Francouzský štáb přivezl do Prahy cykloobousměrku

V centru Prahy, u Nové radnice se tento týden objevila nová cykloobousměrka. A to velmi netradiční. Dopravní značení totiž vzniklo v rámci natáčení francouzského filmu. Štáb si s sebou přivezl dodatkovou tabulku „sauf velos“ tedy „mimo kol“, se kterou se běžně setkáme v ulicích francouzských měst – umožňuje totiž obousměrný průjezd lidí na kole v jednosměrkách.

S nadsázkou se dá říct, že Praze chybí k napodobení  francouzských měst cykloobousměrky. Zatímco ve městech jako Paříž, Štrasburk, Marseille či Bordeaux cykloobousměrky fungují téměř všude – a plošně, v Praze vznikají jen velmi pomalým tempem. Většinou navíc vznikají jen po malých kouscích, v rámci značení cyklotras – a jejich vzniku mnohdy předchází přehnaná opatrnost a někdy nepodložené pochybnosti o bezpečnosti.

– A to i přes mnohé výzkumy i data z pražských ulic a rozsudky soudů, které jednoznačně mluví o bezpečnosti těchto opatření a pozitivním vlivu na dopravu po městě. Cykloobousměrky zkracují cesty, mnohdy zaručují bezpečnější a rychlejší průjezd městem či vyhnutí se hlavním tahům. Podrobnější vysvětlení problematiky nabízí náš fact-sheet.

Prošlo by toto v Česku? Uzoučká cykloobousměrka v Štrasburku. Foto: Redakce PNK, M.Š.

Francouzský štáb vytváří cykloobousměrky, Praha 1 jednosměrky

Nová „francouzská cykloobousměrka“ v Platnéřské ulici u Nové radnice brzy zanikne a ulice se stane opět klasickou českou jednosměrkou.

Mírně smutným srovnáním může být fakt, že v druhé části Platnéřské ulice tento týden vznikla jednosměrka, která jedním směrem znemožňuje průjezd po značené cyklotrase A25. Má jít o dočasnou změnu, než se opraví zdejší zárubní zeď. Je otázka, jak dlouho toto dočasné opatření potrvá a jestli někdy zmizí. I zde mohla vzniknout cykloobousměrka – vozovka je poměrně široká a přehledná. Místo toho se jen ztížil průjezd cyklistů centrem města.

Na jedné straně nová francouzská cykloobousměrka, na druhé nová jednosměrka

Nejjednodušší opatření na podporu cyklodopravy

Je tak otázka, zda se Praha někdy dočká plošného zavedení cykloobousměrek. Budou někdy cedule „mimo kol“ také naším vývozním artiklem?

Zatímco dvě pražské čtvrti plošnou cykloobousměrnost už mají (Karlín, Petrovice) a Praha 7 ji realizuje, většina města v tomto směru zaspala. Přitom jde o jednu z nejjednodušších a nejlevnějších věcí, která se dá pro podporu udržitelné, levné a zdravé mobility udělat.

Mapa centra Prahy: hádejte, jakou barvou jsou jednosměrky a jakou cykloobousměrky.

Poměr cykloobousměrek a jednosměrek v centru Paříže

 

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

  1. Jen pozor, v Karlíně se soud zatím nikdy k meritu věci nedostal, vždy to bylo zastaveno už z procesních důvodů – byť myslím že ta skutková podstat je tam na té argumentaci nejsilnější. (jsem ten, kdo se soudí spolu s Auto*matem)

Další z rubriky

První Lego s cyklopruhem 7

Lidé několikrát kritizovali modely dánské hračkářské firmy Lego kvůli absenci cykloopatření v setech, které zahrnující..více

Tipy na dárky pro městské cyklisty a cyklistky 1

Rádi byste na Vánoce potěšili ve svém okolí někoho, kdo se pohybuje (nebo by se..více

Seminář k cyklonovele ve Sněmovně :)

Ve středu 3. 9. 2020 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář „Aktuálně k cyklonovele,“ na kterém..více

9 důvodů, proč jet do školy na kole 18

Začíná nový školní rok a v ulicích měst se znovu objeví studenti škol, kteří se..více

Cyklostezky postavené přímo s okruhem v Plzni 5

31. 07. - Václav Kříž - Inspirace
Plzeň je rozhodně víc než krajské město. Působí spíše jako velkoměsto. Chci vypíchnout příklad infrastruktury,..více

Seminář Data a cyklodoprava: rychlý výběr 4

V úterý 16. června proběhl v pražském CAMPu seminář Data a cyklodoprava, pořádaný Nadací Partnerství...více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

  • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

    @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

  • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

    Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

  • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

    V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru