Nové video Prahou na kole: ukázky nebezpečného předjíždění cyklisty

Zákon 361/2000, §17 (5): Řidič nesmí předjíždět,
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by (…) ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Naše nové video ukazuje několik případů sporného až nebezpečného předjíždění. Takové situace nejsou v provozu ničím vzácným a jsou jedním z důvodů, proč se lidé po Praze na kole jezdit bojí.

 

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Klasika to před odbočením, prostě nepochopíš. Když to udělá někdo jim, tak se utroubí a jdou pro basebalku do kufru.

 2. no „pěkné“.. ;-)
  Türkova – v místě zúžení z důvodu havarijního stavu mostku.
  Na Pankráci – v místě krátkodobého zúžení v místě přechodu..
  Sokolská – zrovna nebylo místo na vybočení z pruhu kvůli širokému busu (tady se trochu divím cyklistově odvaze – za tmy na I.P.Pavlova..?? kde příliš mnoho světel..)
  Ke Karlovu – tady si cyklista zkušeně, ale myslím riskantně vzal své zpět (osobně jsem už ale narazil i na „řidiče“ kterému je srážka jedno!! – když myslí si, že je v právu využije příležitost ublížit, bacha na ně!!)
  Revoluční – pruhy se prostě zužují.. ;-)
  celkově mi to přišlo jako výsledky té české netrpělivosti a nepředvídání, případně neodhadnutí prostoru.. na čemž se bohužel dost podílí žalostný stav komunikací..
  Méně podobných situací všem!!

 3. Dnes ráno před semaforem na červené.
  Já na kole: „Vám to předjíždění v zúžení připadalo bezpečné?“
  On v dodávce: „Vám připadá normální jezdit po Praze na kole?“

  Tu na mě dolehla ta nejhlubší lítost nad hloupostí lidského pokolení. Hned potom, co ze mě vyprchal vztek z marnosti mého snažení.

 4. Na to se nedá nic říct, protože jakákoliv reakce bohužel ukáže jen na hloupost řidiče dodávky :-(.

 5. Na druhou stranu – cyklistická infrastruktura v Praze se neřadí mezi ty nejlepší z pohledu bezpečnosti :-(

 6. Václav Římal : jaké snažení , mluvení s účastníky provozu ? :)
  Mimochodem něco podobného, jen reverzně jsem zažil jako řidič auta ve středu při návratu z dovolené . Cestou jsme ještě zajeli na návštěvu k nemocné tchyni na Lhotce a zprava mě v koloně jedoucí +-25 až 30 předjel cyklista na žiletce a to přímo v křižovatce ( tak dva metry za chlívkem pro cyklisty) mi to velmi ostře, takovým polosmykem hodil před auto aby mohl odbočit doleva , měl jsem za sebou cca 350 km jízdy a opět mi tak nějaký účastník provozu připomněl, že “ jsem doma“ tedy v místě, kde cca 10-15 procent lidí na silnici, bez ohledu na dopravní prostředek, jsou sebestředná hov..a, kdybych nezabrzdil, tak jsem mu minimálně prošlápl nárazníkem zadní kolo..

 7. @ Římal, Újezďák
  – já měl před létem celkem smutnou záležitost se spolujezdcem v autě, které jelo od st. Havel v Krči. Vyhodil z okna nějaký papírek podobný účtence. Auto jeli velmi pomalu a jelikož tam chybí cedule, že jsou na hlavní, řidička dávala z parkoviště zprava přednost, téměř zastavila. Využil jsem příležitosti a zleva jsem je předjel a postavil se dostatečně daleko před auto tak, že jsem viděl, že mě řidička vidí a ukázal ji, ať stojí. Spolujezdce jsem se šel zeptat, jestli mu přijde normální vyhazovat papíry z okna. Samozřejmě nic nepřiznal a naopak mi nepřipoutaný tvrdil, že jsem provedl nebezpečný manévr, že mě málem přejeli. Bohužel jsem spěchal, tak jsem to vzdal, bylo vidět, že i kdybych mu ten papír ze země zvedl, nic by nepřiznal. Nicméně při odjíždění jsem viděl, jak s řidičkou silně diskutují a stáli na místě, snad mu nadávala aspoň manželka, u které má nějakou úctu.

 8. Pavel Mašek, to by si v USA nikdo nedovolil :)ba ani vajgla ne, tam jsou za to mastné pokuty a přísně se to hlídá, navíc to lidi hlásí, s čímž plně souhlasím, u nás lidi spíš mluví o bonzování .

  V Česky jsou příkopy doslova plné nového a nového odpadu, s takovým pytlem odpadu chytit někoho ve státech, tak přijde o papíry, tady běžně potkávám kouřící řidiče, chodce, cyklisty, kteří vajgla prostě mrsknou na zem a vyhodit zbytky z KFC nebo jiného rychložrádla na zem je snad národní sport.

  Naprosto nechápu cyklisty co píchnou a pak nechají zbytky lepení, nebo dokonce starou duši n/ obal od nové v příkopě a hned vedle se válí tuba od gelu…. V polabí je to celkem běžné, hlavně na jaře, když spravují silnice drtí a je to asi i víc vidět.

 9. @Újezďák:

  jaké snažení , mluvení s účastníky provozu ? :)

  No jistě. Chtěl jsem zjistit, jestli mu ten manévr připadal v pořádku, a případně vysvětlit, že tohle se nedělá, v protisměru jelo auto a bylo to dost natěsno.

  Naprosto nechápu cyklisty co píchnou a pak nechají zbytky lepení, nebo dokonce starou duši n/ obal od nové v příkopě a hned vedle se válí tuba od gelu…

  Prostě si hrají na TdF. Jsou to závodníci, kteří šetří každý gram zátěže.

 10. No jistě. Chtěl jsem zjistit, jestli mu ten manévr připadal v pořádku, a případně vysvětlit, že tohle se nedělá, v protisměru jelo auto a bylo to dost natěsno.

  Na to je bohužel jediná obrana: jet ± v pravé stopě aut, aby předjíždějící ten protisměr volnej mít musel. Případně pokud se to nějaký hovado pokusí narvat i tak mezi vás a protijedoucího, máte alespoň pár dm místa na uhnutí se doprava.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru