Nejdelší cyklopruh Prahy? Fotoreportáž z Novodvorské

Letošní jaro byla dokončena třetí a poslední etapa rekonstrukce Novodvorské ulice na Praze 4. Téměř celá městská třída má díky tomu téměř v celé délce opatření pro cyklisty, bezpečnější průchody pro pěší i přehlednější značení pro auta. Pojďte se s novou podobou Novodvorské seznámit ve fotoreportáži.

Novodvorská má v severní části cyklopruhy už od roku 2013, zde jejich dnešní, poněkud vybledlý stav

Pruhy pro cyklisty z letoška jsou zářivější, o něco širší. Ale občas v nich parkují auta.

Jezdí na nich starší,

ale i mladší.

novodvorska-cyklopruhy z roku 2020-mapa

Jak si můžete všimnout i na naší mapě, opatření je poměrně souvislé – cyklopruhy chybí jen kolem kruhových objezdů

Průjezd je plynulý, cyklista či cyklistka se cítí poměrně bezpečně – a to i díky poměrně nízkému provozu na Novodvorské

Podél ulice vedou chodníky se šířkou 4 až 5 metrů – je škoda, že nedošlo k jejich legalizaci pro jízdu na kole. Šlo by o ideální možnost pro rodiny s dětmi.

Každopádně i v ulici mají cyklopruhy dostatečnou šířku – člověk se pohodlně vyhne dveřní zóně aut z nového podélného parkování.

Před kruhovým objezdem je člověk na kole bezpečně doveden do prostředního pruhu, aby mohl pokračovat na kruhový objezd – aby se nemusel nebezpečně řadit doleva sám

Před kruhovým objezdem přichází řada navádějících cyklopiktogramů. Jde o zastaralé řešení, kdyby projekt vznikal dnes, namaluje se zde ochranný cyklopruh.

Stejně to mohlo být u autobusových zastávek.

Věděli jste, že Novodvorská se tak s délkou 7 km stala nejdelším pražským souvislým koridorem s cyklopruhem, resp. cyklo řešením v provozu? Předčila tak ulice Vršovická a V Olšinách.

I tady se ukazuje, že souvislé bezpečné opatření přitahuje nové cyklisty. Své mouchy to ale stále má – desítky metrů před světelnými křižovatkami cyklopruh náhle mizí. Důvodem toho je, že zde byla opatření projektována ještě před rokem 2013, kdy ještě neexistovaly ochranné cyklopruhy. Ty dnes vedení až do křižovatky bez tolika prostoru umožňují.

novodvorska-vyrez-mapa

Novodvorská je teď v naší mapě takový „červený had“, který ale stále vyčkává na to, až ho budou následovat další ulice Prahy 4 – v jejich drtivé většině totiž jakékoliv cykloopatření chybí

Čtěte dál: náš článek z roku 2013, když na Novodvorské vznikly první cyklopruhy. Zde si prohlédněte celé opatření v mapě.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Komentáře - uzamčeny

 1. Pěkná reportáž, když se okrajově zmínila Vršovická, tak doufám, že po rekonstrukci mostů u nádraží Vršovice ze strany SŽ(DC) obnoví TSK dopravní značení. Konkrétně úsek Vršovická (Otakarova) od křižovatky s ulicí Na Zámecké po křižovatku s ulicí U Vršovického nádraží. Zde již cyklopruh prakticky zmizel.

 2. Vznik takového koridoru na Praze 4 v ul. Na Pankráci/Budějovická (až po × s ul. Jihlavská) by taky nebyl na škodu. Místa je tam na to dost i při zachování současného uspořádání jízdních pruhů :-)

 3. Bydlím na jihu Prahy a myslím, že z nohou, kola i auta mám poměrně dobře zmonitorováno i bez tvrdých dat, kde je jaký provoz, kde je jaké opatření…. Hned jak jsem to viděl, nechtěl jsem věřit, že na čtyřce toto vzniklo v této ulici. Kéž by na Opatovské, Chillské, Turkové atd toto bylo taky :-(

  Po Novodvorské jsem jel nedávno autem a musím uznat, že jako řidiči auta mi nechybělo vůbec žádné místo, při křížení pruhu jsem byl rád, že přejíždím červený pruh – automaticky mě to nutí dávat si více pozor na slepý bod. Doprava i přes vzniklou novou zástavbu na Libuši je na této ulici oproti vedlejší Štúrově nebo Libušské o několik levelů níže, o Vídeňské nemluvě, parkovací pruhy jsou zpravidla téměř prázdné (proto tu byla šance udělat separovanou stezku- aspoň mimo úsek u Domyna), auta tu nijak netúrují a pro cyklistu je to opravdu dobrá spojka od Písnice/Libuše až k Plaze, odkud je to k řece kousek – škoda jen, že tam chybí napojení za Plazou na páteřku, na sjezdu od Plazy do Braníka to bezpečné není vůbec, i když pruh nahoru vede skoro od benzínky. Tuto ulici budu rád využívat ještě víc. A co víc, ulice vede kolem pracáku Prahy 4, takže je na čase udělat tam pořádný stojan, než ten, ke kterému si klienti váží tašky na kolečkách.

 4. Na krizeni Novodvorske s Durychovou doslo nedavno k rekonstrukci kulataku a teprve ted tam doplnuji znacky na zem (piktogramy, obrazky kola). Problem je v tom, ze ty nove znacky delaji hodne plasticke. Na silnicce je to neprijemne a nuti to jezdit mimo znacky. Doufam, ze se to takhle nebude delat vsude, nutilo by to jezdit bud tesne u aut s rizikem dooringu nebo pak uplne mimo pruh.

 5. Jezdí se tam pěkně, ale mouchu to má při nájezdu na kulaťák, kde řada pikťáků sleduje pravý okraj pruhu. Nejradši bych aby pikťáky těsně před kulaťákem navedly na střed pruhu aby nemohlo dojít k předjíždění a následnému pravému háku.

 6. Jsem tam včera šel a zapomněl se podívat, jak plastické jsou ty piktogramy. Nemá někdo info, jestli nejsou už oježděné?

 7. PM: Nejsou oježděné a nepočítám, že kdy budou, to se dřív rozpadne okolní asfalt. Drncá to hlavně v VCP, kde jsou dvě vrstvy, dole červená, nahoře bílá. Původní úseky z 2013 mají loga kola úplně v rovině s asfaltem a viditelné jsou dodnes dobře. Snad si to TSK bude u dalších akcí hlídat. Naštěstí tam kde jezdívám nejvíc se dá plastickým logům bezpečně vyhnout aniž bych vyjel z cyklopruhu.

Další z rubriky

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce :)

Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část..více

Modernizace stanice Opatov :)

08. 01. - Pavel Mašek - Zprávy
Dlouho trvající modernizace zastávky Opatov je téměř u konce, podívejme se, jak se změnila. Nové..více

Nový cyklopřejezd Blanická / Francouzská – Uruguayská 19

V rámci obnovy světelné signalizace na křižovatce ulic Blanická, Francouzská a Uruguayská na Praze 2..více

Úprava pražských náplavek 4

TSK Praha na podzim 2020 začala dokončovat předláždění pražských náplavek v chybějících úsecích. Konkrétně se..více

Prodloužená cyklostezka podél ulice Červeňanského 7

Letos došlo k prodloužení cyklostezky podél ulice Červeňanského, nacházející se na sídlišti Velká Ohrada poblíž..více

Modernizované autobusové nádraží v Benešově: nové cykloboxy 10

V šestnáctitisícovém Benešově jihovýchodně od Prahy začal 13. prosince 2020 sloužit modernizovaný autobusový terminál. Akce..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru