Cyklopruhy na Rašínově nábřeží

Tento týden vznikly v centru Prahy nové ochranné cyklopruhy. Lemují několik stovek metrů Rašínova nábřeží. Cyklisté, kteří nejedou po náplavce, se tak na vozovce budou cítit o něco bezpečněji.

Konkrétně jde o úsek mezi Jiráskovým a Palackého mostem (Tančící dům až Palackého náměstí). Cyklopruhy nevznikly v celé délce tohoto úseku, důvodem je nedostatečná šíře vozovky.

Na pravobřežní cyklotrase A2 nejde o jediné leošní změny. Cyklopruhy by se měly objevit také na Podolské ulici.

Foto: Marek Bělor

Nová opatření se již objevila v naší mapě.

 

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Když vidím ty fotky, tak ty pruhy vznikly v místech, kde je to nejméně potřeba. To znamená v místech, kde j ulice tak široká, že se tam ty pruhy vešly ale současně je to místo, kde auta cyklistu pohodlně objíždí. V té tlačenici Rašínova nábřeží to jsou pro cyklistu místa oddychu a uvolnění. Hlavní stres je v dlouhých úsecích jednoho pruhu odděleného od tramvajového pruhu hrbem. Tam cyklista musí jet co to dá a řidiči se musí trochu víc ovládat. V těchto místech by se hodil piktokoridor, který by řidiče upozorňoval, že ten cyklista tam může legálně být, že jen nespadl s nebe, aby je brzdil.

 2. No uvidíme, jak se to osvědčí..? Od Trojanovy k Jiráskovu mostu, kde bývá ve špičce dvouřadá kolona aut to moc nepomůže a spíš to permanentní pojíždění imho sníží obecný respekt značení – málokdo přece ví, v čem se liší to oddělení pruhu plnou a přerušovanou.. ??

 3. Z centra to opravdu pomáhá.

  V poslední větě je chyba – Podolská ulice není Podolské nábřeží (a od Dvorců pokračování Modřanskou).

 4. josuk: jak liší – pojíždět (jako že se tam nacpe auto do druhé řady) se přeci nesmí ani jeden! Do toho nevyhrazeného smí zasahovat auto, na které je ten normální pruh moc úzký, to v tomhle případě neplatí nejspíš ani pro kamion.

 5. Brahma: Pikťáky směrem od Výtoně by mely vzniknout taky. Akorát to není na tohle stanovení, ale projekt jsem zahlédl.

 6. Skvělé, v rámci možností asi maximum možného. Hlavní ale budou opatření (značení) v místech, kde je na předjetí cyklisty málo místa – Křižovnická apod. Chystá se aspoň pikťák tam?

  Vůbec nejlepší by bylo ale uzavřít nábřeží pro tranzit, ale toho se asi se současným obsazením na Praze 1 a 2 nedočkáme…

 7. @Vratislav Filler Tak piktaky vcera odpoledne kreslili smerem k Vytoni.

 8. Cyklopruhy dobré, ale ještě víc by se hodil cyklopruh nebo lepší značení mezi vyšehradským tunelem a ulicí Libušina. Tam jsou 2 pruhy a všichni co jedou rovně do centra včetně cyklistů musí do levého pruhu.
  Nedávno jsem tam jel a auto za mnou mě nečekaně předjelo zprava (jelo za mnou v levém pruhu, předjelo mě pravým pruhem a přede mnou se opět zařadilo do levého pruhu) Docela mě to vylekalo.
  Nikdy si na tom místě nejsem jistý, jak správně jet:
  1. Zabrat prostředek levého pruhu
  nebo
  2. Zůstat v pravém odbočovací pruhu a až těsně před křižovatkou přejet do pravého
  nebo??
  3. Držet se dělící čáry mezi pravým a levým pruhem?

 9. Add Jenda:
  Zrovna tady jsou ty pruhy hodně úzké. Když pojedeš středem po čáře, tak to také můžeš zablokovat pro všechny. Dělával jsem to a dodávka za mnou mne vytroubila a ještě mi řidič vysvětlil, co se mu nelíbí a měl pravdu.
  Jezdi vpravo nebo vlevo středem pruhu a buď připraven, že tě tím druhým pruhem předjedou.

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jezdíte v době pandemie po Praze na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • Pavel Masek: Co si myslíte o našem webu?

  @antonio - PNK se prezentuje jako nezavisle a jakmile si ziska dotace od kohokoliv, vznika tim nejaky zavazek, vetsinou to…

 • Antonio: Co si myslíte o našem webu?

  Ano, líbí se mi co píšete na FB - centrum a komunita. PNK by se mohlo stát značkou, která bude…

 • Jan Fiala: Co si myslíte o našem webu?

  V posledních letech se výrazně zlepšily mapy.cz, turistická vrstva. Dobře se tu plánuje trasa, včetně manipulace s průjezdními body. Je…

webdesign by 2046
↑ nahoru