Montréal: Navigace městem (1)

Montréal, téměř dvoumilionová metropole rozkládající se na stejnojmenném ostrově, druhé největší město v Kanadě a po Paříži druhé největší frankofonní město na světě. Také mnohdy považováno za nejvyspělejší cyklistickou metropoli v Severní Americe. Jak si stojí? A dostojí své pověsti? Je to skutečně „Kodaň Ameriky“? Několika díly o Montréalu pokračujeme v našich reportážích z prázdninových cest.

Do Montréalu jsem dorazil spolujízdou z Newfoundlandu, což byl přeci jen kraj protkaný „Share the Road“ značkami v duchu vehicular cycling od Johna Forestera. Těšil jsme se tak na chráněnou severoamerickou cykloinfrastrukturu, se kterou jsem zatím neměl osobní zkušenost.
Můj quebecký společník v autě byl pesimičtější než já, jezdil po Montrealu denně 20 km do práce a 20 km zpět a varoval mě, že cyklostezky sice přibývají a situace se zlepšuje, ale že to je pořád nic moc a najde se spousta míst, kde budu muset jet v provozu. S pražskou zkušeností jsem z toho ale obavy příliš neměl.

jm_share_the_road

Na Newfoundlandu docela běžná praxe. V Montréalu ale sází spíše na chráněné stezky.

Poznávací znamení Montréalu

Na úvod to bude trochu netradiční, ale rád bych v prvním díle začal něčím ryze specifickým, co v Montréalu podle mě definuje cyklistickou infrastrukturu nejvíce, a co je na první pohled možná jen obtížně odhalitelné. Nebojte, k různým typům tamních stezek a dalším zajímavým detailům se dostanu v příštích dílech, dnes se ale budeme věnovat čistě orientaci ve městě.

Montréal zvolil zajímavý přístup k výstavbě cyklistické infrastruktury. Dopravní cyklistická opatření (v případě Montréalu cyklostezky a cyklopruhy) zde neplní pouze účel oddělení od hustějšího provozu, ochrany cyklistů apod., ale zároveň tvoří i navigační síť. To zní docela logicky a bývá tomu tak na mnoha místech, zde jde však o zcela záměrný cíl a dle mého názoru rovněž nejvýznačnější odlišnost tamní cyklistické infrastruktury od jiných měst, třeba rovněž kanadského Toronta.

jm_montreal_01

Jedna z mnoha klidných ulic Montréalu.

Cyklopruhy tak najdeme například i ve velmi klidných ulicích, kde stěží potkáte auto. Jsou v místech, kde by kdokoliv včetně dětí mohl jet běžně v provozu. Montréal buduje síť zkrátka tak, že když na nějaké cyklopruhy nebo stezky najedete, můžete se jich navigačně držet a nezmizí vám ani v klidných ulicích.

jm_montreal_07

V této ulici ten cyklopruh asi nikdo nutně nepotřebuje. Vlastně ale ano, je součástí navigační sítě skrz město.

Některé ulice jsou tak trochu podobné mnohým cykloobousměrkám v Praze, kde snahu o umístění protisměrného cyklopruhu naprosto všude tak často kritizujeme. Z mého pohledu se ale v Montréalu nejedná ani tak o snahu dodržovat nějaké přehnané normy jako v Praze, jako spíše o snahu vytvořit takto navigační síť cyklistických komunikací. Jednoduše řečeno: běžná čtvercová uliční síť je doplňována méně hustou čtvercovou sítí ulic s kontinuálními cyklistickými opatřeními.

montreal_mapa

Zase si to ale nepředstavujte extra skvělé. Ta síť ulic s cykloopatřeními (zeleně) není až tak kompletní. O tom ale dopodrobna příští týden.

Tomu je přizpůsobeno i značení. V Montréalu nenarazíte na směrové cykloznačky jako v Praze ani na žádná čísla cyklotras. Orientaci zajišťuje čtvercová síť stezek a cyklopruhů. Před každou křižovatkou, kde se kříží nějaká cyklistická infrastruktura, pak naleznete značku, která vám ukazuje, jakými ulicemi lze po stezkách nebo cyklopruzích pokračovat. Z klasických cyklotras jsou vyznačeny pouze státní dálkové trasy a něco na způsob pražských žlutých směrovek najdeme jen ve zcela výjimečných případech: u extra zásadních a ne úplně lehko odhalitelných bodů.

jm_montreal_08

Ulice s nějakou cyklistickou infrastrukturou vede rovně a vpravo. Sice to není moc vidět, ale zelená značka to říká jasně.

jm_montreal_10

Tady jen rovně, pokud tedy neholdujete jízdě s auty.

jm_montreal_09

Na této křižovatce byste našli cyklopruh i směrem vlevo.

jm_montreal_06

Jedno z mála míst, kde jsem narazil i na klasickou směrovou cedulku s názvem cíle.

To vše funguje hlavně díky čtvercové síti. Potřebujete na východ a jste zrovna na severojižní stezce? Pak prostě jedete po cyklopruzích na sever, dokud nezkřížíte ulici s cyklopruhy východním směrem. Může se to ale zkomplikovat, protože síť není vždy tak přímá. Občas cykloinfrastruktura uhne z prostorových důvodů o blok do vedlejší ulice a pokud neznáte trasu a po několika kilometrech přímé jízdy přestanete dávat pozor, tak se vám lehko stane, že proud cyklistů někam náhle uhne a vy se ocitnete sami mezi auty. Mně se proto ve špičce vždy vyplácelo jet prostě s davem, který mi ukázal, kudy vedou ty nejpohodlnější trasy.

jm_montreal_03

Na méně rušných trasách se moc davu držet nedá.

jm_montreal_05

Zvlášť ve špičce kolem páté odpoledne to jde velmi dobře. Pomalu není jiná možnost.

jm_montreal_04

Pokračování příště

Cyklopruh i v těch nejklidnějších ulicích, to je myslím poznávací znamení Montréalu. V dalších článcích se podíváme na různé typy infrastruktury ve městě, na výhody a nevýhody jejich řešení, na systém bikesharingu a další drobné poznatky.

jm_montreal_veloquebec_02

Domov cyklistů, sídlo tamní procyklistické neziskovky, přeci jen také svou směrovou značku dostal.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

  1. Bídná navigace obtížně srozumitelnými, byť jinak již teď v pohodě průjezdnými a klidnými cestami, je v Praze věc, kterou bychom mohli řešit i gerilově. Šablona na asfalt s piktogramem kola a šipky, sprej, a jedeme. Teď, na konci sezóny, to nemá cenu, ale můžeme si to připravit na jaro.

Další z rubriky

Pozor! Žena na kole! 3

19. 08. - Markéta Fillerová - Inspirace
Přenesme se nyní v duchu do Anglie ve viktoriánské době. Cyklistika teprve začínala a pomalu..více

Nákladní cyklistika na For Bikes 2019 27

Jarní veletrh For Bikes se nesl v náladě postupující nadvlády elektrokol, která v podstatě válcovala..více

Co za cykloinfrastrukturu již v roce 2019 v Praze vzniklo 22

19. 07. - Martin - Inspirace
V posledních měsících se o cyklistice hodně mluví a z počtu připravovaných investic se dá..více

Rekonstrukce lávky na Roztylské usnadní léto cyklistům na Jižním Městě 10

10. 07. - Pavel Mašek - Inspirace
Od podzimu 2018 do jara 2019 probíhala kompletní rekonstrukce lávky na trase A217 podél ulice..více

Inspirace z vídeňské periferie 5

Vídeň je městem, které stále inspiruje. V dokončení sbírky postřehů z letošní návštěvy využiji toho,..více

Inspirace z vídeňského centra 3

Vídeň je městem, které stále inspiruje – i při desáté návštěvě tam narazíte na něco,..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru