Advokát Štěpán Holub byl úspěšný u Nejvyššího správního soudu při hájení práv cyklistů v Karlíně

Městská část Praha 8 v Karlíně zrušila v loňském roce v Karlíně některé cykloobousměrky (více zde a zde).  Advokát Štěpán Holub z advokátní kanceláře Holubová advokáti s.r.o. podal v červnu minulého roku v zastoupení spolku Auto*Mat návrh na zrušení opatření obecné povahy Prahy 8 k Městskému soudu (více zde). Městský soud tento návrh původně zamítl. Nyní ale Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Městského soudu v Praze a věc mu vrátil k dalšímu řízení.

Nejvyšší správní soud (NSS) na rozdíl od městského soudu v první části konstatoval, že spolek občanů se sídlem na Praze 3 může podat žalobu proti opatření obecné povahy, které vydala městská část Praha 8. Důvodem je to, že členové tohoto spolku mají své zájmy na Praze 8. Kromě toho NSS vytkl Městskému soudu, že se nevyrovnal s řadou připomínek a konstatoval, že je rozhodnutí „nepřezkoumatelné“. Městský soud se tak bude muset zákonností opatření obecné povahy Prahy 8 zabývat znovu.

Lze očekávat, že rozsudek NSS bude mít zásadní vliv také na probíhající soudní řízení ohledně omezení vjezdu cyklistů na Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a Náměstí Republiky, které v polovině dubna 2018 zavedla Městská část Praha 1.

Celý článek zde.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Karlín, jedno z prvních míst v Praze které naprosto jasně a názorně prokázalo, že Zóna 30 nepřináší žádné snížení počtu dopravních značek a dopravního značení ba naopak, že Zóna 30 je v zásadě prvním krokem k totálnímu proznačkování veřejného prostoru.

  Karlín, místo kde jsem poprvé v životě viděl nesmyslnou a naprosto zbytečnou značku , “ že platí přednost zprava“.

  Od té doby se tyto nesmysly šíří jako mor a mohu ,se smutkem v duši prohlásit, že už do dosáhlo na kraj Prahy do Újezdu nad lesy, kde přibylo na silnicích několik metráků barev, okolo silnic tuny sloupků a tyčí značek a kde je potřeba na T křižovatce u lesa uprostřed zony klidu pouze 13ti značek a zpomalovací hora Říp k tomu, aby byla občanům v Zóně 30 zabezpečena “ bezpečnost“.

  Navíc na několik ulic připadla ta čest, že prakticky všechny jednosměrky ústí do nich a tak máme najednou úsek, kde prakticky pořád něco jede, jedná se o auta, která systém jednosměrk “ povodí skrz Zónu klidu“ a nechá je pořádně vysmaradit přímo mezi domky.

  Inu jen houšť, ale nezapomeňte že Karlín, právě Karlín byl první takto bezpečnem a nízkoemisnem postiženou zónou…..

  Prostě to udělali !

 2. újezďák. Jo, mohli to nechat bez značek a oboousměrný pro všechny. A bez poloviny parkovacích míst :-)

  Jesli víš, jak tam cyklooubousměrnost zajistit jinak, tak vysmrkni koncept a nech si ho tam schválit.

 3. Mimochodem kdo má možnost si dnes přečíst přílohu HN Ego komiks, tak ať se podívá na dolní obrázek vlevo, tam je Karlín jmenován :)

  Vratislav, úplně stačila zóna 30 , u nás byla taky ale pak to museli zjednosměrnit aby to mohli proznačkovat Teď už chodí po ulicích policie( i jezdí na kole) a dává lidem, kteří zastavili před vlastním domem “ v protisměru“ pokuty….

  Možná si pamatuješ, jak jsem si zde i na nakole.cz dělal smutnou legraci z toho, že na Zóny 30 v Karlíně dali neexistující a nepotřebnou značku „platí přednost zprava“ a pokud si pamatuji, tak dost lidí zde i na nakole.cz toho bylo vysloveně štastných v tom smyslu,, že je to pak “ jasnější a bezpečnější “ a no a vidíš, teď se píše o tom, že je to vítězství cituji :

  Podle NNS se nyní městský soud bude muset zabývat např. i tím, co u Negrelliho viaduktu znamenají nově instalované „neexistující“ svislé značky označující parkoviště s parkovacím automatem s přeškrtnutým symbolem hodin

  Před pár lety se nad jednou neexistující značkou skoro jásalo jako nad pokrokem dobra a vrátilo se to jako bumerang, přesně jak jsem říkal, čím víc značek, dodatků a barev tím větší bordel a horší doprava skoro pro všechny….

  mimochodem můj ranní příspěvěk na košíkovský potok někam zmizel nebo neprošel filtrem?

 4. pozn. všeobecně počet předpisů, norem a vyhlášek stále narůstá a i na ulicích se to jednoduše muselo projevit.. ;-) ta doba všemožných regulací začala už dávno dávno, možná po krizi v 30.letech kdy státy měly dojem že regulacemi ovlivní přirozený vývoj. Neovlivnily… akorát lidi se už neumí starat sami a sebe..no.. Čili se to netýká jen dopravy nebo cyklodopravy.. ;-)

 5. josuk
  No ovšem většinu vyhlášek a regulací v životě nepotkáš, ale ve veřejném prostoru je máš celý den “ v činnosti“

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru