ofo vyšle v říjnu 300 kol na Prahu 7

ofo, jedna z prudce expandujících asijských bikesharingových služeb, vstupuje do Prahy. V pátek 22. září 2017 ji představil jeden ze zakladatelů v rámci Dne bez aut. ofo začne působit v Praze 7, kde bude pilotně v průběhu října nasazeno 300 kol. Služba má dle vyjádření společnosti podporu Městské části Praha 7 a zájem údajně projevilo i několik dalších městských částí. Do konce letošní cyklistické sezony bude v rámci testovacího provozu služba ofo zdarma.

ofo je podobně jako společnost Rekola bezstanicová služba. Kola jsou ale na rozdíl od Rekol vybavena automatickým zámkem s GPS. Není tak nutné jejich zamykání ke stojanům ani k jinému městskému mobiliáři. Vše je integrováno v chytrém zámku přímo na kole. Pro odemčení kola je ale potřeba mobilní telefon se systémem Android nebo iOS.

O společnosti ofo

ofo bylo založeno v roce 2014. Od té doby spojilo přes 10 milionů kol s 200 miliony uživatelů po celém světě. Působí ve 180 městech ve 13 zemích. Vytváří 25 milionů transakcí denně a celkově poskytlo více než 4 miliardy jízd.

ofo v červenci tohoto roku získalo 700 milionů dolarů (přes 15 miliard Kč) v investici, na níž se podílela Alibaba, Hony Capital a CITIC Private Equity.

Ukončení jízdy také nevyžaduje nalezení žádné specifické stanice pro umístění kola, stačí jej ponechat na kterémkoliv místě, kde neohrožuje provoz ani chodce. Kolo se při ukončení jízdy uzamkne a je k dispozici dalším zájemcům.

Jakub Ditrich z ekolo.cz, která aktivity ofo v Praze zajišťuje, říká: “Jsem rád, že se nám podařilo vedení ofo přesvědčit, aby do Prahy investovali. Původně měli v hledáčku spíše větší města v západní Evropě. Praha má však pro bikesharing velký potenciál. Praze ofo nabídlo, že jí pro účely dalšího zlepšování infrastruktury zdarma poskytne data o pohybu kol. Od začátku se věnujeme úzké spolupráci s městskými částmi a připravujeme velkou informační kampaň k používání sdílených kol, k bezpečnosti jízdy i k zamezení vandalizace kol v ulicích.

Poznatky ze zkušební jízdy

Redaktoři PNK měli možnost si kolo na Dni bez aut vyzkoušet. Co nás zaujalo?

  • Bezdušé pláště. Jezdí se nám na nich dobře a nepotřebují tak častou údržbu, ale u Rekol jejich zavedení vzbudilo začátkem sezóny vlnu negativních reakcí a nakonec je musela společnost částečně nahradit.
  • Velmi malý košík bez popruhů. Batoh standardní velikosti rozhodně nepojme, obzvláště pak na pražských kostkách.
  • Sedlo má velmi příjemný systém nastavování výšky. Maximální výška je ale velmi malá, člověk o výšce průměrného redaktora PNK (180 cm) se na kole již cítil nekomfortně.
  • Kolo má světla, blatníky, kryt řetězu, zvonek a třístupňovou přehazovačku v náboji.

Po zkušebním provozu na podzim plánuje ofo expanzi i do dalších pražských městských částí a navýšení počtu kol. Tarifní podmínky se samozřejmě ještě mohou změnit, ale zatím společnost uvádí předpoklad placení po půl hodině. 30 minut by mělo v budoucnu stát mezi 10 a 20 Kč. Mluví se i o nasazení elektrokol. Ta jsou teprve ve vývoji a mohla by se objevit nejdříve koncem roku 2018.

Konkurence na poli bikesharingu, společnost Rekola, pak hovoří o cyklistickém Uber-chaosu. Rekola varují, že nepřipravenost politiků se může obrátit proti chodcům i cyklistům. Vítek Ježek, zakladatel a CEO Rekol, novinku komentuje: „Čeští politici by si měli uvědomit, že v Číně nové startupy vedly nejen k větší dostupnosti kol, ale také začaly způsobovat zmatek v ulicích, překážet chodcům a vyvolávají celkový chaos. Politici by co nejdříve měli řešit zásadní otázky jako dostupné městské cyklostojany, kde mohou kola parkovat tak, aby nepřekážela – ať už se jedná o kola bikesharingová či kola soukromá. Napojení bikesharingu na MHD a regulatorní rámec, který zabrání chaosu, například stanoví podmínky odklízení poškozených kol apod.

Petra Kolínská (Trojkoalice, Zelení), náměstkyně primátorky hlavního města Prahy, ke startu služby říká: „Myslím, že to je skvělá příležitost pro Prahu. Podporuji všechny kroky, které ve městě vedou k ekologičtější dopravě. Věřím, že se Praze podaří nastavit s poskytovatelem služby takovou formu  spolupráce, která Pražanům přinese maximum výhod.“

Mohlo by vás také zajímat:

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: bikesharing

Komentáře - uzamčeny

  1. Paráda , uz se na ně těším. Jenom bych ještě chtěl vidět ceník.

Další z rubriky

Kabiny místo cyklostezek? Připomínky vznesla i Evropská komise 1

Minulý týden jsme Vás informovali o tom, že 2 miliardy evropských peněz z kovidového balíku..více

Trojská lávka na kole 3

Hlavní město má po necelých třech letech opět Trojskou lávku, která překonává Vltavu a spojuje..více

Sdílená elektrokola opět v Praze. Přiváží je dvě firmy najednou: Bolt a Lime 19

Naposledy v Praze fungovaly elektrokola Freebike česko-britské firmy Homeport. Firma po jedné sezóně ale z..více

Národní obousměrně a cykloobousměrka Na Perštýně 6

Národní třída mezi Jungmannovou a Spálenou je od 28. září 2020 obousměrná – jak pro..více

Cyklostezka Cholupice – Dolní Břežany byla z většiny dokončena 11

V těchto dnech byla z většiny dokončena cyklostezka spojující Cholupice (Praha 12) a Dolní Břežany..více

Nákladní kola budou mít v Praze vlastní mikrodepo 32

Praha připravuje vlastní mikrodepo pro městskou logistiku realizovanou na nákladních kolech. Ve středu 23. září..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru