Pro experty

Na stránkách Prahou na kole vychází řada textů, které jsou cíleny nejen na širokou veřejnost, ale také na lidi pohybující se v oblasti rozvoje cyklodopravy: projektanty, úředníky, aktivisty a další. Pro snadné vyhledání nabízíme jejich tématický přehled.

Hlavní série a témata

Analýzy – Rubrika „analýzy,“ texty odbornějšího charakteru. Ne všechny články v seznamech níže patří do této rubriky.

Plánování – Články zaměřené přímo na návrh kvalitní cyklistické infrastruktury. Hlavní dvě série se věnují cyklistické infrastruktuře jako takové, a vyvarování se chyb při jejím návrhu.

Sčítače – Analýzy automatických sčítačů cyklistů v Praze a intenzity cyklistické dopravy v Praze (od roku 2011)

Nehodovost – Analýzy nehodovosti cyklistů (případně chodců) v Praze (od roku 2012). Analýzy nehodovosti a bezpečnosti konkrétních lokalit, určitého druhu infrastruktury (např. cykloobousměrek) nebo určitého chování.

Průzkumy – Výsledky průzkumů a anket mezi cyklisty v Praze (od roku 2009). Analýzy průzkumů TSK z let 2008 a 2012, výsledky průzkumu Oživení z roku 2010, výsledky anket mezi účastníky Do práce na kole.

Chování – Analýzy a průzkumy zaměřené na chování cyklistů.

Koncepce a rozvoj – Texty věnující se rozvoji cyklisticky v Praze, její koncepci, systému tras, územnímu rozvoji, generelům cyklistické dopravy a specifikům jednotlivých částí města.

Realizace – Články komentující nové realizace cyklistické infrastruktury na území Prahy. (Poznámka: tyto články nejsou součástí sekce „Analýzy“ a jsou svým stylem určeny pro širokou cyklistickou veřejnost).

Cyklokomise – Zápisky a poznámky z jednání pražské cyklokomise (v období 2009 – 2/2013 a od března 2015)

Atraktivita a potenciál – Analýzy a další články zaměřené na faktory atraktivity používání jízdního kola ve městech, především v Praze. Posuzují se faktory jako komfort, rychlost, kopce, apod. Většina textů je psána stylem určeným pro širokou cyklistickou veřejnost.

Přínosy – Texty věnující se přínosům cyklistiky, případně rozvoje cyklistické dopravy ve městech.

Legislativa – Analýzy a další články zaměřené na národní legislativu v oblasti cyklistické dopravy, její nedostatky, připravované změny, apod. Také články představující zahraniční cykloopatření, které za současného stavu legislativy nejsou snadno realizovatelné.

Bikesharing – vše co se týká rozvoje a správy systémů sdílení kol v Praze i ve světě.

IPR Praha – Shrnutí a analýzy kapitol týkajících se cyklistické dopravy v koncepčních studiích Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Tématické minisérie

Udržitelná bezpečnost – nizozemský princip udržitelné bezpečnosti (Sustainable safety).

Další zdroje

Oficiálním a celkem uceleným zdrojem informací je sekce „Pro projektanty“ a „Data a statistiky“ na stránkách magistrátního webu Čistou stopou Prahou.


cyklokiksy_sirka-vozovky-tram-bez-parkovani

Zabývali jsme se bezpečností stavebních řešení pro cyklisty…

2014_ksi_intenzita

… nehodovostí cyklistů a vývojem intenzity cyklodopravy …

cyklokiksy_delka-krizovatky

… problémy s velkými křižovatkami …

holesovice_jih

… i mapováním míry, ve které silný provoz znepříjemňuje jízdu na kole.

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit
FacebookInstagramTwitterYouTube

Nejnovější články

Cyklotrasa A202 protažena z Kunratic do Vestce

18. 01. - Zprávy
Na sklonku minulého roku došlo k proznačení místní cyklotrasy A202. Ta spojuje okrajovou městskou část Praha-Kunratice se středočeskou obcí Vestec. Nedošlo k žádným stavebním úpravám,..více

Poslední komentáře

  • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

    @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

  • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

    Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

  • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

    V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru