Jezděme v pohodě!

Doprava v Praze sice není žádným rušným Londýnem, přesto se ale občas nepříjemné momenty vyskytnou. Ráno začnete v pohodě před domem, ale pak vás nějaká nepříjemná situace vystresuje. Ať už je to kolo, co se vyhrnulo ze zatáčky v protisměru, nějaké těsné předjetí od dodávky, nebo skupinka lidí, co ani po zazvonění nebyla ochotná se uskromnit na jednu stranu stezky. A občas to ani nemusí mít žádnou souvislost s dalšími lidmi, takové pětiminutové čekání na semaforu, který cyklisty neregistruje, také na náladě nepřidá.

Prahou na kole v pohodě.

Ať tak, nebo tak, je fajn nekazit den ostatním a tyto špatné zážitky na ně nepřenášet. I když to může být občas dost těžké! Jednou z cest, jak toho docílit, může být snaha řídit se pravidly námi publikované Cyklistické etikety. Ta byla vytvořena právě se záměrem, aby byla jízda na kole pro cyklisty i jejich okolí co nejpříjemnější.

Něco vám zkazí den? Jasně, být rychle v práci a dát si v klidu kafe může být pro některé tím nejlepším odreagováním, ale lze si zlepšit náladu už i cestou. Ostatně samotná jízda na kole je často příjemný relax. Ale také můžete třeba pustit někoho na přechodu, kdo to vůbec nečeká, nebo pustit auto, co se zrovna snaží vyjet z parkovacího místa. Úsměv a poděkování vám pak často zlepší den. Ostatně jste na kole, tak si s přecházejícím chodcem můžete snadno vyměnit několik příjemných slov a pohledů. Jde to rozhodně snáz než zpoza volantu

Souzníte se zněním Cyklistické etikety? Podepište symbolický závazek, že ji hodláte dodržovat, a propagujte ji mezi svými známými, kteří také jezdí na kole. Více najdete zde: Prahounakole.cz/etiketa

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

 1. dávám 100 bodů a snad dodám jen to, že “ ztratit “ pár vteřin času děkovným mávnutím, puštěním ostatních účastníků provozu, uvolněním cesty autobusu MHD ve stoupacím pruhu který zrcátkem „zametá trávu“ či neprojetím červené na semaforu se vám bohatě vrátí nejenom dobrým pocitem, ale i tím, že pomůžete městské cyklistice jako takové.
  Městské cyklistice lidí, kteří „konkurenceschopnost cyklodopravy“ nepoměřují desetinami vteřin ale tím, že jezdí pro radost.

 2. Hlavně chovat se asertivně a předvídavě, cyklista je na rušné silnici hůře vidět i ve výrazných barvách a i tak se mu v uspěchaném městě hůře vyhýbá.
  Při cestě do Prahy je jízda docela dobrá, ale dále raději volím metro jak z důvodu úspory času, tak i kvůli nepříjemným situacím (chodci ignorující okolí – pořád čumí do mobilu i když přechází kde a kdy nemaj -, uspěchaní řidiči), nebo katastrofální koncepci průjezdného města pro cyklisty.

Další z rubriky

Připomínky k územnímu plánu v oblasti cyklodopravy 1

Návrh nového územního plánu, takzvaného Metropolitního, prochází první fází připomínkování. Do čtvrtka 26. 7. je..více

Letní podněty Cyklisté sobě s reakcí 2

Od srpna do září jsem poslal na magistrát a městské části další várku podnětů Cyklisté..více

O cykloobousměrkách na Praze 3 z pohledu Cyklisté sobě 25

Od jara tohoto roku zpracovávám podněty Cyklisté sobě a vybrané případy projednávám s magistrátem a..více

Podněty Cyklisté sobě pro městské části Praha 4 – 6 18

Databáze Cyklisté sobě obsahuje na území Prahy téměř tisíc podnětů na zlepšení podmínek pro jízdu..více

Předání podnětů z „Cyklisté sobě“ městským částem Praha 1–3 3

Stránky Cyklisté sobě se za tři roky své existence staly solidní databází cyklistických problémů. Fungují..více

Karlín: jak šel čas? :)

25. září jsme narychlo informovali o připravovaném rušení karlínské cykloobousměrné zóny. Zprávy tehdy byly důvěryhodné,..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jaký je nejčastější typ dlažby na vašich cestách po Praze?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Mašek: Muzejní oáza

  Zatím jsem se v prostoru mezi novou a starou budovou NM pohyboval pěšmo a pro pěšího je to určitě plus.…

 • Pavel Mašek: Zenklova podrobně: dá se vyjet, ale páteřka to není

  Když jsem tam projížděl poprvé, jel jsem z kopce, tak jsem měl smůlu, že za deště. Pěkně mi to klouzalo,…

 • Pavel Mašek: Na kole vedle sebe

  Já celý život podporuji jízdu dvou cyklistů vedle sebe, jsou i silnice dostatečně široké, kde můžou jet vedle sebe tři…

webdesign by 2046
↑ nahoru