Od neděle si můžete půjčit ofo na Praze 7

Od neděle 15. října lze na Praze 7 narazit na žlutá kola čínské společnosti ofo. O vstupu společnosti ofo na český trh jsme vás informovali v článku zde. V Česku ofo zastupuje Jakub Ditrich ze společnosti Ekolo.cz. Jedná se o bezstanicový systém sdílení kol, kola je tak možné vracet kamkoliv, kde nepřekážejí. K jejich vrácení není potřeba dokonce ani stojan, nebo zábradlí, znehybní se sama s pomocí integrovaného zámku.

Růžová Rekola tak na konci své běžné sezóny získávají novou žlutou konkurenci, která se zatím netváří, že by přes zimu plánovala provoz omezit, tak jak to dělávají Rekola. I když možnost konce sezóny vlivem počasí ofo také částečně naznačuje.

Zatím se každopádně půjčuje a vrací pouze v rámci Prahy 7, kde se české ofo rozhodlo spustit až do konce roku svůj bezplatný zkušební provoz. Pro výpůjčku je třeba vlastnit chytrý telefon s aplikací (pouze pro Android nebo iOS). První jízda by měla být zcela zdarma, pro druhou je již nutné zadat do aplikace číslo platební karty pro identifikaci. Všechny jízdy by ale zatím měly být bezplatné.

Na Řezáčově náměstí.

Ofo ve zveřejněném dopise vybízí uživatele k příkladnému chování: neměli by se pokoušet kola krást, zamykat vlastními zámky, nebo odvážet na soukromé pozemky nebo mimo zónu. Celkem zatím plánuje ofo nasadit na Prahu 7 zhruba 300 žlutých kol. Uvidíme, nakolik se systém osvědčí. Ofo slibuje zajišťovat systém redistribuce, zřídilo lokální telefonní infolinku a podepsalo s Prahou 7 memorandum (jeho text se nám zatím nepodařilo dohledat). Obyvatelé městské části jsou společností ofo vybízeni ke shovívavosti během zkušebního provozu.

Ofo v redakci brzy vyzkoušíme a přineseme podrobnější reportáž.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: bikesharing

Komentáře - uzamčeny

 1. Tak jsem to zkusil a moc daleko jsem nedojel. Tesil jsem se na prehazovacku, ale bohuzel, kolo je prilis male. Mam jako prumerny stredoevropan 180cm a sedlo bych potreboval skoro o 10cm vyse, coz uz je prilis. Tak 2-3cm jeste zvladnu na kratsi vzdalenost, ale toto uz je moc.
  Obavam se, ze toto soudruzi v Cine nedomysleli.
  Takze nastesti pro Rekola asi zustanou ruzovky pro pány a dámy presedlaji na zlute. Pro damy bude rozhodne plus prevodovka a take se zda kolo nepatrne lehci, nez Rekolo.
  Jinak pujceni pres QR kod je o dost rychlejsi nez u Rekol a vraceni uz lehci byt nemuze.

 2. Přidám pár čerstvých dojmů z prvních jízd:
  – odemykání a zamykání funguje skvěle, způsob vypůjčení je asi nejsnažší a nejspolehlivější z bikesharingů co jsem zkoušel
  – v aplikaci by se hodil mapový podklad s cyklostezkami (některý z cyklorenderů z Openstreetmap)
  – aplikace někdy nepočítá kilometry
  – košík je malý, batoh z něj při natřásání na pražské dlažbě snadno vypadne
  – ze tří zkoušených kol dvěma nesvítilo zadní světlo – buď mám velkou smůlu, nebo to chce doladit
  – přehazovačka je super, ale na pražské poměry mi přijde o stupeň posunutá – na nejtěžsí stupeň se to dá pěkně rozpálit i z kopce, ale v Praze mám strach touhle rychlostí na tomto typu kola jezdit. Naopak nejlehčí stupeň na ty opravdu drsné trháky nestačí. Přehazovačku bych posunul o stupeň k lehčím převodům – ubral nejtěžší a přidal ještě jeden lehčí. Ale vyjet ze Stromovky na Letnou na tom jde.
  – Množství kol a možnost zahodit je kdekoli je prostě famózní.
  Pokud se se Ofo rozleze po celé Praze ve stylu mnichovského Obike, myslím, že Rekola (jakkoli jim fandím) budou mít velký problém.

 3. A abych nezapomněl, způsob nastavení výšky sedla ve stylu kancelářské židle je prostě geniální!

 4. Na ofo kole se teda muze jezdit pouze po Praze 7?kdyz budu potrebovat do centra nebo naplavku tak dostanu pokutu nebo jak se to resi?dekuji za odpoved

 5. Jana: Jednalo se o zkušební podzimní provoz. Nyní ofo kola v Praze rozmístěny nejsou a připravují oficiální start sezóny. Předpokládám, že již bude zóna mnohem větší než jen Praha 7.

Další z rubriky

Kabiny místo cyklostezek? Připomínky vznesla i Evropská komise 1

Minulý týden jsme Vás informovali o tom, že 2 miliardy evropských peněz z kovidového balíku..více

Trojská lávka na kole 3

Hlavní město má po necelých třech letech opět Trojskou lávku, která překonává Vltavu a spojuje..více

Sdílená elektrokola opět v Praze. Přiváží je dvě firmy najednou: Bolt a Lime 19

Naposledy v Praze fungovaly elektrokola Freebike česko-britské firmy Homeport. Firma po jedné sezóně ale z..více

Národní obousměrně a cykloobousměrka Na Perštýně 6

Národní třída mezi Jungmannovou a Spálenou je od 28. září 2020 obousměrná – jak pro..více

Cyklostezka Cholupice – Dolní Břežany byla z většiny dokončena 11

V těchto dnech byla z většiny dokončena cyklostezka spojující Cholupice (Praha 12) a Dolní Břežany..více

Nákladní kola budou mít v Praze vlastní mikrodepo 32

Praha připravuje vlastní mikrodepo pro městskou logistiku realizovanou na nákladních kolech. Ve středu 23. září..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru