Rekonstrukce křižovatky Ortenovo náměstí – U Uranie

Na konci listopadu byla dokončena rekonstrukce křižovatky ulic Komunardů a U Uranie na Ortenově náměstí. Došlo ke zlepšení podmínek pro pěší, cyklistická doprava získala nové propojky, přejezd, ochranné cyklopruhy i kousek cyklopiktokoridorů.

Celkový pohled na křižovatku: ochranné cyklopruhy, zkrácené přechody chráněné žluto-černými citybloky. Foto: Archie Liddell

Opatření pro cyklistickou dopravu

Pomocí legalizovaných chodníků a cyklopřejezdu došlo k povolení přejezdu mezi ulicemi Ortenovo náměstí / Komunardů a U Uranie. V zatáčce ulice Komunardů byl mezi tramvajovými kolejemi vyznačen cyklopiktogram, jenž upozorňuje na jízdu lidí na kole a upřesňuje jim trasu průjezdu. Další novinkou je protažení ochranných pruhů pro cyklisty v celé délce křižovatky U Uranie, ty částečně nahradily červeně podbarvený pruh vyhrazený. Krátký řadící cyklopruh též vznikl v ulici Přívozní.

Ulice Ortenovo náměstí s tramvajovou tratí. Rekonstrukce přinesla nový průjezd do ulice U Uranie. Foto: Archie Liddell

Dokumentace dopravního značení na rekonstruované křižovatce

Opatření pro pěší

Bezpečněji a rychleji se přes křižovatku dostanou také pěší. Došlo totiž k rozšíření chodníků a zkrácení přechodů. Pruhy pro automobilovou dopravu zůstávají v původním počtu.

Obrubníky naznačují, jak býval přechod pro chodce dlouhý. V tomto úseku je vidět koridor cyklistů od přejezdu přes ulici U Uranie. Foto: Archie Liddell

Legalizovaný průjezd mezi oběma ulicemi, v pozadí je Ortenovo náměstí. Foto: Archie Liddell  

Nový nájezd. Foto: Archie Liddell

Přechod pro chodce a přidružený přejezd pro cyklisty, umožňující cyklistické spojení mezi ulicemi Komunardů–Přívozní. Přejezd je jednosměrný, v opačném směru je předpokládán průjezd křižovatkou. Foto: Archie Liddell

Mohlo to být lepší?

Finální podoba křižovatky vykazuje znaky provizoria: černo-žluté citybloky jsou křiklavé a zbytečně vytvářejí v kombinaci s balisety vizuální smog. Estetičtější řešení by si ale vyžádalo stavební řešení, přičemž město dlouhodobě výrazné změny v křižovatkách ve prospěch pěší a cyklistické dopravy provádí v prvním sledu spíše levně a dočasně, tedy nestavebně. A teprve po jejich ozkoušení je případně definitivně potvrzuje stavebními změnami obrub a chodníků. Zástupci města se na dotaz redakce na estetickou stránku celé realizace vyjádřili tak, že brzy dojde k výměně části citybloků za jednobarevné, vizuálně přijatelnější.

Balisety, citybloky. Nešlo by ten vizuální smog omezit?

Druhou drobnou nepohodlnost může představovat přejezd pro cyklisty přidružený k přechodu pro chodce. Cyklisté mají vlastní vyhrazený koridor k přejezdu, sdílí ale světelnou signalizaci s pěšími a nemají vlastní tlačítko. Pro zmáčknutí tlačítka je tak nutno částečně vjet do prostoru vyhrazeného spíše pěším.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. Smarja co ten piktogram na kostkach ma znamenat? tTo mozna slouzi jako „pozor clovek na kole“, ale kdokoliv pri syslech snad pojede po tom asfaltovem pasu vedle. Ktery hodne chvalim, kdyz jsme tam pravidelne jezdil, vzdy jsem za nej byl moc vdecny.

 2. Za mě dobrý, zkusím si to projet. Pokud se to osvědčí a nedojde do té doby zase k nějakému myšlenkovému veletoči ohledně toho jak zpracovávat cyklo a pěší infrastrukturu, tak se to klidně může „odsmogovat“ postupně, když tam bude třeba do něčeho kopnout.

Další z rubriky

Cyklostezka na Rohanském ostrově získá asfalt. Rekonstrukce zamrzla na 2,5 roku :)

Pravobřežní cyklotrasa A2, vedoucí po cyklostezce na Rohanském ostrově a spojující Karlín a Libeň, získá..více

Cyklodepo v Praze prosperuje. Vedení města uvažuje o další lokaci :)

Pražské cyklodepo zhruba 64 dní po svém otevření hlásí výsledky. Za dva měsíce provozu odsud bylo..více

Londýňané si přejí snižování počtu aut v sousedstvích, ukázal průzkum :)

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal..více

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce :)

Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část..více

Modernizace stanice Opatov :)

08. 01. - Pavel Mašek - Zprávy
Dlouho trvající modernizace zastávky Opatov je téměř u konce, podívejme se, jak se změnila. Nové..více

Nový cyklopřejezd Blanická / Francouzská – Uruguayská 19

V rámci obnovy světelné signalizace na křižovatce ulic Blanická, Francouzská a Uruguayská na Praze 2..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru