Jezděme v pohodě!

Doprava v Praze sice není žádným rušným Londýnem, přesto se ale občas nepříjemné momenty vyskytnou. Ráno začnete v pohodě před domem, ale pak vás nějaká nepříjemná situace vystresuje. Ať už je to kolo, co se vyhrnulo ze zatáčky v protisměru, nějaké těsné předjetí od dodávky, nebo skupinka lidí, co ani po zazvonění nebyla ochotná se uskromnit na jednu stranu stezky. A občas to ani nemusí mít žádnou souvislost s dalšími lidmi, takové pětiminutové čekání na semaforu, který cyklisty neregistruje, také na náladě nepřidá.

Prahou na kole v pohodě.

Ať tak, nebo tak, je fajn nekazit den ostatním a tyto špatné zážitky na ně nepřenášet. I když to může být občas dost těžké! Jednou z cest, jak toho docílit, může být snaha řídit se pravidly námi publikované Cyklistické etikety. Ta byla vytvořena právě se záměrem, aby byla jízda na kole pro cyklisty i jejich okolí co nejpříjemnější.

Něco vám zkazí den? Jasně, být rychle v práci a dát si v klidu kafe může být pro některé tím nejlepším odreagováním, ale lze si zlepšit náladu už i cestou. Ostatně samotná jízda na kole je často příjemný relax. Ale také můžete třeba pustit někoho na přechodu, kdo to vůbec nečeká, nebo pustit auto, co se zrovna snaží vyjet z parkovacího místa. Úsměv a poděkování vám pak často zlepší den. Ostatně jste na kole, tak si s přecházejícím chodcem můžete snadno vyměnit několik příjemných slov a pohledů. Jde to rozhodně snáz než zpoza volantu

Souzníte se zněním Cyklistické etikety? Podepište symbolický závazek, že ji hodláte dodržovat, a propagujte ji mezi svými známými, kteří také jezdí na kole. Více najdete zde: Prahounakole.cz/etiketa

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. dávám 100 bodů a snad dodám jen to, že “ ztratit “ pár vteřin času děkovným mávnutím, puštěním ostatních účastníků provozu, uvolněním cesty autobusu MHD ve stoupacím pruhu který zrcátkem „zametá trávu“ či neprojetím červené na semaforu se vám bohatě vrátí nejenom dobrým pocitem, ale i tím, že pomůžete městské cyklistice jako takové.
  Městské cyklistice lidí, kteří „konkurenceschopnost cyklodopravy“ nepoměřují desetinami vteřin ale tím, že jezdí pro radost.

 2. Hlavně chovat se asertivně a předvídavě, cyklista je na rušné silnici hůře vidět i ve výrazných barvách a i tak se mu v uspěchaném městě hůře vyhýbá.
  Při cestě do Prahy je jízda docela dobrá, ale dále raději volím metro jak z důvodu úspory času, tak i kvůli nepříjemným situacím (chodci ignorující okolí – pořád čumí do mobilu i když přechází kde a kdy nemaj -, uspěchaní řidiči), nebo katastrofální koncepci průjezdného města pro cyklisty.

Další z rubriky

Cyklistická novela jde do finále. Její iniciátor vyzývá k akci :)

Tento červen jsme psali o plánované změně zákonů ve prospěch cyklistů. Návrh cyklonovely prošel 20...více

Změna zákonů ve prospěch cyklistů? 17

Od 17. června se na stránkách sněmovny objevil návrh cyklistické novely silničního zákona (zákona o..více

Řešení podnětů Cyklisté sobě s Prahou 2 7

V březnu 2019 jsme se za Auto*Mat sešli s radním pro dopravu Prahy 2 Janem..více

Setkání Cyklisté sobě na Praze 11 7

V neděli 19. května proběhlo na Praze 11 neformální setkání zájemců o řešení cyklistické dopravy..více

Záhady signalizace u Mánesa 25

V listopadu loňského roku jsme stručně informovali o úpravě tlačítka na výjezdu z Novoměstské náplavky..více

Cyklisté sobě se probouzejí z volebního spánku 8

Stránky Cyklisté sobě fungují od roku 2013 jako shromáždiště námětů na zlepšení podmínek pro jízdu..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru