Londýňané si přejí snižování počtu aut v sousedstvích, ukázal průzkum

Londýňané chtějí opatření, která zvyšují bezpečnost dopravy a omezují počet aut ve městě. To ukázal průzkum, který nechal zpracovat britský magazín New Statesman, s cílem zjistit názory společnosti na zřizování LTN (low traffic neighbourhoods), sousedství s omezeným provozem aut, a také na rozšiřování mýta pro vjezd automobilů do města.

Dopravně zklidněná sousedství

LTN v praxi znamená omezení průjezdu aut určitými body, tak aby nebylo možná si cestu zkracovat přes klidná sousedství. Naopak, průchod chodců a průjezd kol, koloběžek či bruslařů zůstává neomezen. Cílem je zvýšit bezpečnost v ulicích, snížit znečištění a zatraktivnit pohyb městem bezmotorovým způsobem. Vytváří se tak bezpečnější síť klidných ulic, které jsou vzájemně propojené.

Snižování dopravy ve čtvrtích probíhá pomocí bodů, které nejsou průjezdné pro automobilovou dopravu. Foto: Jack Fifield, Wikipedia Commons

Mnoho zón LTN v Londýně i celém Spojeném království vzniklo v souvislosti s koronavirovou pandemií v roce 2020, jejich vznik totiž podpořila vláda v rámci boje s koronavirem.

Celkem 44 procent dotazovaných vyjádřilo podporu pro rozšiřování LTN, 21 % bylo proti. Dalších 27 % lidí vyloženě nepodporuje žádnou stranu a 9 % nevědělo jak odpovědět.

Foto: Jack Fifield, Wikipedia Commons

Mýto pro vjezd přespolních

Výzkum probíhal 13–14. ledna 2021, tedy ve dnech, kdy londýnský dopravní orgán Transport for London představil návrh poplatku 3,5 £ (103 Kč) za vjezd automobilů registrovaných mimo město do metropolitní oblasti Velký Londýn (ve které žije zhruba 9 milionů obyvatel).

Celkem 41 % dotázaných souhlasí se zavedením mýta pro mimolondýnská auta. 32 % s návrhem nesouhlasí. 20 % nepodporuje ani neodporuje a 6 % neví.

Výzkum také ukázal, že si Londýňané spojují slovo „LTN“ – dopravně zklidněná sousedství nejčastěji (69 procent) se slovem „životní prostředí“, 31 % lidí si s tímto slovem spojuje gentrifikaci.

Průzkum tedy ukázal, že je ve městě o něco více těch, kteří podporují snižování dopravní zátěže anglické metropole.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Další z rubriky

Brno spouští veřejnou půjčovnu nákladních kol :)

V Brně funguje od 15. února letošního roku půjčovna nákladních elektrokol. Jednotlivec či firma si..více

Nová lávka přes Bělehradskou zpřístupní Vinohrady cyklodopravě :)

Praha postaví lávku přes Bělehradskou ulici a propojí tak ulice Wenzigova a U Zvonařky na..více

Slovensko dá z fondu obnovy 2,5 miliardy na cyklodopravu :)

Státy Evropské unie nyní plánují vlastní Národní plány obnovy, které rozhodnou, kam půjdou evropské peníze..více

Rekola doplňují flotilu sdílenými kluzáky :)

Vzhledem k rekordní sněhové nadílce přišel bikesharing Rekola s dalším prostředkem sdílené mikromobility. Jsou jím..více

Poslanecká sněmovna: další návrhy u cyklistické novely :)

O připravované cyklistické novele zákona č. 361/2000 Sb. (o silničním provozu) jsme již vícekrát informovali..více

Dvě miliardy na cyklostezky? Nakonec nepadne ani koruna :)

V červenci roku 2020 přišla zpráva, že česká vláda dá z balíku React-EU dvě miliardy..více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

  • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

    @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

  • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

    Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

  • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

    V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru