Neoficiální mistrovství světa v bike polu se bude konat v červenci v Praze

Přišlo léto a s ním další ročník mezinárodního turnaje v bike polu, o kterém jsme přinesli krátký report minulý rok. Cyklistickému sportu se věnujeme opravdu výjimečně, ostatně ho velmi dobře pokrývají běžné sportovní servery. U bike pola jsme se ale rozhodli udělat výjimku, protože se přeci jen této malé disciplíně příliš mediálního prostoru nedostává. Přetiskujeme tak pozvánku od organizátorů turnaje. FB pozvánku naleznete zde.


Ve dnech 15. – 16. července 2017 se v Praze bude konat třetí ročník mezinárodního turnaje v moderní sportovní disciplíně bike polo s názvem Sons of Pavel. O titul neoficiálního mistra světa ve formátu 4 vs. 4 bude usilovat pestrá směsice týmů z Evropy, Kanady a Austrálie.

Ačkoli největší rozmach ve světě zažívá tradiční forma třech proti třem, dostupnost větších hokejbalových hřišť byla předpokladem pro pražské průkopnictví netradičního formátu 4 vs. 4, která si za poslední dva roky vydobyla příznivé ohlasy a přilákala špičkové hráče ze třech kontinentů. Česká náklonnost k dynamickým týmovým sportům a vhodná infrastruktura tak vyústily v adaptaci a vznik specifického herního stylu, který snese konfrontaci i s podstatně
silnějšími soupeři. Atraktivní podívanou slibuje hra založená na přesné rozehrávce, rychlých přechodech do útoku, udržování konstantního flow a samozřejmě bouřlivé domácí prostředí.

Rostoucí popularitu a herní výkonnost se v mezinárodní konkurenci chystají potvrdit hned čtyři české týmy. V předchozích dvou letech vítězství domácím hráčům vždy uniklo o vlásek – v roce 2015 stříbrná pozice, vloni bronz. Dosavadní letošní výsledky však opravňují k ambicím na premiérové ovládnutí domácího podniku. Nebude to však snadné. V zahraničních týmech se nachází aktuální vicemistr Evropy Tim Schlenker z Norimberku, národní šampióni z Polska, Rakouska a kompletní reprezentace z Austrálie.

Česká vrcholová bike polo událost se bude odehrávat na Stadionu Mládeže u plynojemu Palmovka po celý víkend. Rozhodující zápasy play-off budou na pořadu dne v neděli odpoledne.

Co je bike polo?

Bike polo je dynamicky rozvíjející se městský sport, který se zrodil v Seattlu v roce 1998 mezi místními ortodoxními cyklokurýry, kteří hledali další důvod proč nesesednout ze sedla. Od té doby prochází bike polo bouřlivým vývojem z počáteční kratochvíle po dnešní respektovanou disciplínu se sedmi světovými šampionáty na kontě. Etablovanou disciplínou je kromě severní Ameriky v Mexiku, Chile, Japonsku, Austrálii, ve Francii, ve Velké Británii a stává se fenoménem i v sousedním Německu a Polsku.

Ačkoli hardcourt bike polo (jak zní oficiální název) konotace s gentlemanskou koňskou variantou nezapře, urban varianta na tvrdém povrchu má s povýšenou kulturou pramálo společného. Bike polo je sice kontaktní sport, ale agresivita nemá v propracovaných pravidlech místo. Tak jako se bike polo hraje na ohraničeném dvorci, stejně tak zůstává kontakt v mantinelech racionálního použití – pouze tím se stává výhodou. Hra začíná rozstřelem ze středu hřiště, kterým časomíru spustí vybraní hráči z každého družstva. Základním pravidlem je udržet se na kole. V opačném případě se jezdec ocitne dočasně mimo hru a musí neprodleně absolvovat trestnou zajížďku ke středu jednoho ze dvou bočních mantinelů. Pálky jsou svou konstrukcí uzpůsobeny ne pouze k tvrdému odpalu, ale k jemnému manévrování v jinak velmi rychlé hře plné taktických bloků, přesných nahrávek i chytrých střel. Stroj na první pohled připomíná klasické jízdní kolo. Až na ten druhý je patrná pouze přední brzda a jeden převod.
Kombinace dovedností hned z několika sportovních disciplín v jedné je právě ten element, který s vášní sdílí hráči a hráčky (bike polo nemá rozlišenou dámskou a pánskou kategorii) při přátelských kláních doma nebo na soutěživějších turnajích na druhém konci světa.

Celosvětová struktura je tvořena díky sociálním sítím propojenými avšak autonomními buňkami, které ve svých působištích vytváří podmínky pro vlastní růst. Být hráčem znamená být také průkopníkem, dobrovolníkem, členem subkultury, hledat a nacházet radost v pohybu na kole a v týmové hře.

Historie a tradice bike polo v Praze

Do Prahy se bike polo dostalo už v roce 2009, kdy ji z budapešťského mistrovství světa v doručování zásilek (World Cycle Messenger Championship) přivezli nadšenci sdružující se ve vznikající fixed gear scéně. Bez potřebného zázemí a týmové jednoty tu však tento sport téměř zanikl. V roce 2012 si dal legendární Pavel práci a na ortofotomapě Prahy hledal vhodné plochy pro výstavu trvalého hřiště, aby následně kontaktoval jejich správce. Podařilo se mi získat plochu v areálu Sportovního klubu Oáza Praha v Krči a tím založil novodobou historii pražského klubu. Od roku 2013 se zástupci pražského klubu pravidelně účastní mezinárodních turnajů, kde získávají zkušenosti a čerpají inspiraci pro zlepšování vlastního herního stylu. Za poslední dva roky získal pražský klub pověst kolébky talentů, efektivního koučingu a komunitní pospolitosti založené na respektu, toleranci, porozumění a solidaritě.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další z rubriky

Státní vlajka na kole 4

U příležitosti blížícího se státního svátku přinášíme doplnění k naší standardní cyklistické etiketě na základě..více

Cykloobousměrkový zázrak v Petrovicích 11

07. 10. - Martin - Inspirace
Na přelomu let 2016 a 2017 došlo v malé čtvrti na jihovýchodě Prahy k něčemu,..více

Deset let s Šeříkovou ulicí 4

Od vzniku stránek Prahou na kole v roce 2008 jsme Šeříkovou ulici komentovali snad třicetkrát...více

Evropský týden mobility v Praze 26

Jako každý rok i letos čeká Prahu v druhé polovině září Evropský týden mobility (ETM)...více

Lucemburk podruhé – Praha budoucnosti? 3

V minulém článku o cyklistické infrastruktuře v Lucemburku jsem představil dvě nejchytlavější infrastrukturní stavby: lávku..více

Co nového v Lucemburku? 10

Lucemburk je město spojené s Prahou nejen historickými kořeny (slepý král Jan Lucemburský bývá také..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru