První Lego s cyklopruhem

Lidé několikrát kritizovali modely dánské hračkářské firmy Lego kvůli absenci cykloopatření v setech, které zahrnující ulice. Nizozemský krajský radní prohlásil „existují Lego cyklisté, ale nemají kde jezdit“, „Pokud jste Nizozemec nebo Dán, jste zvyklý na cyklostezky“.

Apel na Lego v roce 2019. Zdroj: @fietsprofessor, Twitter

Lego modely City doposud zahrnovaly pouze prostor pro automobilovou, železniční či lodní dopravu. Cyklistická infrastruktura zde nebyla řešena vůbec. Chodníky Lego modelů se dokonce během let zmenšovaly, zatímco místo pro auta se rozšiřovalo. Z Lego modelů z 80. let je zřejmé, že zde dříve nějaký prostor pro cyklisty fungoval.

Auta ve stavebních Lego se stejně jako v realitě časem zvětšovala. Zdroj: @fietsprofessor, Twitter

Steeman prohlásil, že by Lego města měla reflektovat ulice, které budou podporovat všechny druhy dopravy, včetně té bezmotorové. Svůj apel vysvětloval tak, že už v raném věku může podoba hračky ovlivnit to, jak bude v budoucnu vnímat dopravu či bezpečné ulice.

Cyklopruh poprvé

Nyní dánská firma vydala set „Shopping Street“ tedy „Nákupní ulice“ který částečně reflektuje dnešní dánské ulice, co se dopravy týče. Nachází se zde prostor pro pěší, poměrně úzký cyklopruh dánského zbarvení, vozovka i přechod, který je chráněn zpomalovacími prahy. Stavebnice zahrnuje také nákladní kolo, cykloprodejnu, pekařství, závodní automobil i vůz pro údržbu městského osvětlení.

„Přelomový“ set. Zdroj: LEGO

Set, který je doporučen dětem od šesti let, vyjde na 69 Eur (v přepočtu 1800 Kč) a zahrnuje celkem 533 dílků.

Trend do budoucna?

Firma již na konci minulého roku změnila svůj přístup k silničním deskám, které se tak dají lépe spojovat či doplňovat o zpomalovací prahy a zahrnují také dopravní značky a osvětlení přechodů. Jiné sety ale cyklistická opatření neobsahují a není tak zatím zřejmé, zda je set „Shopping Street“ výjimkou či začátkem trendu.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Dočasně zamčené diskuze

Z důvodu budoucích změn našeho webu je od 16. ledna 2021 z technických důvodů plošně vypnuta možnost komentování na stávajícím webu. Na sociálních sítích můžete komentovat i nadále. S komentáři se opět setkáte na nové verzi webu, která se intenzivně připravuje. Za vzniklé obtíže se omlouváme.

Komentáře - uzamčeny

 1. No je to krok vpřed. jenom cit: „…už v raném věku může podoba hračky ovlivnit to, jak bude v budoucnu vnímat dopravu či bezpečné ulice.“ Přesně toho se bojím…

 2. okamžitě jsem si vzpomněl na zeleně oddělený cyklopruh na těch deskách z 80. let, už tu chci napsat, že jste na ně zapomněli … a pak vidím, že to je v článku přímo zmíněno – cyklopruhy na silnicích normálně bývaly; pak ale ten nadpis úplně postrádá logiku, ne?

 3. @Jiří Boháč – poprvé jde o pruh, který je jako cyklopruh přímo označený a jsou na něm symboly kola. To předtím by se dalo považovat třeba za rozšířenou krajnici. :-)

 4. Zajímavé, problém Lega byl zjevný a je zajímavé ho vidět potvrzený i v realizaci na obrázku, tedy pokud je to ta aktuální verze stavebnice ?

  Barva cyklopruhu totiž odpovídá nejspíš holandské normě a je v rozporu dokonce i s dánským provedením :) (V Kodani, tedy jsou pokud si pamatuj, modré) .

  Jinými slovy, Lego bude muset nakonec dělat mutace pro různé státy a kontinenty :)

 5. @újezďák – ten první obrázek je pouhý návrh, realizovaný cyklopruh je obrázek poslední (tedy modrý cp) :-)

 6. @újezďák

  – nizozemské!!!!
  – a tam mají červené, modrý jsem tam neviděl.Modrou používá Londýn

 7. Pavel Mašek

  no nevím k čemu je třeba vykřičníků , na prvním snímku u článku byl červený , na mobilu jsem další obrázky neviděl a tak mě přišlo to co jsem napsal celkem logické :)

  Mimochodem :
  the Netherlands (Dutch: Nederland [ˈneːdərlɑnt] (About this soundlisten)), informally Holland… to cituji wiki,

  navíc jsem dvanáct let dělal pro holandskou firmu se sídlem v Amstru a vždy jsem tam slýchal, že oni jsou Holland nebo maximálně Dutch :) Nederland je novodobý slovní “ oficiální“ slepenec, cosi jako Česká Republika :) a lidé ho tam moc neprožívají . Stačí si zajít na fotbal a poslechnout si, co tam skandují :D,
  Mimochodem oficiální státní stránky “ Nizozemska “ k zaujeté cizinců k cestování a investicím do Nizozemska jsou i https://www.holland.com a http://hollandtradeandinvest.com/ kde sice napíší, že se jedná o Nizozemí ale hned člověku dají odkaz na historii Holandska, protože vědí, že přes vykřičníkování je termín Holandsko v mnoha zemích běžně užíván :)

  odkaz na mrak holandských fanoušků a jejich chorál :)

  https://www.youtube.com/watch?v=VIkQGNq2qmU

Další z rubriky

Tipy na dárky pro městské cyklisty a cyklistky 1

Rádi byste na Vánoce potěšili ve svém okolí někoho, kdo se pohybuje (nebo by se..více

Francouzský štáb přivezl do Prahy cykloobousměrku 2

V centru Prahy, u Nové radnice se tento týden objevila nová cykloobousměrka. A to velmi..více

Seminář k cyklonovele ve Sněmovně :)

Ve středu 3. 9. 2020 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář „Aktuálně k cyklonovele,“ na kterém..více

9 důvodů, proč jet do školy na kole 18

Začíná nový školní rok a v ulicích měst se znovu objeví studenti škol, kteří se..více

Cyklostezky postavené přímo s okruhem v Plzni 5

31. 07. - Václav Kříž - Inspirace
Plzeň je rozhodně víc než krajské město. Působí spíše jako velkoměsto. Chci vypíchnout příklad infrastruktury,..více

Seminář Data a cyklodoprava: rychlý výběr 4

V úterý 16. června proběhl v pražském CAMPu seminář Data a cyklodoprava, pořádaný Nadací Partnerství...více

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru