Druhý cyklistický mapathon se blíží

Publikováno: 08. prosince. 2017, 1 min. čtení
Aktualizováno: 29. ledna. 2021
Publikováno: 08. prosince. 2017, 1 min. čtení
Aktualizováno: 29. ledna. 2021

Již uběhlo více než půl roku od doby, kdy jsme na tomto webu zvali na první cyklistický mapathon, který jsme ve spolupráci se spolkem Auto*Mat pořádali. První cyklistický mapathon byl z velké části teoretický, vysvětlovali jsme fungování OpenStreetMap.org a představovali naši filozofii mapování cyklistických opatření.

Druhé pokračování, které se odehraje v úterý 19. prosince, slibuje především praktický zážitek. Od teoretizování přejdeme k mapování konkrétních nezmapovaných lokalit a cyklistických opatření. Máme například v zásobě velký seznam cykloobousměrek, u kterých je třeba zkontrolovat, zda jsou všechny do mapy řádně zakresleny, máme seznam cyklostojanů, které zatím čekají na své zmapování. Pokud si ale stále nejste jistí a cítíte se jako začátečníci, nemusíte mít strach, rádi cokoliv vysvětlíme a předvedeme. Pokud naopak běžně mapujete a chcete s námi probrat nějaké zapeklité špeky, budeme vám k dispozici.

Co to je mapathon?

Mapathon je koordinované mapovací setkání, které umožňuje nováčkům seznámení se základními principy mapování a pokročilým mapařům zase diskuzi nad nečekanými problémy. Zároveň zajišťuje efektivní rozdělení úkolů a činností. V českém prostředí jsou asi nejznámější mapathony pořádány Lékaři bez hranic, kde dobrovolníci za pomoci satelitních snímků mapují odlehlé nezmapované končiny, ve kterých působí mise Lékařů bez hranic, a tím jim pomáhají v orientaci v neznámém terénu.

Cyklistická infrastruktura v Praze sice není na mapách zcela prázdným nezmapovaným místem, přesto mají ale cyklistické mapy stále mnoho prostoru ke zlepšení. Cyklistický mapathon si právě zlepšování pražských cyklistických map a navigací klade za cíl.

OpenStreetMap.org (OSM)

Mapování bude probíhat v OpenStreetMap (OSM). Mapy OSM může editovat a používat kdokoliv, je to taková obdoba Wikipedie mezi mapami. Data jsou v OSM volně přístupná a pod licencí CC BY-SA je může využít kdokoliv. Tím se OSM zásadně liší od komerčních map, jako jsou třeba Mapy Google.

Data z OSM tak můžete objevit využitá různými způsoby: lze nalézt mapy založené na datech o MHD, turistické mapy, námořní mapy a samozřejmě také mapy zobrazující data důležitá pro cyklodopravu. Pražská cyklistická data z OSM tak kromě naší Mapy Prahou na kole využívají i další cyklistické aplikace – například UrbanCyclers, Rekola, Na kole Prahou, Bikecitizens.net, a řada dalších.

Pro správnou a přesnou funkčnost všech těchto aplikací a map je ale třeba mít co nejpřesnější data. Jak již bylo řečeno, v případě OSM se jedná o komunitní data tvořená samotnými uživateli, každý tak může přispět a mapu zlepšovat. Mnozí již pražská cyklistická data v OSM každý den aktualizují, včetně nás v Auto*Matu a Prahou na kole. Díky Cyklistickému mapathonu se můžete přidat také!

Cyklistický mapathon

Druhý Cyklistický mapathon proběhne v úterý 19. prosince od 17:30 v kanceláři Auto*Matu, tentokrát na nové adrese ve Vodičkově 36 v Paláci Lucerna na Praze 1. Po stupu do Lucerny se jedná o první dveře se zvonky po levé straně pasáže. Kancelář Auto*Matu je na druhém podlaží. Cyklostojan pro více kol je na Václavském náměstí, před Lucernou pak kvalitní dopravní značka. Při opatrné manipulaci s kolem ve výtahu a na schodišti je možné kolo vzít s sebou nahoru.

Vítáni jsou začátečníci i pokročilí. Vlastní notebooky jsou nezbytné, pokud se chcete aktivněji zapojit. Drobné občerstvení bude zajištěno.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat OpenStreetMap
Specifika cykloopatření v OpenStreetMap
Inspirace,

Specifika cykloopatření v OpenStreetMap

15. listopadu. 2017, 1min. čtení2
Pustíte se do OpenStreetMap?
Inspirace,

Pustíte se do OpenStreetMap?

06. listopadu. 2017, 1min. čtení1