Policie bude v Praze pravidelně kontrolovat emise aut v ulicích

Dopravní policisté budou pravidelně měřit emise automobilů v pražském provozu. Praha k tomu pro policii koupí mobilní měřicí zařízení. Vyplývá to z memoranda, které dnes podepsali zástupci hlavního města, policie a stanic státní technické kontroly (STK). Cílem je odhalit auta s odmontovaným filtrem pevných částic, což je problém, který podle odborníků způsobuje velkou část škodlivých emisí v ovzduší. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) by kontroly měly být zpravidla jednou týdně.

Více na webu ČTK.

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. takže zakázka na pět přístrojů za celkem jeden a čtvrt mega, zkontroluje to tak tak 5-6 aut za hodinu, kontroly jednou týdně.. :-O přitom bez informací z databáze výrobce se skoro ani nedá zjistit zda vůz měl filtr z výroby nebo neměl.. jako idea dobré, ale fungovat to nemůže.. (neúspěch komunismu byl prý taky způsoben lidským faktorem.. ;-)) dokud bude STK byznys, který se dnes i za dohledu kamer jen přesunul za zavřené dveře..kde se měří taky jiná auta, tak je celá ta věc okolo jen generátor zisků, nic víc..
  (možná tohle někdo politicky myslí zase „upřímně“ ..ale bohužel)

 2. Ono by to mělo jen vybírat auta, která budou následně odeslána na STK ke standardní kontrole. Tam by to snad měli umět dohledat.
  Kdyby to snížilo koncentraci pražských čmoudilů, kterým se po každém přidání plynu od výfuku černě zakouří, tak by to účel splnilo. Je jich totiž poměrně hodně. Už aby konečně začali měřit..

 3. Josuk, přesně tak, je to jen líbivá hra, ve skutečnosti je pro Prahu tohle memorandum pírár akce za pár korun.“ Lidé pohleďte jak bojumeme“ :) Akce, která nemá sebemenší šanci na úspěch, to znamená na ovlivnění řidičského mínění, že podvádět se vyplácí.
  Osobně můžu říci, že jako cyklista rozeznám takových aut bez přístroje každý den několik a to za pouhé dvě, dvě a půl hodiny v provozu :)

 4. Ano. Vždyť přeci každé auto, co jezdí, se co dva roky na kontrolu dostane… Příčin proč systém nefunguje je prostě víc.. A to pánové z Prahy takhle jednoduše nevyřeší.. Zpráva o memorandu se holt počítá… někdo uvěří že řešit dovedou.

 5. Pokud bude nebezpečí, že čmoudila bez katalyzátoru chytnou na silnici seberou mu technickou a dají pokutu, tak si to alespoň Pražáci začnou více rozmýšlet. No a také ty STK, co mu to podvodně dali, budou jasně odhalené. Vidím to optimisticky. Kdyby se koncentrace čoudilů snížila na polovinu, už to by byl veliký úspěch. Je jich moc.

 6. Čistě technická … pokud má auto vyšší kouřivost, což lze poznat i vizuálně, tak je velmi pravděpodobné, že se jedná o starší vůz který filtr nikdy neměl.

  A policie mohla tyto auta odesílat na STK už dnes, čistě na základě vizuálního podezření. Na to nepotřebují aparátek za třetinu míče. U aut s nefunkčním filtrem jde o to, že tam jsou částice vycházející z motoru mnohem menší (a paradoxně škodlivější) a vizuálně lze jen obtížně zjistit, zda filtr svoji funkci plní či nikoli.

 7. MM , zrovna včera mě předjela Mazda 3 v takových oblacích, že ve zpětném zrcátku musel mít řidič jen mlhu….

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru