Prahou na kole v roce 2017

Rok 2017 je již několik týdnů za námi, dovolte mi tedy před začátkem jara krátké ohlédnutí za uplynulým rokem z pohledu šéfredaktora. Zatímco rok 2016 se vyznačoval příchodem velkého počtu dobrovolníků, v roce 2017 se redakční tým zeštíhlil a tempo webu zvolnilo. Pro mě osobně se tak jednalo především o návrat k psaní vlastních textů – zpět od koordinace korektur a většího zástupu přispěvatelů.

Uplynulý rok nebyl příliš bohatý na větší realizace nové infrastruktury, které by bylo třeba projet a zrecenzovat, přesto ale nebyl výběr témat zcela v naší moci. Poměrně často jsme reagovali na různé aktuální kauzy. Velký prostor zabralo plánované omezení vjezdu cyklistů do pěších zón na Praze 1. K této kauze jsme vydali celkem neuvěřitelný počet 14 článků. Psali jsme ale třeba i o postoji Prahy 3 k cykloobousměrkám navržených magistrátem, o spadlé Trojské lávce nebo o sporu kolem ochranného cyklopruhu na Patočkově. Další vděčnou sérií článků bylo představování plánů pro cyklistickou dopravu v koncepčních materiálech IPRu nebo témata spojená nejdříve se soutěží na městský bikesharing a poté se vstupem nových hráčů na trh bezstanicového sdílení kol.

Co se klasických návodů týče, zde již bylo za historii webu ze základních rad publikováno téměř vše, co publikováno být mohlo. Nové články se tak věnovaly poměrně specifickým tématům, jako třeba kličkování konkrétními lokalitami, jízdě v těhotenství nebo zimním plášťům s hřeby. To samé postihlo i analytičtěji pojaté příspěvky, kdy jsme psali o takových bizarnostech (myšleno pozitivně), jako je pro cyklisty příjemná šířka tramvajových kolejnic a ideální ztvárnění svodidel podél cyklostezky.

Třemi nejčtennějšími články loňského roku se staly příspěvky pojednávající o bikesharingu. Zlatou medaili vyhrává článek ofo vyšle v říjnu 300 kol na Prahu 7, stříbrnou článek Od neděle si můžete půjčit ofo na Praze 7 a bronz pak příspěvek Nová Rekola: obří košík, GPS a skvělé blatníky.

Stále platí, že web tvoří kromě redakce také z velké části řada aktivních spolupracovníků, dobrovolníků a čtenářů, kteří nám posílají tipy na témata článků, zasílají fotografie, informace o uzavírkách, pomáhají s mapou. K podpoře těchto aktivit jsme v loňském roce například začali pořádat nepravidelný cyklistický mapathon, kde se snažíme zájemcům přiblížit problematiku mapování v OpenStreetMap tak, aby každý mohl cyklistické mapy a aplikace zlepšovat sám.
Uvítáme ale i lidi se zkušeností s cyklistickou dopravou, kteří by se chtěli přidat na stálo do řad redakce. Ať již spolupracovat na našich klasických tématech, nebo se třeba věnovat nějaké vlastní oblasti zájmu. Náš obsah do velké míry zavisí na zájmech redaktorů. Naše dveře jsou otevřeny a přivítáme jak autory zpráv, rozhovorů, návodů nebo recenzí, tak i lidi, kteří by do článků rádi fotili ilustrační fotografie či točili videa.

Stránky webu mají za uplynulý rok 138 981 návštěv od 76 415 uživatelů, celkem 250 099 shlédnutí. Mapa měla 109 471 návštěv od 73 778 uživatelů.


A na závěr: pokud se vám zdá, že jsme v posledních týdnech o něco méně aktivní, pak to má dobrý důvod, jelikož na jaro připravujeme jeden větší projekt. Zatím si to ale ponecháme jako takové drobné překvapení.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře - uzamčeny

Další z rubriky

Praktické trasy v cyklomapě Prahou na kole 13

Cyklomapa Prahou na kole nabízí v Praze řadu praktických průjezdů po neznačených trasách. V srpnu..více

Ohlédnutí za jarem s cyklistickými mapathony 7

Letos na jaře proběhly další tři cyklistické mapathony. Nutno podotknout, že účast postupně slibně rostla...více

Hospodaření Prahou na kole v roce 2018 1

Již několikátým rokem představujeme podrobně naše hospodaření z loňského roku. Chceme o hospodaření našeho webu..více

Cyklistický mapathon pro začátečníky 1

Další setkání nad cyklistickými mapami se blíží. Cyklistický mapathon je naplánován na 25. června v..více

Informační leták pro městské cyklisty a cyklistky 1

Po dvou a půl letech vydáváme aktualizovanou verzi našeho letáku pro nováčky v sedle. Leták..více

Novinky v mapě a další mapathon 14

Cyklistická mapa Prahou na kole letos oslaví 14. narozeniny. Historie mapy je již docela dlouhá,..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru