Co chystají městské části: Praha 1

Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje cyklistické dopravy v začínajícím volebním období. Obdržené odpovědi budeme průběžně uveřejňovat. Za Prahu 1 nám odpověděl radní pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě).

Redakce (Red.): Pokud vím, tak vaše městská část nemá generel rozvoje cyklistické dopravy. Plánujete takový dokument zadat, nebo budete koncepční rozvoj cyklodopravy řešit jiným způsobem?

David Skála (DS): Tento dokument bude dříve či později nutný nejen pro samotný rozvoj a zajištění infrastruktury pro provoz jízdních kol, ale též z hlediska koordinací s akcemi jiných subjektů v území Prahy 1 a v návaznostech na okolí. V tuto chvíli (březen 2019) ještě zadán není.

Red.: Jsou nějaká cykloopatření, která připravovala předchozí radnice a v jejichž přípravě nyní pokračujete? Zrušili nebo odložili jste některé připravované akce?

DS: Žádná cykloopatření jsme nepřebírali, jelikož žádná v přípravě nebyla.

Red.: Jaká zlepšení pro jízdu na kole na území městské části připravujete? Chystáte nové cykloobousměrky, legalizace průjezdů nebo cyklostezky? Kdy dojde na jejich realizaci?

DS: Během února a března se postupně objevují na úřední desce MČ Praha 1 opatření obecné povahy v podobě zobousměrnění provozu jízdních kol (Josefská, Mostecká, Lázeňská + průjezd z Dražického nám. do Mostecké a dále část ul. Široká, Dlouhá, Dušní, Jungmannova, Veleslavínova a Lannova – Barvířská, což jsou vybrané úseky dle původně zneplatněného opatření obecné povahy, kterým byl omezen provoz kol v centru a toto byly tzv. objízdné trasy).

Do léta připravujeme další sadu cykloobousměrek (cca 9 ks vč. ul. Šeříková) a první sadu stojanových hnízd (Malostranské nám, Staroměstské nám., Václavské nám.). Pokračuje příprava podjezdu Mánesova mostu v koordinaci s průjezdem přes park u Cihelné ulice. Další úpravy budou navazovat.
Zčásti je již zlegalizován i pohyb ve Vrchlického sadech s návazností do ul. Opletalova.

Red.: Na Praze 1 je řada problémových míst pro jízdu na kole. Velké debaty se vedly kolem průjezdů přes pěší zóny v centru. Dočkají se cyklisté i chodci nějakého dočasného řešení už v této sezóně? Kde bude průjezd na kole zachován, a kde budou cyklisté muset vést kolo?

DS: Omezení provozu jízdních kol se nevyhneme pouze v Celetné v úseku od Ovocného trhu na Staroměstské náměstí. Současně chceme posílit objízdné trasy (např. průjezd Prašnou bránou, zobousměrnění části Celetné k Ovocnému trhu atd.). Např. průjezd kolem sv. Mikuláše je zčásti závislý na rozsahu zahrádek, jejichž prostorová redukce se též řeší. Díky špatným zkušenostem bude do centra zamezen vjezd pivních kol, což je z pohledu MČ opatření přeshraniční, a tak je řešeno na úrovni magistrátu hl. m. Prahy. Opět díky špatným zkušenostem chceme omezit provoz všech možných elektrovozítek, především elektroskůtrů, které jsou mylně považovány za elektrokloběžky.

Red.: Pěší zóny ale nejsou pro cyklisty tím nejnebezpečnějším místem. Tím je Smetanovo nábřeží, s dvacítkou evidovaných nehod s účastí cyklisty od roku 2007. Jak hodláte nebezpečný průjezd přes Smetanovo nábřeží řešit?

DS: Opatření na Smetanově nábřeží nezáleží jen na MČ Praha 1. Je nezbytné najít shodu se zástupci MHMP, neboť komunikace spadá do jejich kompetence. Zatím chystáme úpravy zastávek veřejné dopravy, které mají pomoci efektu dopravního zklidnění.

Red.: V sezóně 2019 se očekává nástup dalších bikesharingových společností. Jak s nimi vyjednáváte?

DS: Aktivně. Snažíme se i přes jisté problémy spatřovat spíše pozitivní, než-li negativní důvody pro existenci těchto možností pohybu po Praze. Provozovatelé mají motivovat uživatele jejich zařízení k takovému chování, které zajistí tomuto systému další existenci. Potřebujeme jasně definovat pravidla. Bikesharingové společnosti se budou nuceny podílet na osvětových kampaních. My naopak chceme pomoci s vytvořením zázemí, nejlépe v podobě vymezení prostor pro parkování, která budou zčásti virtuální a zčásti vymezena klasickými stojany pro kola, která se uzamykají běžným způsobem. Chceme vytvořit jednoduchý manuál pro tvorbu takových míst. Každopádně ale platí, že žádná kola ani koloběžky nemají na chodnících co dělat, a to včetně parkování v průchozích prostorech, natož pak ve vodicích liniích pro nevidomé.

Red.: Jak jinak hodláte zlepšovat na vaší městské části podmínky pro jízdu na kole?

DS: Viz výše… umístění nových stojanů, zavedení a obnovení cykloobousměrek. Celkově pozitivnější přístup k tomuto způsobu dopravy.

Red.: Děkujeme za rozhovor

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Cit:“Každopádně ale platí, že žádná kola ani koloběžky nemají na chodnících co dělat“
  – rad bych podotkl, ze tomu tak neni, i zakon mysli na male deti, ktere se na chodniku na kole a kolobezce pohybovat mohou.

 2. Dobré zprávy, opatření která určitě udělají jízdu centrem pohodlnější. Jsou to ale celkem kosmetické změny. To co doopravdy lidi přiláká na kolo bude bezpečná chráněná alternativa k rušným ulicím a i ty se snad na Praze 1 časem objeví.

 3. Očekával bych ještě něco o zónách 30, humanizace (rozuměj pěšozonizaci) Smetanova nábřeží, kultivace Opletalova/Hybernská, kostky U Lužického semináře, Vodičkova i jinde….

 4. @ Martin
  – souhlasím, chráněná a separovaná. Důležité ale také je, aby stezka pro cyklisty byla budována stejně jako pro auta ve smyslu, že nemusím kličkovat jak při slalomu skrz ulice, ale minimálně hlavní tepny jsou přímé, sjízdné vždy a vším atd. Bohužel v Praze se spousta stezek klikatí uličkami s nevalným povrchem a zejména kola s úzkými plášti mají problém takovou trasu sjet.

  @ Zbyněk
  – Smetanovo nábřeží by mělo být celé zcela uzavřené pro IAD, bohužel město se pořád vymlouvá na nedokončený městský okruh. Každý se bojí udělat jakékoliv razantní rozhodnutí proti IAD. Přitom když MHD stávkovalo, bylo okolí Vltavy doslova přeplněno koloběžkami, běžci, koly atd. a paradoxně z obavy zácpy skoro žádné auto a lidé se do práce taky dostali…

  VŠEM
  – nevím, kam to napsat, ale často se řeší bezpečnost kol a že se kradou na ulici. Ano, toto riziko je a proto se do kola pro městskou cyklistiku doporučuje investovat co nejméně. Řešením může být získání kola například touto cestou https://edesky.cz/dokument/2805799. Ale nemám s tím zkušenost vůbec, já tahám stará kola z garáží nebo přes jiné portály… Bohužel tady nevidím fotky daných kol, musím jít někam do skladu na prohlídku… Máte někdo zkušenosti?

 5. Zbyněk , pěšonizace toho se nejvíc bojí pražský cyklista :)

 6. Vám PC leží v žaludku. Radši bych se tady omezil na věcnou diskuzi. Narážky na neduhy „celebrit“ si můžeme nechat někam do putyky. :-)

 7. Pavel Mašek:
  „Přitom když MHD stávkovalo, bylo okolí Vltavy doslova přeplněno koloběžkami, běžci, koly atd. a paradoxně z obavy zácpy skoro žádné auto a lidé se do práce taky dostali…“
  A neblo třeba těch co se dopravovali do práce výrazně méně? Celkem dost lidí si na stávku raději bralo dovolenou…

 8. @a-b-c
  – jojo, hodně lidí si určitě vzalo dovolenou, nepopírám :-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Další z rubriky

Florenc má nové přechody i cyklopruhy 8

02. 12. - Martin - Zprávy
Tento listopad došlo k rekonstrukci světelné křižovatky ulic Ke Štvanici a Křižíkova mezi autobusovým nádražím..více

Smíchov má přes kilometr nových cyklopruhů. Kdy přibudou další? 16

25. 11. - Martin - Zprávy
Praha 5 získala v listopadu 2019 nové ochranné pruhy pro cyklisty. Přibližně 1300 metrů jich..více

Cykloboxy na Praze 10 skončily 18

Příběh cykloboxů pro individuální uschování kol v desáté městské části se po dvou letech provozu..více

Patočkova: ochranné cyklopruhy u střešovické vozovny 10

Na rozhraní ulic Patočkova a Milady Horákové u zastávek tramvají Vozovna Střešovice vznikly na konci..více

Cyklomagistrála na Hlávkově mostě? Zatím jen apel na řidiče 31

Zhruba třicet lidí se ve čtvrtek 26. září účastnilo happeningu „Otevíračka cyklomagistrály“ pořádaného kolektivem Bike..více

Cyklostojany ve vozovce 2

Cyklostojany umisťované ve vozovce. V jiných městech a zemích běžná praxe, v Praze po dlouhou..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • vlákno: Ochranné cyklopruhy na Mariánských hradbách

  V rámci pouhé opravy povrchu se podle fotek dosáhlo slušného výsledku. Ideální řešení je ale opravdu obousměrná cyklostezka, místa je…

 • újezďák: Skončeme závodění s auty

  Nevím jestli jsem rozuměl, ale rozhodně si nemyslím, že lidé " závodící na cyklostezkách" mají nastartované ze silnice od aut…

 • VencaM: Skončeme závodění s auty

  Zdravím vás z jiného světa. Popadl jsem svoji skládačku a vyrazil na advent do Vídně. S auty v provozu jsem…

webdesign by 2046
↑ nahoru