou břečkou ocákán, sdílím tutéž sadu pocitů a postřehů :o)

  Kdyby tak ovšem chtěli přestat prasit plechovkáři; poslední dobou mi to připadne nějaké vyhrocené, a tím nemyslím jen nutně ve vztahu ke kole na silnici, ale co předvádějí tak obecně, především mezi sebou, to je hnus. Nevím, jestli dřív přijde Rus k nám, anebo my – aspoň civilizačně – do Ruska.

 2. hezky napsané, vtipné i moudré! :-) Je to všechno pravda, nic co dodat. Sám za sebe jsem momentálně dospěl k tomu, že co mohu nejlépe pro pražskou cyklodopravu udělat, je prostě jezdit. Jezdit tak, jak si myslím, že by se mělo. Vysedávání na schůzích anebo jiné občanské diskuze (např. s tím městským cyklistou co mi, jedouce na červenou, málem na přechodu přejede přes špičky bot) mi připadá moc málo efektivní. Podle mého, až budou pražské ulice cyklistů plné, tak to i s tou infrastrukturu pohne! ;-) Hodně šťastných kilometrů všem!

 3. Velice pěkný článek, škoda, že se motoristi ne vždy chovají k cyklistům přívětivě. Samostatná kapitola pak jsou vedené cyklostezky na frekventovaných silnicích…. tam jde někdy opravdu o život. Příjemné zážitky všem cyklistům !

Další z rubriky

Státní vlajka na kole 4

U příležitosti blížícího se státního svátku přinášíme doplnění k naší standardní cyklistické etiketě na základě..více

Cykloobousměrkový zázrak v Petrovicích 11

07. 10. - Martin - Inspirace
Na přelomu let 2016 a 2017 došlo v malé čtvrti na jihovýchodě Prahy k něčemu,..více

Deset let s Šeříkovou ulicí 4

Od vzniku stránek Prahou na kole v roce 2008 jsme Šeříkovou ulici komentovali snad třicetkrát...více

Evropský týden mobility v Praze 26

Jako každý rok i letos čeká Prahu v druhé polovině září Evropský týden mobility (ETM)...více

Lucemburk podruhé – Praha budoucnosti? 3

V minulém článku o cyklistické infrastruktuře v Lucemburku jsem představil dvě nejchytlavější infrastrukturní stavby: lávku..více

Co nového v Lucemburku? 10

Lucemburk je město spojené s Prahou nejen historickými kořeny (slepý král Jan Lucemburský bývá také..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • vlákno: Ochranné cyklopruhy na Mariánských hradbách

  V rámci pouhé opravy povrchu se podle fotek dosáhlo slušného výsledku. Ideální řešení je ale opravdu obousměrná cyklostezka, místa je…

 • újezďák: Skončeme závodění s auty

  Nevím jestli jsem rozuměl, ale rozhodně si nemyslím, že lidé " závodící na cyklostezkách" mají nastartované ze silnice od aut…

 • VencaM: Skončeme závodění s auty

  Zdravím vás z jiného světa. Popadl jsem svoji skládačku a vyrazil na advent do Vídně. S auty v provozu jsem…

webdesign by 2046
↑ nahoru