Pro experty

Na stránkách Prahou na kole vychází řada textů, které jsou cíleny nejen na širokou veřejnost, ale také na lidi pohybující se v oblasti rozvoje cyklodopravy: projektanty, úředníky, aktivisty a další. Pro snadné vyhledání nabízíme jejich tématický přehled.

Hlavní série a témata

Analýzy – Rubrika „analýzy,“ texty odbornějšího charakteru. Ne všechny články v seznamech níže patří do této rubriky.

Plánování – Články zaměřené přímo na návrh kvalitní cyklistické infrastruktury. Hlavní dvě série se věnují cyklistické infrastruktuře jako takové, a vyvarování se chyb při jejím návrhu.

Sčítače – Analýzy automatických sčítačů cyklistů v Praze a intenzity cyklistické dopravy v Praze (od roku 2011)

Nehodovost – Analýzy nehodovosti cyklistů (případně chodců) v Praze (od roku 2012). Analýzy nehodovosti a bezpečnosti konkrétních lokalit, určitého druhu infrastruktury (např. cykloobousměrek) nebo určitého chování.

Průzkumy – Výsledky průzkumů a anket mezi cyklisty v Praze (od roku 2009). Analýzy průzkumů TSK z let 2008 a 2012, výsledky průzkumu Oživení z roku 2010, výsledky anket mezi účastníky Do práce na kole.

Chování – Analýzy a průzkumy zaměřené na chování cyklistů.

Koncepce a rozvoj – Texty věnující se rozvoji cyklisticky v Praze, její koncepci, systému tras, územnímu rozvoji, generelům cyklistické dopravy a specifikům jednotlivých částí města.

Realizace – Články komentující nové realizace cyklistické infrastruktury na území Prahy. (Poznámka: tyto články nejsou součástí sekce „Analýzy“ a jsou svým stylem určeny pro širokou cyklistickou veřejnost).

Cyklokomise – Zápisky a poznámky z jednání pražské cyklokomise (v období 2009 – 2/2013 a od března 2015)

Atraktivita a potenciál – Analýzy a další články zaměřené na faktory atraktivity používání jízdního kola ve městech, především v Praze. Posuzují se faktory jako komfort, rychlost, kopce, apod. Většina textů je psána stylem určeným pro širokou cyklistickou veřejnost.

Přínosy – Texty věnující se přínosům cyklistiky, případně rozvoje cyklistické dopravy ve městech.

Legislativa – Analýzy a další články zaměřené na národní legislativu v oblasti cyklistické dopravy, její nedostatky, připravované změny, apod. Také články představující zahraniční cykloopatření, které za současného stavu legislativy nejsou snadno realizovatelné.

Bikesharing – vše co se týká rozvoje a správy systémů sdílení kol v Praze i ve světě.

IPR Praha – Shrnutí a analýzy kapitol týkajících se cyklistické dopravy v koncepčních studiích Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Tématické minisérie

Udržitelná bezpečnost – nizozemský princip udržitelné bezpečnosti (Sustainable safety).

Další zdroje

Oficiálním a celkem uceleným zdrojem informací je sekce „Pro projektanty“ a „Data a statistiky“ na stránkách magistrátního webu Čistou stopou Prahou.


cyklokiksy_sirka-vozovky-tram-bez-parkovani

Zabývali jsme se bezpečností stavebních řešení pro cyklisty…

2014_ksi_intenzita

… nehodovostí cyklistů a vývojem intenzity cyklodopravy …

cyklokiksy_delka-krizovatky

… problémy s velkými křižovatkami …

holesovice_jih

… i mapováním míry, ve které silný provoz znepříjemňuje jízdu na kole.

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit
FacebookInstagramTwitterYouTube

Nejnovější články

Na kole vedle sebe

Jízda na kole ve dvou vedle sebe. Pro některé u nás důvod k nenávisti vůči bezohledným pumpičkářům, pro mnohé cyklisty v řadě zemí denní rutina...více

Poslední komentáře

  • Standa: Cyklostezka mezi Újezdem nad lesy a Kolodějemi byla otevřena

    https://www.youtube.com/watch?v=eamMQtcTxW8 Dnes i TSK vydalo video z cyklostezky, moc nechápu průběh a konečné dílo v porovnání…

  • Hary: Na kole vedle sebe

    Proč je zakázaná jízda dvou cyklistů vedle sebe, to před časem vysvětloval pan "všechno vím, všechno znám" Machovec z Global…

  • Pavel: Muzejní oáza

    Legislativní neukotvenost tohoto prostoru je jeho největším problémem. Stezka pro cyklisty má podle mého někde začínat, někudy vést a někde…

webdesign by 2046
↑ nahoru