Drobná zlepšení, v Podbabě i jinde.

Nedávno jsem vydal článek Design cykloopatření, který navrhoval změny pro lepší srozumitelnost. Teze článku se za těch pár dnů nezměnily, nicméně jsem čistě náhodou odhalil, že jedna z použitých ilustračních fotografií je již zastaralá.

Rád bych se tedy podělil o drobnou pozitivní změnu, ke které došlo v Podbabě: obří účelová návěst vysoko nad hlavami lidí byla vyměněna za docela sympatickou malou. Nevím, kdy přesně ke změně došlo, ale pravděpodobně dlouho před vydáním onoho článku. Za použití neaktuálního příkladu se tedy omlouvám a jsem rád, že se podobné drobné pozitivní změny dějí.

jm_podbaba

Nová menší účelová návěst ve výšce očí, sloup zůstal v původní velikosti.

Stará návěst označena v kroužku – vysoko nad hlavami čekajících lidí.


Zároveň se drobných změn po městě děje více. O proznačení nových tras centrem i přes Letenské a Chotkovy sady jsem již psal. Dále byla na vjezdu do Letenských sadů u Letenského zámečku a kolotoče vyměněna značka zákaz vjezdu za značku označující stezku pro chodce a cyklisty.

Pokud si dalších podobných drobných změn (přicházejících nyní s jarem a létem ve větším množství) všimnete, napište do komentářů nebo na redakce@prahounakole.cz. Díky Vám bude mapa lepší.

Nyní by nás například v souvislosti s onou značkou zajímalo, zda se tolerance kol rozšířila i na další cesty v Letenských sadech, nebo zda se ona legalizace týká jen krátkého úseku příjezdové cesty k zámečku a pivní zahradě.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. Myslíte, že to tu TSK čte a tak to nechala vyměnit:-)?

 2. Po pravdě řečeno, kousek od Leteského zámečku bydlím, a nevím, zda zrovna tohle je pozitivní a uvážená změna. V zahrádkách a na trávnících kolem zámečku je největší provoz chodců, na kole bych si zrovna tam dával nejvíc pozor a dost možná ho i vedl.
  Přijde mi lepší se tady držet v relativně klidných ulicích, než se motat v parku mezi chodci.

 3. Celý park Letná je přeznačen jako „plošná“ smíšená celostezka (C9a/b na všech vjezdech, tedy třeba i pod schody u Čechova mostu).

 4. V té Podbabě jsem nikdy nechápal, kam ta cesta od semaforu jakože vede; díky náčrtku nyní rozumím, i když je to zcela vedlejší účin. Párkrát jsem to tak vzal, ale taky jsem někdy přejížděl normálně přes přechod.

  Na Letné by to chtělo na těch páteřních „oficiálních“ úsecích na každém druhém stromě vyvěsit obrovskou ceduli „Dej si svého čokla na vodítko“. Ty obrázky na asfaltu jsou pomalu setřené, ale obávám se, že to není ten hlavní problém – v Praze´pobíhají čokli prostě všude, předpis nepředpis, chčijou po dětských hřištích a olizujou na potkání i ty, co o jejich smradlavé čumáky v nejmenším nestojí. Ale pardon, trochu (ale jen trochu) mimo téma.

 5. (Míním, že označovat pas slovem „čokl“ je asi takové, jak označovat cyklistu slovem „pumpičkář“.)

 6. Přesně tak. Mně sice psi, kteří se chovají nepředvídatelně a nejsou na vodítku nebo naopak vodítko je přes celou cestu, také vadí, ale s touhle rétorikou se nikam nedostaneme. Připomíná mi to akorát některé diskutéry z pověstného bulvárního serveru yDěs – ti tam občas píšou vůči psům a jejich majitelům tak nenávistné příspěvky, že to až vypadá na nějakou poruchu osobnosti. Nemusí mít každý psy rád, můžou ho někteří pěkně štvát, ale házet všechny do jednoho pytle a urážet je v každé větě, to bychom se nikam nedostali.

  To asi jako kdyby nějaký cykloaktivista vyrazil na magistrát s tím, jestli by nám ti plechovkáři, autisté, pupkáči co si vozí p…l jen auty nechtěli z těch silnic někde trošku uhnout a udělat nějaký ten cyklopruh. Myslím, že by asi moc neuspěl…

 7. Moje láska k psům doznala vážných trhlin poté, co jsem zjistil, že se jich moje starší dcera (nyní 5 let) chorobně bojí, a to až do té míry, že vidí-li při jízdě na kole před sebou psa, ztuhne a buď okamžitě zastaví kolo, nebo z něj spadne, nebo do něčeho najdete. Předjetí dvojíce se psem na cyklostezce je tímto téměř nemožné. No ale co s tím, že.

Další z rubriky

Co chystají městské části: Praha 7 3

17. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Přichází růžová sdílená elektrokola 7

13. 06. - Martin - Zprávy
Česká společnost pro sdílení jízdných kol Rekola představila 12. června 2019 dlouho očekávaná elektrokola. Ke klasickým..více

Co chystají městské části: Praha 4 43

06. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Co chystají městské části: Praha 2 12

03. 06. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Co chystají městské části: Praha 20 (Horní Počernice) 25

27. 05. - redakce - Zprávy
Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje..více

Bike Kitchen Praha 2

Na pražské Štvanici u cyklostezky přes Hlávkův most postupně roste nová komunitní cyklodílna Bike Kitchen..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru