Pro experty

Na stránkách Prahou na kole vychází řada textů, které jsou cíleny nejen na širokou veřejnost, ale také na lidi pohybující se v oblasti rozvoje cyklodopravy: projektanty, úředníky, aktivisty a další. Pro snadné vyhledání nabízíme jejich tématický přehled.

Hlavní série a témata

Analýzy – Rubrika „analýzy,“ texty odbornějšího charakteru. Ne všechny články v seznamech níže patří do této rubriky.

Plánování – Články zaměřené přímo na návrh kvalitní cyklistické infrastruktury. Hlavní dvě série se věnují cyklistické infrastruktuře jako takové, a vyvarování se chyb při jejím návrhu.

Sčítače – Analýzy automatických sčítačů cyklistů v Praze a intenzity cyklistické dopravy v Praze (od roku 2011)

Nehodovost – Analýzy nehodovosti cyklistů (případně chodců) v Praze (od roku 2012). Analýzy nehodovosti a bezpečnosti konkrétních lokalit, určitého druhu infrastruktury (např. cykloobousměrek) nebo určitého chování.

Průzkumy – Výsledky průzkumů a anket mezi cyklisty v Praze (od roku 2009). Analýzy průzkumů TSK z let 2008 a 2012, výsledky průzkumu Oživení z roku 2010, výsledky anket mezi účastníky Do práce na kole.

Chování – Analýzy a průzkumy zaměřené na chování cyklistů.

Koncepce a rozvoj – Texty věnující se rozvoji cyklisticky v Praze, její koncepci, systému tras, územnímu rozvoji, generelům cyklistické dopravy a specifikům jednotlivých částí města.

Realizace – Články komentující nové realizace cyklistické infrastruktury na území Prahy. (Poznámka: tyto články nejsou součástí sekce „Analýzy“ a jsou svým stylem určeny pro širokou cyklistickou veřejnost).

Cyklokomise – Zápisky a poznámky z jednání pražské cyklokomise (v období 2009 – 2/2013 a od března 2015)

Atraktivita a potenciál – Analýzy a další články zaměřené na faktory atraktivity používání jízdního kola ve městech, především v Praze. Posuzují se faktory jako komfort, rychlost, kopce, apod. Většina textů je psána stylem určeným pro širokou cyklistickou veřejnost.

Přínosy – Texty věnující se přínosům cyklistiky, případně rozvoje cyklistické dopravy ve městech.

Legislativa – Analýzy a další články zaměřené na národní legislativu v oblasti cyklistické dopravy, její nedostatky, připravované změny, apod. Také články představující zahraniční cykloopatření, které za současného stavu legislativy nejsou snadno realizovatelné.

Bikesharing – vše co se týká rozvoje a správy systémů sdílení kol v Praze i ve světě.

IPR Praha – Shrnutí a analýzy kapitol týkajících se cyklistické dopravy v koncepčních studiích Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Tématické minisérie

Udržitelná bezpečnost – nizozemský princip udržitelné bezpečnosti (Sustainable safety).

Další zdroje

Oficiálním a celkem uceleným zdrojem informací je sekce „Pro projektanty“ a „Data a statistiky“ na stránkách magistrátního webu Čistou stopou Prahou.


cyklokiksy_sirka-vozovky-tram-bez-parkovani

Zabývali jsme se bezpečností stavebních řešení pro cyklisty…

2014_ksi_intenzita

… nehodovostí cyklistů a vývojem intenzity cyklodopravy …

cyklokiksy_delka-krizovatky

… problémy s velkými křižovatkami …

holesovice_jih

… i mapováním míry, ve které silný provoz znepříjemňuje jízdu na kole.

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku.
nebo
Podpořit
FacebookInstagramTwitterYouTube

Nejnovější články

Nový ochranný cyklopruh na nábřeží Kapitána Jaroše

23. 04. - Zprávy
Na nábřeží kapitána Jaroše vznikl v dubnu 2018 nový ochranný cyklopruh, který výrazně zpříjemňuje cestu z centra na Prahu 7. Jedná se o nejpřímější možnou..více

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru