Na pražských cyklostezkách bude působit policejní preventivní cyklotým

Pražští policisté proto přistoupili k preventivní akci. „Snažíme se všem na cyklostezkách vysvětlovat, jak se správně pohybovat, informujeme také o změnách v legislativě,“ říká koordinátor prevence Ondřej Penc z krajského ředitelství policie.

Celý článek zde.

 

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Spíš než než chybějící odrazky by měli učit lidi jezdit po přeplněné cyklostezce. Například, že při předjíždějí by měli ukázat rukou a také se možná podívat dozadu, zda nejsou už předjížděni. Že se nepředjíždí, když na úzké stezce jede někdo proti, který pak musí brzdit. Že dvě bruslařky jedoucí vedle sebe jsou nepředjetelné. Že ten pes by měl jít u nohy a ne na vodítku na druhé straně stezky. A další elementární pravidla platná na silnici, ale nepoužívaná na cyklostezkách.
  Přeplněná cyklostezka plná lidí, kteří nerespektuj jakákoliv pravidla, je nebezpečnější než jízda po silnici mezi auty.
  Možná by to chtělo nějaká pravidla pohybu po těchto přeplněných městských stezkách sepsat a na těch stezkách vyvěsit. Krásný nápad pro Besip.

 2. Brahma, jojo debatu o oderaztrubičkách na drátech jsem už absolvoval před pár lety :), bodem bylo i to, že odrazky nemám na nášlapech, ale na tretrách , policista argumentoval, co kdyby si někdo kolo půjčil :) :)

  Za mě by měli zejména šikanovat cyklisty, kteří sice mají odrazky nebo blikny , ale špatné barvy a na špatných místech, nevím co je to za módu, ale množí se lidé s červenou blikačkou nebo odrazkou vpředu mezi řidítky a se světlou bliknou vzadu na báglu, to je večer velmi matoucí….

 3. taky mám nášlapy, a nevím, jak bych příslušníkovi vysvětloval chybějící odrazky. Každopádně dnes, kdy mají běžné pláště reflexní proužek po obvodu různými reflexními plochami je vybaven každý batoh, brašna, helma nebo sportovní oblečení, nemluvě o reflexních páskách a vestách je požadavek na odrazky na šlapkách přežitek.

 4. @brahma Uprimne, davat oznameni o zmene smeru na cyklostezce je IMHO docela nebezpecne. Staci nepatrny neocekavany problem prede mnou a ja v tu chvili nebudu mit ruku na brzde. Diky, ale ne :) Mozna tak v 15 km/h, ale v 30+ km/h je to risk.
  To uz radsi pri predjizdeni nezaberu cely levy pruh, ale necham vlevo misto pro pripad, ze by me nekdo predjizdel.

 5. Zuzka:
  Ty jezdíš po plné cyklostezce rychlostí 30+ ??
  Ty jezdíš po cykostezkách, kde ti při předjíždění ještě zbývá místo pro dalšího předjíždějícího?
  A jak to děláš na normální silnici, tam se také bojíš pustit řídítka rukou a raději neukazuješ?

 6. Zuzka + Brahma: kvůli těmto situacím, si už nedokážu představit jízdu bez zrcátka, plus na silnici mám přehled o předjíždějících autech. A o dalších cyklistech, jedu-li ve skupině, hlavně s nedisciplinovanými dětmi, nemusím se vůbec ohlížet za sebe.

 7. hele, pusobeni na cyklostezkach fajn, ale lepsi by bylo pusobeni na chodnicich, ze tam se nejezdi ;)

 8. @újezďák 23.07.2019 – 12:51
  souhlas. nez jsem tuhle modu postrehl, tak do me parkrat malem nekdo „nacouval“.
  Plus to same kdyz se ti v aute vynori z vedlejsi kolo a zasviti ti bile svetlo, tak stojim na brzdach …a on je to jenom debil (pardon)

 9. @brahma: Definuj „plne“. Referencne beru stezku podel zlutych lazni. V soucasne dobe je opravdu plna jen kdyz je pobliz nejaky konzert nebo jednou rocne foceni maminek s kocarky. V takovem momente ani jet 30 nemuzu. V pripade ranni ci odpoledni jizdy je vetsinou volneji a na mtb je 30 takova bezna cestovni rychlost. Brzdy brzdi velice dobre, takze s tim nemam problem.
  Na tehle stezce a spouste dalsich je misto na 2 kola vedle sebe v jednom pruhu.
  Na silnici ukazuju, na stezce ne.

 10. Zrovna na té stezce u Žlutých lázní už bylo mnoho nepříjemných bouraček s auty a pěšáky, kteří náhle vystoupili či vyjeli z různých dveří té ohrady. Při vyšší rychlosti je třeba jet alespoň středem.
  Ano, pokud je volná, tak tam MTB to 30 zvládá (kořeny). Je široká a přehledná. Ovšem míjení chodců ve 30 je nepříjemné jak pro chodce, tak i pro toho cyklistu. Nikdy nevíš, jestli ti neukročí stranou, nenatáhne ruku.
  Já tam raději jezdím na vozovce s auty, ale mne tam štvou zejména ty kořeny, přejezdy a vlastně i to rychlé míjení lidí.

 11. Brahma/Zuzka

  Na téhle “ referenční stezce“ jsou nebezpeční ti lidé, kteří nejezdí po straně ale prostředkem a pak ti co je předjíždí zprava .

  Úplně nejhorší jsou ale ti, co “ nepředpisově“ předjíždí “ už předjíždějící“.
  Před 6-10 roky to bývali žiletkáři ( sám jezdím na žiletce, ale ne pro Praze) dneska jsou to většinově šílenci na elektrosamohybech všeho druhu.
  Každá osoba která předjíždí předjíždějícího by zasloužila proplesknout.
  Když tam jedu ohlednu se a 50 metrů za mnou něco je, v klidu ukážu že předjíždím mám tam +-30ku a zleva mě za pár vteřin vezme “ kolo“ které se tváří jako skládačka, ale má na rámu špalek baterky a vysmátý chlápek s copem se mihne rychlostí 45+ kolem mě a přitom točí nohama “ volnoběh“, tak se mi to policie propleskávající takové šmejdy zdá jak dobré řešeni, alternativně bych jim baterku hodil do Vltavy….

 12. @újezďák
  – odrazky na šlapkách nemusí být, už je dnes možné legálně mít adekvátní na oděvu, je to tam doslova psáno. Měl jsem stejný „problém“, když mě zastavili a na poslední dvě procenta na mobilu jsem jim to našel, mezitím mi vypsali blokovku na 1000 a tak jsem říkal, že buď se sejdeme v přestupkovém nebo na to zapomeneme. Zapomněli jsme ;-)

  @zbyněk
  – já jsem osobně nikdy zrcátka na kole nepochopil, mě prostě nevyhovují, na kole jsem pořád v jiné poloze a zrcátko to nerespektuje :D

  @Zuzka
  – holky na kole v Praze jsou vítány, to rozhodně, stejně jako jiné pohlaví či nepohlaví, jak je dnes „nutnost“ brát na zřetel a jestli jezdíš 30 plus, tak jedině správně a musíme se setkat a jet ve vláčku, je třeba naučit báby a dědky, že máme sílu místo draka táhnout za sebou na vodítky jejich psy, je třeba matky s kočárem v jedné ruce a trdelníkem v druhé ruce naučit, že součty vektorů v takové rychlosti jsou pro nás výhodnější než pro ně, je třeba naučit měšťáky a PCR, že nez na cyklostezce nasednou do svého motovozítka, já jsem dávno v cíli a osprchovaný a dokázat jim, že zákonná povinnost využívat cyklostezku plnou lidí viz výše je blbost atd. (pro méně chápající jedná se o sarkasmus, zvířátka nejsou aerodinamická a brzdí nás, takže se tak nechovejme…)

  @Brahma
  – mě zase štvou cyklisté jedoucí kolem lázní ve vozovce, přesně tihle nám dělají špatný obrázek a jsou zlatým dolem pro imbecily v autíčku s kamerou a pro jejich sestřihy, jak se krásně stříká chemikálie z ostřikovačů na cyklisty a jak jsme všichni špatní, jezdíme na červenou atd.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru