Budou mít cargo kola své bezpečnostní standardy?

Server Bike-eu.eu informuje o nastartování diskuze nad vznikem bezpečnostních standardů pro nákladní kola.

Evropský výbor pro normalizaci jízdních kol (CEN/TC 333 ‚Cycles‘) považuje za důležité, aby vznikla norma stanovující bezpečnostní požadavky a způsoby kontroly bezpečnosti cargo kol. Zároveň vyzývá všechny zainteresované subjekty, aby se vývoje norem aktivně zúčastnily. Vývoj norem by měl být oficiálně odstartován hlasováním 5. října 2017.

Standardizační proces byl již započat národními institucemi ve Francii a v Německu. Nyní se k nim přidala i nizozemská normalizační instituce. Výsledkem této společné snahy by pak měly být jednotné evropské bezpečnostní předpisy kladené na výrobce cargo kol.

Ti jsou v současnosti odkázáni na všeobecnou normu ISO 4210 (Bezpečnostní požadavky na jízdní kola), která ale – vzhledem k specifičnosti nákladních kol, jejich velké variabilitě, a nízkému objemu produkce – není považována za zcela optimální.

Obliba nákladních kol, která jsou využívána jak k přepravě dětí a lidí, tak k doručování drobných zásilek, v EU stále roste. Velmi populární jsou nákladní kola v Nizozemsku a Dánsku, prodeje ale rostou i například v Německu, Francii nebo Velké Británii. Rostoucí počet těchto bicyklů a zvětšování tohoto segmentu trhu tak zapříčiňuje tlak na vznik jednotných bezpečnostních požadavků.

Subjekty zainteresované v oblasti produkce nákladních kol (výrobci, distributoři, certifikační orgány), které si přejí ovlivnit celoevropský normalizační proces, by měly projevit svůj zájem o tuto problematiku u národní normalizační instituce, v rámci Česka jí je Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Celoevropské hlasování o zahájení procesu vzniku bezpečnostních norem pro cargo kola totiž bude již 5. října.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jak budete jezdit přes pěší zóny po omezení průjezdu?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
webdesign by 2046
↑ nahoru