Litoměřice: psychologické faktory vedoucí k volbě kola jako způsobu dopravy

Výzkumník Vít Gabrhel z Centra dopravního výzkumu publikoval v odborném časopise Transactions on Transport Sciences článek představující pozadí volby kola jako dopravního prostředku v Litoměřicích. Výzkum probíhal v roce 2017 na náhodně zvoleném vzorku litoměřických domácností jako podklad pro tvorbu plánu udržitelné městské mobility.

Jak Vít Gabrhel informuje, přestože jsou pro cyklodopravu v Litoměřicích příznivé klimatické a přírodní podmínky, přestože jsou Litoměřice relativně kompaktní s jedním centrem a příhodnou hustotou zalidnění, což vše hraje do karet cyklistické dopravě, i tak 56 % dotázaných z celkových 1 182 kolo vůbec nepoužívá, a pouhých 10 % dotázaných na kole jezdí kromě rekreace i dopravně. Navíc během výzkumu bylo na kole podniknuto celkově asi jen 1 % cest po Litoměřicích.

Článek přináší zajímavé výsledky, které ukazují, že lidé, kteří v Litoměřicích na kole nejezdí, vnímají infrastrukturu pro cyklisty jako bezpečnější než ti, kteří mají s jízdou po Litoměřicích vlastní zkušenost. Zároveň však město vnímají z hlediska terénu jako pro cyklistiku méně příhodné. Výzkum tak poukazuje, jakou míru hrají při volbě dopravního prostředku vlastní postoje a chování. Diskuzní část článku nabízí úvahu, dle které vlastní zkušenost s cyklistickou dopravou může pozitivně ovlivnit předchozí negativní postoj k vhodnosti cyklistiky vzhledem k přírodním podmínkám. Zároveň ale vlastní zkušenost může být provázena i negativním efektem: zjištěním, že podmínky pro cyklistickou dopravu nejsou do té míry bezpečné, jako by se domníval člověk bez vlastní zkušenosti s jízdou na kole. Přitom nízká pociťovaná míra bezpečí je obecně faktorem, který většinou tendenci k jízdě na kole naopak snižuje.

Více v samotném článku.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru