Auto*Mat odstartoval další ročník soutěže Do práce na kole

Oficiální tiskovou konferencí spolku Auto*Mat odstartovala 7. března registrace do letošního ročníku soutěže Do práce na kole. Cílem kampaně je hravou formou přivést obyvatele měst k využívání šetrných způsobů dopravy, ulevit životnímu prostředí a také vnést více radosti a pohybu do běžného pracovního dne. Stačí jen vytvořit týmy o 2-5 lidech a během května pak co nejčastěji jezdit do práce „na vlastní pohon“. Od loňska se mohou soutěže zúčastnit také běžci, chodci, vozíčkáři a jezdit se bude i na koloběžkách, bruslích a longboardech.

Helena Illnerová, Pavel Pafko a Ed Hoeks na tiskové konferenci k zahájení soutěže.

Loni se soutěže Do práce na kole zúčastnilo téměř 11 000 lidí z 1 825 institucí a 27 měst. Z toho v Praze se soutěže účastnilo 3 601 soutěžících, kteří dohromady najeli a ušli přes 693 000 kilometrů. Letos přibylo dalších pět měst a očekává se i nárůst počtu účastníků. Do práce či do školy se tak bude jezdit na kole, běhat i chodit pěšky po celé republice. A soutěžit mohou lidé i tam, kde se jejich město přímo neúčastní. „Stačí se zaregistrovat na webu dopracenakole.cz a přihlásit se do jakéhokoliv jiného města. To platí i pro účastníky ze zahraničí. Registrace jsou otevřené až do 30. dubna.

Pavel Pafko

Motto letošního ročníku zní: „Do práce na kole jezdí i profíci!“ a naznačuje, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci, ale kdokoliv a z jakéhokoliv oboru. Tvářemi kampaně jsou břišní a hrudní chirurg prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., a také fyzioložka a biochemička prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Oba jezdí po celý život pravidelně na kole a nic na tom nemění ani po sedmdesátce.

Helena Illnerová

„Jízda na kole mě vždy bavila. Můžu si vše okolo dobře prohlédnout, zastavit, kde potřebuji či kde mě něco zaujme. A k stáří mě kolo těší ještě více. Po úrazu a operaci kyčelního kloubu se mi i po Praze lépe jezdí na kole, než chodí. A navíc mohu jet rychle z kopce či po rovině a cítit vítr kolem uší i ve vlasech. To miluji,“ popisuje profesorka Illnerová.
A profesor Pafko, který proslul operací Václava Havla a také první transplantací plic na území ČR, dodává:
„Kolegové na klinice se jízdě do práce na kole nediví. Mnozí jezdí také. Je radostnější přijet do nemocnice na kole, osprchovat se a začít pracovat, než jet autem a nervózně popojíždět na semaforech, zejména když vyjíždíme z domu na poslední chvíli.“

Účast v soutěži se každým rokem zvyšuje

„Loni se přihlásilo o 50 % více soutěžících než předchozím roce. Těší nás i velký zájem zaměstnavatelů, kteří své zaměstnance v šetrném cestování do práce podporují. V roce 2016 se jich zapojilo dokonce o 60 % více oproti roku předcházejícímu. Letos se těšíme, že se ve velkém přidají běžci i chodci,“ říká Lenka Myšáková, koordinátorka kampaně.

Soutěžní kategorie

V rámci Do práce na kole se soutěží v kategoriích pravidelnost týmu, výkonnost jednotlivce a hodnotit se bude i kreativita.

Oceněný bude tradičně i „cyklozaměstnavatel roku“, který vytváří co nejlepší podmínky, aby mohli jeho zaměstnanci jezdit do práce na kole. Loňský celkový vítěz, firma Continental Barum, svou snahu popisuje takto: „Pro přesun techniků a specialistů po areálu máme nakoupeno cca 700 firemních kol a k přepravě operátorů na lisovně v nové výrobní hale využíváme koloběžky. Na různých místech areálu máme několik koláren, které jsou oplocené a kamerově monitorované. Vstoupit do koláren mohou jen naši zaměstnanci s platnou identifikační kartou. U vrátnice máme k dispozici odkládací uzamykatelné skříňky např. i pro odložení cyklohelmy. Všichni zaměstnanci pak mohou využívat sprchy,“ vypočítává Regina Feiferlíková z Continental Barum.

Všichni účastníci soutěže dostanou trika z biobavlny s originálním potiskem, budou moci využívat různé slevy a výhody u partnerů soutěže a vítězové pak získají třeba kolo nebo koloběžku.

Více na www.dopracenakole.cz.


Text: PNK/Auto*Mat, Foto: Auto*Mat

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. No, to tedy nevím, jestli nám pan chirurg dělá dobrou reklamu. :-(

  To jeho kolo nesplňuje podmínky provozu. Dále stojí v protisměru a na zákazu zastavení (V12c).

 2. To bych si nebyl tak jiste, vypadá to, že bliknu má a vepředu klidně může mít na rámu bílou nálepku.
  Na podzim jsem měl debatu s policistou jestli je lepší mít povinnou výbavu nebo třeba odrazky na botách ( samolepk) s větší plochou a funkční i ve chvíli, kdy kolo je přivázané.
  A když jsem mu za dne pustil bliknu o rozměru cykompu ( tedy na kole prakticky neviditelnou) a vysvětlil mu, že to co mám na drátech jsou reflexní trubičky, které mají dohromady větší plochu, lépe drží a při případném odpadnutí se netříští na střepy jako žluté drátové odrazky.
  Navíc jsem mu ukázal, že na rámu v tmavých místech mám tmavé reflexní nálepky… jinými slovy to kolo je i bez cyklisty vidět líp než povině vybavené…

  Tak je klidně možný že pan Pavko je líp vybavený, jen to není vidět…

  To když už bych chtěl rejpat, to mi vadí víc když někoho vidím jet na kole a má přilbu na řidítkách nebo na nosiči, tyhle předstírače nemám rád, buď ať jezděj bez nebo je fakt lepší nevytvářet v lidech mylný dojem, že některé úseky jsou na přilbu a jiné ne…. to mě přijde jako obzvlášť nebezpečná strategie a na propagaci cyklistiky se to vůbec nehodí ….

 3. Kontrolní otázka, nevím kam to napsat jinam – letos se Praha nezúčastní European Cycling Challenge – ECC2017 ?

 4. Neo Moucha: Vloni to fungovalo tak, že šlo data z aplikace DPNK posílat do ECC. Letos tam udělali nějakou změnu a už to nejde. Na magistrátě nechtěli, aby se v Praze tříštily síly a lidi byli nuceni užívat dvě aplikace, tak se k ECC letos nepřihlásili.

Další z rubriky

Brno spouští veřejnou půjčovnu nákladních kol :)

V Brně funguje od 15. února letošního roku půjčovna nákladních elektrokol. Jednotlivec či firma si..více

Nová lávka přes Bělehradskou zpřístupní Vinohrady cyklodopravě :)

Praha postaví lávku přes Bělehradskou ulici a propojí tak ulice Wenzigova a U Zvonařky na..více

Slovensko dá z fondu obnovy 2,5 miliardy na cyklodopravu :)

Státy Evropské unie nyní plánují vlastní Národní plány obnovy, které rozhodnou, kam půjdou evropské peníze..více

Rekola doplňují flotilu sdílenými kluzáky :)

Vzhledem k rekordní sněhové nadílce přišel bikesharing Rekola s dalším prostředkem sdílené mikromobility. Jsou jím..více

Poslanecká sněmovna: další návrhy u cyklistické novely :)

O připravované cyklistické novele zákona č. 361/2000 Sb. (o silničním provozu) jsme již vícekrát informovali..více

Dvě miliardy na cyklostezky? Nakonec nepadne ani koruna :)

V červenci roku 2020 přišla zpráva, že česká vláda dá z balíku React-EU dvě miliardy..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru