Tři nové pražské cyklostezky, o kterých se nikde nepsalo

V nedávné době byly na území hlavního města otevřeny tři cyklostezky s celkovou délkou tři kilometry, o kterých se téměř nikde nepsalo. Které to jsou? Pojďme si je představit.

Na čistírně odpadní vody

V roce 2019 bylo dokončeno rozšíření Ústřední čistírny odpadní vody (ÚČOV) na Císařském ostrově. Vznikla „Nová vodní linka“, která je z části pokryta zelení a účelovými cestami, které protíná 500 metrů dlouhá stezka s červeným povrchem. Má dopravní režim pěší zóny s povoleným vjezdem cyklistů (max. rychlost je tedy omezena na 20 km/h). Nová stezka má význam především rekreační.

Nový areál ÚČOV, červeně je naznačená cyklostezka. Zdroj: Stavbaweb.cz

Letecký snímek nového areálu ÚČOV, vpravo výstavba Trojské lávky. Zdroj: Geoportál Praha

Kilometr cyklostezky v Kbelích

Na severovýchodě Prahy byla ve čtvrti Kbely na konci listopadu 2020 dokončena jeden kilometr dlouhá cyklostezka propojující ulice Hůlkova a Mladoboleslavská. Stezka s šířkou 3 metry a asfaltovým povrchem je také prvním krokem vzniku budoucího parku. Ten ponese název „Aerovka“ a bude ležet na území nynějšího pole mezi letišti Letňany a Kbely. Nová cyklostezka mimo jiné také součástí Svaté cesty z Prahy do Svaté Boleslavi.

V budoucnu má být cyklostezka rozšířena o nový parkový okruh, novou větev k metru Letňany, i o větev na druhou stranu do Kbel, kde naváže na nynější cyklostezku do Polaneckého ulice.

Mapa budoucího parku Aerovka, růžové jsou vyznačeny koridory historických cest, které mají být obnoveny. Nalevo metro Letňany, napravo Kbely. Zdroj: Kbely TV

Obyvatelé Kbel budou mít po dostavbě této cyklostezky dvě různé cesty, jak jet ke stanici metra Letňany na kole. Souvislá cyklostezka podél ulice Mladoboleslavská směrem na metro byla totiž dokončena již minulý rok. Cesta z centra Kbel na metro má 3,5 km a zabere něco přes 10 minut.

Cyklostezkový trojúhelník u Čakovic

V Čakovicích, nedaleko od Kbel, vznikla soustava přibližně 1,5 kilometru nových asfaltových cyklostezek. Jde o obnovené historické cesty, které vytváří v mapě dva pomyslné trojúhelníky. Podél cest byla vysazena stromořadí, součástí projektu je též nové dětské hřiště.

Stezky zatím plní hlavně rekreační účel, z hlediska cyklodopravy pouze částečně umožňují vyhnout se rušným silnicím při cestě z Čakovic do Myškovic nebo Ctěnic. Do budoucna má být postaven železniční most, který umožní napojení na cyklostezky do Kbel či do Letňan.

V mapě

Všechny tři uvedené nové cyklostezky naleznete již delší dobu u nás v mapě, kterou aktualizujeme denně. Přesnou lokaci cyklostezek zjistíte při kliknutí: Císařský ostrov, Kbely, Čakovice.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Další ze série: realizace

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. Odnikud nikam. Jako parkové cesty ok, ale nejsou to fakticky cyklostezky. Možná v budoucnu ty Čakovice, až se napojí na nové cesty někam k Letňanům.

 2. A co nová stezka A18 Sedlec-Suchdol? O té se taky nikde nepsalo. Štěrk a šotolina zrovna v prudkém svahu, proč? Jak dlouho to vydrží sjízdné?

 3. mirek: Dolní část A18 po ty vracečky je šotolinová, protože se to nestavělo jako cyklostezka, to tam „vzniklo“ jako přístupovka k něčemu bez povědomí lidi, co cyklo na městě řeší (cesty po Praze staví i jiné subjekty). Horní část je myslím asfaltová (aspoň doufám :-) ), to už byla akce cyklo.

 4. @Suchdol – horní část není asfaltová, je to vidět i na fotkách z TSK (je tam nějaká šotolina). Zatím jsme o tom nepsali, protože nejsou informace a nikdo z redaktorů tam nebyl. :-) Uvítáme, když někdo pošle fotky, včetně dopravního značení ap. Díky!

 5. V Čakovicích vždycky kroutím hlavou nad tím oplocením cyklostezky uprostřed pole. Tuší někdo jaký to má probůh důvod?

 6. Vratislav Filler: Nová horní část je právě taky štěrk, i když to byla městská cyklo akce v režii TSK. Zrovna ve svahu dost nevhodné.

 7. Blíží se nějak IPRem slibované zprůjezdnění ÚČOV? Stačilo by sundat značky „zákaz vstupu“…

 8. @újezďák – díky za informaci, nemáte přesnou lokaci (bod v Mapy.cz)? Podle těch fotek jsem ji nedokázal najít.

 9. Proč většina těchto projektů je degradována nějakým nesmyslem jako je pár metrů chybějícícho napojení viz. napojení stezky v Čakovicích na ulici Rýnská
  https://mapy.cz/s/joganazovu

  A těch věcí o kterých ste nepsali je více, jako třeba pruhy na ulici Veselská nebo úprava křižovatky Ďáblická x Střelničná x Vysočanská.

 10. mirek: K té cestě mezi Řeporyjemi a Holyní, to dělala městská část. Nebyla by fotka jaké je tam aktuální dopravní značení (B1, B11, něco jiného?).

 11. Také dotažená cyklostezka od točny busů v ulici Janského do ulice Tlumačovská, odkaz: https://mapy.cz/s/luvosanezo.

  Část stezky u depozitáře UPM existovala už dříve, nyní při rekonstrukci chodníků okolo a stavby nových parkovacích stání došlo i na ní. Vede celá po chodníku, červený povrch. Docela se hodí, protože se lze nyní vyhnout častým závodům s busem a auty v zádech. Akorát je dle mého názoru nájezd na ní od ulice Janského trošku o hubu (pro ty, co nemají horská kola), protože ve směru k ulici Karla Kryla, kde by se asi správně mělo přejet z ulice na onen chodník se stezkou, je nájezd připomínající spíš nějaký mini-obrubník. Při málo kolmém nájezdu mi přední kolo jednou lehce proklouzlo (a to mám horáka). Mohu v případě zájmu vyfotit a někomu poslat.

 12. Cesta ze Slivence do Řeporyjí není právě označená nijak (aspoň ne ze Slivence, z druhé strany netuším).
  Napojení této cesty k Holyni se taky plánuje – zaústí do ulice U Smolnic – ale tam se zatím nic neděje.

 13. Hubert: No v Letňanech vidím ve výstavbě pouze asi 100 metrů separované cyklostezky a chodníků na místě původní sdílené stezky.
  Tam se někde staví propojení cyklostezek odnikud nikam?

 14. @Štěpán Letňanské korzo se právě propojí s čakovickou stezkou, která má končit na Labské stezce.

 15. @Hubert Nemo Už dneska ta stezka propojuje ulici Beranových s lesoparkem a dál s Čakovicemi a Kbely. Lidé ji využívají. Je to jediná cesta z Letňan do lesoparku.

Další z rubriky

950 metrů nové cyklomagistrály na Praze 14 :)

Na Praze 14 byla slavnostně otevřena další část Severovýchodní cyklomagistrály, konkrétně etapa 6.4. Jde o..více

Cyklostezka na Rohanském ostrově získá asfalt. Rekonstrukce zamrzla na 2,5 roku :)

Pravobřežní cyklotrasa A2, vedoucí po cyklostezce na Rohanském ostrově a spojující Karlín a Libeň, získá..více

Cyklodepo v Praze prosperuje. Vedení města uvažuje o další lokaci :)

Pražské cyklodepo zhruba 64 dní po svém otevření hlásí výsledky. Za dva měsíce provozu odsud bylo..více

Londýňané si přejí snižování počtu aut v sousedstvích, ukázal průzkum :)

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal..více

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce :)

Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část..více

Modernizace stanice Opatov :)

08. 01. - Pavel Mašek - Zprávy
Dlouho trvající modernizace zastávky Opatov je téměř u konce, podívejme se, jak se změnila. Nové..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru