Aktualizace cyklomapy podle uživatelů

Možná jste si toho všimli, počátkem října byla naše cyklistická heatmapa (alias mapa nahraných tras Do práce na kole) doplněna o výsledky z letošního ročníku soutěže Do práce na kole, prodloužené až do září pod názvem Aby firmy šlapaly. Heatmapa, kterou jsme poprvé představili v září 2015, tak opět potěšitelně zhoustla a my jsme měli další příležitost podívat se, co říkají pravidelní městští cyklisté na naše doporučené trasy.

V mapě jsou zobrazené trasy naklikané předem (modře) a zaznamenané trasy z aplikace (červeně), rozdíly a limity obou vrstev popisuje podrobněji loňský článek. Oproti loňskému roku máme v mapě podstatně více tras v „červené“ vrstvě, tedy nahraných z aplikace – především díky tomu, že soutěž nyní běžela déle. Pokrytí Prahy je tak mnohem víc plošné, zejména v širším centru. Poprvé tak máme dostatečnou zpětnou vazbu na pochybně vedené trasy v naší mapě. S malou pomocí od heatmapy Strava jsme tak mohli zkorigovat některé naše trasy a u dalších se obrátit na vás. Trasy jsme korigovali opatrně: brali jsme ohleda na skutečnost, že slabší jezdci, kteří poptávají klidové trasy, těžko budou své jízdy logovat do soutěže „Do práce na kole“. Při rušení tras jsme se tak snažili zbavit se především balastu, kterému heatmapy poskytly jednoznačně lepší alternativu.

Barrandov

Barrandov je takové proklaté sídliště. Bez kvalitního příjezdu od centra, nástupovka s oklikou přes Klukovice a hlavní pěší zóna nelegalizovaná a dopravně bídně napojená. Dlouhodobě jsme měli doporučené trasy různými chodníky. Pohled do heatmapy a provedení hlavních ulic nás nakonec přesvědčil, že se na chodníčkaření vykašleme a trasy protáhneme běžnou uliční sítí. Dotklo se to trasování výhledové A114 a pomocné X112.

podzim01_barrandov

Jihozápadní město

Doporučené trasy na tomto sídlišti jsou v mapě dlouhodobě deformovány cyklostezkou vytvořenou při výstavbě sídliště – tzv. Okruhem za prací a zábavou. Bohužel, tento okruh má tak nešikovné návaznosti a často kličkuje tak zbytečně, že jako dopravní trasa téměř postrádá smysl. Heatmapa tak umožnila najít zde několik praktických alternativ, na které jsme převedli starší spojky, pamatující možná ještě teoretické trasování z roku 2007.

Přidali jsme nástupovku z Prokopského údolí na Velkou Ohradu ulicí K Opatřilce. Průjezd Velkou Ohradou jsme pak prodloužili až do Raichlovy a stočili tak k Jeremiášově.

Druhá významná trasa, alternující rušnou Jeremiášovu, vychází z Řeporyjské a využívá klidnější ulice jižně od Jeremiášovy – opět až po Raichlovu.

Do třetice jsme přidali trasu alternující průjezd pěší zónou na Hůrce, a vedoucí ulicí Petržílkovou až k Nepomuckému rybníku. Je zajímavé, že tuto trasu patrně předpokládali už projektanti sídliště, protože ve vyústění Petržílkovy do ulice Pod Hranicí pokračuje dále do parku zdvojený chodník, přístupný z křižovatky sníženou obrubou. Kdyby se našel místní znalec, který by chtěl nedokončeným cyklotrasám na Jihozápadním městě věnovat zvláštní článek, určitě bych takový historický exkurs uvítal.

podzim02_jzm

Nad doporučenými trasami severně od centrálního parku by také stálo za to se zamyslet. Zatím ale ani heatmapa DPNK a Strava dohromady neposkytují dost vodítek k nalezení ideálního řešení..

Milíčovský les

V okolí Milíčovského lesa byly spíš než heatmapa důvodem pro změny nové stezky, včetně zprovozněné spojky novým obytným kompelxem v Jurkovičově ulici. K tomu jsme jako doporučenou doplnili již několik let starou bezmotorovou cestu od Milíčovského rybníka k silnici mezi Újezdem a Křeslicemi. Drobnou úpravou je částečné překlopení doporučené trasy Milíčovským lesem X21 na jinou cestu, vedoucí k ulici Na Smrčině a dále do ulice Ke Kateřinkám.

podzim03_jizni_mesto

Konec Milínské

Na výjezdu ze Záběhlic jsme měli doporučenou trasu X225 ulicí Milínskou na Chodovec. Poté, co byla vloni dokončena stezka na trase A222 směrem horní Spořilov, získala tato blátivá cesta tak silnou konkurenci i pro cesty na Chodovec, že nemělo smysl ji v mapě dále držet. Zprovoznění první etapy stezky podél Košíkovského potoka pak bylo příležitostí k provedení komplexnější úpravy vedení doporučených tras, a trasa X225 byla uhnuta k ulici Daimlerově.

podzim04_chodovec

Ostatní změny

Podélný průjezd přes Zahradní Město z Jahodové do Jesenické a dále na Slatiny byl v sídlišti vždycky kostrbatý až hrůza. Přesun do Jabloňové jej učiní srozumitelnějším, a přece jen, frekventovaná ulice V Korytech se na světlech stejně kříží lépe.

S místní nuselskou trasou stoupající klidně od zadního podjezdu vršovického nádraží Svatoslavovou ulicí dál k Vyšehradu byly od Táborské ulice výš vždycky potíže. Heatmapy potvrdily, že ačkoliv jsme měli v mapě pro průjezd volené klidnější ulice, bylo to tak složité, že to stejně asi nikdo nepoužíval. Trasu jsme proto zjednodušili a stáhli do Táborské, Žateckých a obousměrně do ulice Na Vítězné pláni.

Stoupání X233 sídlištěm za nádražím Hostivař do Horních Měcholup, vedené po chodníku protisměrné Bruslařské, nebylo užívané, a po úpravách na místní trase P15 v ulicích Plukovníka Mráze a Hornoměcholupská přestala mít smysl docela. Číslo trasy jsme použili na propojku od ulice Plukovníka Mráze na nové hostivařské nádraží.

Kratičký úsek doporučené trasy A430 na chodníku Českobrodské ulice jsme přesunuli do souběžné ulice Za Horou. Trasa tak nově nepovede přes autobusovou zastávku.

Definitivně jsme vzdali zákres značené trasy A44 areálem letňanského letiště a Letova. Obstrukce majitele, který postupně zlikvidoval značenou cyklotrasu i jiné aktivity kazící mu byznys, vedly postupně k fyzickému zneprůjezdnění a likvidaci trasy. Slib na náhradní cyklostezku (placenou samozřejmě z obecního) se zatím rozplývá. Vedení dvou slepých větví značené trasy praktickým cyklistům pomůže méně, než mezitím alespoň trochu upravený průjezd po hlavní ulici přes staré Letňany.

Na zvážení

Existuje více míst, kde heatmapy naznačují nevhodné vedení tras v cyklomapě. Malešice, Vysočany, Letňany i jiné čtvrti tak čeká v budoucnu jistě přepracování. Stále platí prvotní filosofie mapy, „průjezd musí být nalezen,“ tedy v síti nemohou být zbytečně velká „oka“ a nepokryté čtvrti – někdy i za cenu ne zrovna frekventovaných tras. Proto ani absence využití vycházející z heatmap není a v dohledné době nebude jediným důvodem pro vyřazení trasy z cyklomapy. Budeme-li i nadále přesvědčeni o významu pochybných tras přinejmenším pro místní obsluhu, budou v mapě zůstávat.

Vaše náměty?

Také stále platí, že jsme otevřeni doplňování či upravování sítě doporučených tras v naší cyklomapě. Víte o trase, která v mapě citelně chybí? Napište o ní do komentářů!

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Co si myslíte o našem webu? 7

Přes 150 respondentů bylo na začátku roku 2020 součástí našeho průzkumu, jehož cílem bylo zjistit..více

Mapu neustále aktualizujeme: v regionech 6

V minulém článku jsem Vám představil, jak pravidelně aktualizujeme mapu na území Prahy. Poukázal jsem..více

Mapu neustále aktualizujeme: Praha 8

K našemu online magazínu o městské cyklistice patří také mapa. V ní můžete vyhledat trasu..více

Příjemné svátky a šťastný nový rok 2020 3

Redakce online magazínu Prahou na kole přeje všem svým čtenářům, přispěvatelům, diskutujícím i příznivcům co..více

Praktické trasy v cyklomapě Prahou na kole 13

Cyklomapa Prahou na kole nabízí v Praze řadu praktických průjezdů po neznačených trasách. V srpnu..více

Ohlédnutí za jarem s cyklistickými mapathony 7

Letos na jaře proběhly další tři cyklistické mapathony. Nutno podotknout, že účast postupně slibně rostla...více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

  • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

    @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

  • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

    Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

  • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

    V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru