Systém pražských cyklotras

Při navigaci Prahou vám pomůže systém značených cyklotras. Cyklotrasy jsou proznačeny klasickými žlutými dopravními značkami a číslovány A1-A9999. Celý systém má mít zhruba tisíc kilometrů a je proznačený zhruba ze třetiny. Cyklotrasy mohou vést jak po běžných ulicích, tak po ulicích s cyklopruhy nebo i po samostatných cyklostezkách. Samotná cyklotrasa slouží především pro orientaci, nezaručuje určitý standard kvality infrastruktury. Cyklotrasy jsou ale samozřejmě značeny po cyklisticky co nejpřátelštějších ulicích a stezkách, často i doplněny dodatečnými cykloopatřeními. Značené cyklotrasy máme v naší online mapě zakresleny číslem cyklotrasy na žlutém pozadí.

Značené trasy existují především mimo centrum, kde vám za cenu menších zajížděk pomohou projet celkem bez větších problémů. Na značených trasách máte jistotu, že projedete bez porušování předpisů, i když někdy za cenu delšího vedení kola. Mimo centrum se na značených trasách také dočkáte klidnějšího provozu. Sledování cyklotrasy občas vyžaduje jistou pozornost a cvik a je vhodné mít s sebou aktuální cyklomapu, směrovky totiž nebývají vždy na úplně každé křižovatce.

letak_prahounakole_s02

Redakční výběr těch nejdůležitějších pražských cyklotras (leták Prahou na kole, stav 2016).

Tištěnou městskou cyklomapu vydává hlavní město Praha v měřítku 1:25 000 a je k dispozici zdarma v informačním středisku magistrátu (v budově Nové radnice na Mariánském náměstí). Vydává se s občasnými přestávkami zhruba každý rok na jaře.

V elektronické podobě najdete magistrátní mapu na webu Praha cyklistická. Využít samozřejmě můžete i naši podrobnou online mapu Prahou na kole.

mapa_2016_03a

Obálka magistrátní mapy z roku 2016

Číslování tras

Páteřní trasy prvního řádu A1 a A2 vedou podél Vltavy a jsou z velké části (mimo centrum) průjezdné po cyklostezkách s vyloučením automobilové dopravy. Na ně se napojují páteřní trasy (A11-A27) vedené převážně podél významných potoků (A12 Prokopské údolí, A17 Šárecký potok, A21 Modřany – Písnice, A22 Braník – Krč – Chodov – Háje, A23 Botič, A26 Rokytka). Síť doplňují páteřní trasy zhruba rovnoběžné s Vltavou (A31-34, A41-44), které jsou ale doposud vyznačené jen v krátkých úsecích. Celou Prahu obepíná okružní trasa A50, značená z velké části zatím jako trasa KČT 8100.

Páteřní trasy jsou doplněné sítí tras hlavních (A101-A449). Hlavní trasy doplňují páteřky, v řadě případů je nahrazují.

Některé městské části doplňují celoměstský systém vlastními trasami značenými různým způsobem (např. Kbelský okruh, nebo Okruh za prací a zábavou na Praze 13).

Na svých cestách se můžete stále ještě setkat s fragmenty staršího značení. Trasy KČT 1,2 a 3 vycházejí z centra Prahy a jsou historicky vyznačeny tam, kde se neshodují s městským systémem. Stejně tak leckde zůstává na místě starší místní značení (ÚJ-BR apod.). Staré místní trasy ale nejsou udržované a u tras KČT (např. 201, 8100, aj.) je údržba spíše nahodilá.

Prahou také prochází mezinárodní trasy Greenways a panevropské cyklotrasy Eurovelo 4 a 7.

Vize souvislé sítě

Plánovaná podoba systému celoměstských cyklotras má přes tisíc kilometrů. Její dokončení je součástí koncepce rozvoje cyklistické dopravy do roku 2020, která se ale v současnosti aktivně nenaplňuje.

Systém jako celek, verze z roku 2011 (zdroj KCD, kliknutím zvětšíte, pozor, obrázek je velmi objemný)

O celém planovaném systému celoměstských cyklotras jsme vás podrobně informovali v roce 2012 ve dvou článcích:

Systém celoměstských cyklotras 1

Systém celoměstských cyklotras 2

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

  1. Why has the map been replaced by a page about biking to work? I can no longer reach the maps – just that page.

FacebookInstagramTwitterYouTube

Nejnovější články

Cyklistická novela jde do finále. Její iniciátor vyzývá k akci

23. 01. - Kampaně
Tento červen jsme psali o plánované změně zákonů ve prospěch cyklistů. Návrh cyklonovely prošel 20. ledna 2021 druhým čtením, což znamená, že přichází čtení třetí...více

Poslední komentáře

  • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

    @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

  • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

    Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

  • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

    V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru