Duo cyklodílen na Štvanici

Na pražském ostrově Štvanice v objektu klubu Fuchs 2 se zabydlely dvě cyklodílny. Jednak projekt Bike Kitchen Praha, o kterém jsme informovali již v květnu, a poté se sem ze Žižkova přesunul bar a dílna Bike Jesus. Na ostrov jsme se vyrazili podívat, abychom obě dílny s komunitním nádechem zachytili očima redakčního foťáku.

Na ostrov se dostanete snadno – vede sem pohodlná chodníková stezka spojující Prahu 7 s cyklotrasou A2 a centrem města. Uprostřed Hlávkova mostu stačí u klubu Fuchs 2 sesednout a v zadní části budovy dole na ostrově najdete obě dílny již lehko.

Dílny spustily svůj ostrý provoz přes léto. Bike Jesus netřeba příliš představovat, jedná se o bajkazylovou pražskou stálici. Vznik Bike Kitchen v Praze je ale novinkou. Jedná se o komunitní dílnu, kde se za opravy nic neplatí, respektive vše je necháno na dobrovolném příspěvku. Jak píší komunitní pravidla: „Ceny za jídlo, pití a materiál jsou doporučené – budeme rádi pokud dáš víc. Pokud peníze nemáš, je to taky v pohodě.“ V úterý a čtvrtky večer (18:00 – 20:30) tu bývají přítomni zkušení mechanici a kdokoliv si může v tento čas svoje kolo přijet opravit. Pracovat na něm musíte sami, rádi vám ale poradí s čímkoliv, s čím byste si nebyli jistí. A v dílně je samozřejmě k dispozici široké spektrum potřebného nářadí.

Bike Kitchen na Štvanici.

Je možné, že se časem provoz rozšíří, vše ale záleží na tom, jak se bude komunitě dařit. Bike Kitchen Praha funguje na dobrovolné bázi. Kromě oprav tu samozřejmě funguje i drobné občerstvení. Z dobrovolných příspěvků se plní lednice pitím a v otevírací době je připravováno veganské občerstvení. Zapojit se může kdokoliv. Bike Kitchen Praha se řídí nehierarchickým principem a o všem se rozhoduje kolektivně.

Bike Jesus na stejném místě.

Pražská Bike Kitchen je inspirována podobnými zahraničími projekty. Impuls ke vzniku té pražské ale přišel z Brna, kde funguje již řadu let. I v Brně Bike Kitchen funguje kousek od Bajkazylu a jejich spolupráce by měla i v Praze vypadat obdobně. Zatímco Bajkazyl je cílený na náročnější zakázky a stavby, Bike Kitchen cílí na jednoduché opravy. Jednodušší opravy tak Bajkazyl směřuje do Bike Kitchen, naopak náročné věci v Bike Kitchen rádi přenechají sousední profi dílně.

Na komunitní cyklodílnu dohlíží cyklopes Karel.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Další z rubriky

Státní vlajka na kole 4

U příležitosti blížícího se státního svátku přinášíme doplnění k naší standardní cyklistické etiketě na základě..více

Cykloobousměrkový zázrak v Petrovicích 11

07. 10. - Martin - Inspirace
Na přelomu let 2016 a 2017 došlo v malé čtvrti na jihovýchodě Prahy k něčemu,..více

Deset let s Šeříkovou ulicí 4

Od vzniku stránek Prahou na kole v roce 2008 jsme Šeříkovou ulici komentovali snad třicetkrát...více

Evropský týden mobility v Praze 26

Jako každý rok i letos čeká Prahu v druhé polovině září Evropský týden mobility (ETM)...více

Lucemburk podruhé – Praha budoucnosti? 3

V minulém článku o cyklistické infrastruktuře v Lucemburku jsem představil dvě nejchytlavější infrastrukturní stavby: lávku..více

Co nového v Lucemburku? 10

Lucemburk je město spojené s Prahou nejen historickými kořeny (slepý král Jan Lucemburský bývá také..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru